Cestovní zráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci za ČIŽP: Dana Hráská, Petr Běloh, Jozef Uhrin, Michal Paluska
Místo jednání: Dráždány
Datum: 23.ledna 2008
Účel jednání: Účast na odborném semináři, využívání dutých obalů a jejich přehraniční přeprava
Akce v rámci programu Interreg III A-Projekt,,regEnt 2“za účasti:
-vedoucí projektu pan dr. Dietar Lohmann,
-pan Helmut Schmitz, Duales Systém Deutschland GmbH, Koln
-pan Dr.Eberhard Kietz, Saské ministerstvo pro životní prostředí a zemědělství
-p.Grolmus – EKO-KOM a.s.,Praha
-paní Monika Hentze, veolia Umweltservice Ost GmbH & Co. KG
-pan Fiala – PolyComp, a.s. poděbrady
-Česká inspekce životního prostředí Oblastní inspektorát Liberec, oddělení odpadového hospodářství
Anotace (stručný výsledek cesty):
Vedoucí projektu pan Dr. Dietmar Lohmann přivítal zúčastněné již na 17 semináři k této problematice odpadového hospodářství, který se koná od roku 2006. Seminář se konal v com centrum Sachsische Bildungsgesellschaft fur Umwelt und Chemieberufe Dresden mbH.
Pan grolmus ze společnosti EKO-KOM podal informace o vývoji legislativy související s problematikou obalů v ČR (zákony o odpdech a zákon o obalech vč. dvou jeho novel ) a seznámil zúčastněné s úlohou autorizované společnosti EKO-KOM a s její působností. Dále seznámil účastníky semináře s výsledky separovaného sběru, pro odpady: sklo barevné, transparentní, papír, PET-lahve, plasty, železo-kovy a obaly od nápojů-tetrapaky v Ústeckém a Libereckém kraji a v celé ČR, a to od své působnosti až do roku 2006.
Uvedl podrobné výsledky za r. 1999 až 2007. Např. Uvedl, že zatímco v roce 1999 bylo celkově v ČR zrecyklováno 28% výše uvedených obalových odpadů, v roce 2006 již tento počet dosáhl 69% (52% PET-lahve, 44% ostatní nápojové obalové plasty, 44% kovy, 92% papír, 74% sklo a 46% plasty). Na tomto množství se v roce 2006 liberecký kraj podílel: 30% kovy, 100% sklo, plasty92% a papír 64%.
Pan Helmut Schmitz, zástupce centrálního Duales szstému Německo, seznámil účastníky akce se systémem nakládání z obaly a obalovými odpady v Německu. Německo využívá jiný způsob nakládání s odpady, než je zaveden v ČR. Původci obalů si mohou vybrat z více duálních systémů (v současnosti z 6-ti) –společností, které sběr obalových komodit prakticky provádějí a následně jednotlivé komodity předávají ke zpracovateli. Duální systémy jsou vybrány v rámci výběrového řízení na 3 roky, následně uzavírají smlouvy s veřšjnými právními korporacemi (vesměs obcemi). Náklady jsou rozděleny následně dle podílu duálního systému na trhu v obcích.
V roce 2006 bylo v Německu celkem vytříděno 600.000t plastů z toho 62% bylo reczklováno, 18% využito materiálově – druhotná surovina a 20% energeticky využito.
Pan Kietze ze Saského ministerstva pro životní prostředí a zemědělství informoval účastníky o tom, že se připravuje 5. novela směrnice o odpadech, která by měla mj. Zamezit možnosti nelegální přeshraniční přepravy odpadů. Při této příležitosti byly diskutovány právě případy nelegálních přeshraničních přeprav odpadů z Německa do ČR z r. 2005 a 2006.
V posledníchm přispěvku zástupcem společnosti Polycomp, a.s. Poděbrady byla účastníkům semináře představena metoda termolýzní technologie energetického a materiálového využití nerecyklovatelných obalových odpadů.
Na závěr setkání byl projednán další termín semináře tohoto projektu, který se bude konat 26.3.2008 v Drážďanech. Téma bude upřesněno dodatečně dle požadavků účastníků projektu.
Cestovní zpráva předložena dne :29.1.2008
Přílohy: PolyComp, a.s., Technologie termolýzy odpadů. (uloženo v odd. OH, OI Liberec)
Účastníci cesty: Dana Hráská, Petr Běloch, Jozef Uhrin, Michal Pasulka
Cestovní zprávu schválil: Petr Havelka
Dne: 11.2.2008