Navázala na úspěch poslední online akce „4 Networks – Společně v boji proti trestné činnosti na životním prostředí“ konané v roce 2021 a také na dvě předchozí konference, které se konaly prezenčně v Oxfordu v roce 2017 a v Utrechtu v roce 2016.
Cílem těchto konferencí je spojit všechny relevantní strany k debatě o společném úsilí v boji proti trestné činnosti v oblasti životního prostředí. Účastníci tak měli i tentokrát možnost vzájemně si vyměnit aktuální zkušenosti, osvědčené postupy z praxe a diskutovat o nových cestách, myšlenkách a legislativě.
Hlavními účastníky, kromě sítě IMPEL (Síť Evropské unie pro implementaci a prosazování práva životního prostředí), byly také EUFJE (Fórum soudců Evropské unie pro životní prostředí), ENPE (Evropská síť státních zástupců pro životní prostředí) a EnviCrimeNet (Evropská síť pro boj proti trestné činnosti páchané v oblasti životního prostředí).
Účastníky přivítala prezidentka ENPE z Agentury pro životní prostředí Anglie, úvodní slovo přednesl člen Centrální jednotky pro operace a mezinárodní spolupráci velícího útvaru karabiniérů pro ochranu životního prostředí a energetickou bezpečnost. Během dvou dnů vystoupilo v rámci plenárního zasedání a v pěti tematických skupinách na tři desítky mluvčích z celé Evropy včetně zástupců nového člena IMPEL Ukrajiny, ale také z USA či přímo z Evropské komise.
Zástupci České inspekce životního prostředí se konference zúčastnili prezenčně i on-line.
Reprezentanti všech 4 Sítí vydali společné prohlášení zacílené na pět klíčových témat, která považují při řešení trestných činů proti životnímu prostředí za zásadní:
nové techniky prevence a odhalování trestných činů proti životnímu prostředí
potřeba vzájemného doplňování správního a trestního vymáhání práva
znemožnění výnosnosti trestných činů proti životnímu prostředí
posuzování, náprava a náhrada vzniklých škod
měření výsledků prosazování práva
Z průběhu jednání bylo zveřejněno také E-zine.
Zdroj: IMPEL, ČIŽP