Zpráva ze zahraniční služební cesty
ZSC je uvedena v plánu ZC na rok 2016 ř. 52, priorita 2
Oblastní inspektorát ČIŽP: Ostrava
Pracovníci: Ing. Šterba, Ing. Šotkovksý, Ing. Staš
Termín: 13.12.2016
Místo: Voestalpine Stahl GmbH, Linec, Rakousko
Cíl: Prohlídka výrobních závodů ve vztahu k ochraně ovzduší
Kontaktní osoba: Mag. Dipl-Ing. Markus Steinhäusler, M.Ing.
Průvodci: Christoph Angermayer, Franz Freytag a Johann Prammer
- Zahájení exkurze
Zahájení proběhlo v návštěvnickém centru společnosti, v rámci kterého byl v krátkosti představen program, sortiment a objem výroby. Objem výroby oceli (cca 5 000 kt/rok) odpovídá přibližně součtu hutních podniků ArcelorMittal Ostrava a.s. a TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a.s. provozovaných na území Moravskoslezského kraje.
Podnik Voestalpine Stahl GmbH, Linec disponuje uceleným technologickým cyklem výroby oceli (koksovna, aglomerace, vysoké pece, ocelárna). Výrobní cyklus ve stejném rozsahu mají v České republice pouze podniky TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a.s. v Třinci a ArcelorMittal Ostrava a.s. v Ostravě-Kunčicích.
- Prohlídka výrobních závodů
Koksochemická výroba
- Prohlídka se zaměřením na ochranu ovzduší při karbonizačním procesu a při provádění technologických operací koksárenských baterií.
- Kapacita výroby – 1,3 mil. tun/rok koksu, 0,3 mil. t/rok koksu je dováženo ze zahraničí,
Počet baterií – 4 baterie, každá o 40 koksovacích komorách,
Počet hasících věží – 2,
Způsob obsazování – Sypný.
- Koksovna v Linci je jedinou v Rakousku. V rámci prohlídky byl prezentován systém obsazování, vytlačování koksu a metoda dotěsňování některých uzlů pomocí jílu a štětce pro odstranění i drobných netěsností. Technický stav, odlučovací zařízení jsou srovnatelné s provozy v ČR. Určitým rozdílem oproti českým koksovnám je relativně malý objem koksovacích komor.
- Emisní limity stanovené v rámci aktuálně platného integrovaného povolení jsou srovnatelné s ČR. Jediným rozdílem jsou reálné nižší měrné emise z hašení koksu, které zástupci společnosti vysvětlili malou koksovací komorou, tzn. menším množstvím hašeného uhlí a vývinem páry.
Aglomerace - výroba vysokopecního aglomerátu
- prohlídka výroby aglomerátu se zaměřením na způsob odsávání a čištění spalin a úroveň dosahovaných emisních parametrů na výstupu do ovzduší,
- provozován jeden spékací pás – povrch spékacího pásu je z části zakrytý (cca 75 %) z důvodu přívodu odprášených spalin nad spékanou vrstvu (recirkulace spalin),
- chlazení aglomerátu na karuselovém chladiči,
- spaliny ze spékacího pásu odprašovány ve dvou stupních – v elektrickém odlučovači (1. stupeň) a následně v látkovém filtru (2. stupeň),
- emise NOx jsou snižovány v systému DeNOx (metodou SCR), dále jsou systémem MEROS snižovány emise SO2 a Hg,
- měřeny jsou emise TZL, SO2, NOx, CO, Hg, PCDD/F, HF, HCl, současně O2,
- úroveň koncentrací, zejména TZL, SO2, CO, Hg, PCDD/F, je srovnatelná s koncentracemi dosahovaných na spékacích pásech hutních podniků provozovaných v Moravskoslezském kraji (ArcelorMittal Ostrava a.s., TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a.s.),
- emisní limity v integrovaném povolení jsou stanoveny dle Závěrů o BAT pro výrobu železa a oceli.
Vysoké pece
- prohlídka odpichu surového železa na vysoké peci se zaměřením na způsob odsávání a odprášení dopravy surovin a licího pole a úroveň dosahovaných emisních parametrů na výstupu do ovzduší,
- provozovány jsou tři vysoké pece,
- u vysoké pece, která byla předmětem prohlídky,
- bylo odsáváno:
▪ zavážení vysoké pece (doprava vstupních surovin),
▪ části licího pole – ústí odpichového otvoru, odlučovač strusky, železová koncovka, strusková koncovka,
- byly zakrytovány části licího pole:
▪ hlavní železový žlab,
▪ železová rýna,
▪ strusková rýna.
- odsávaná vzdušina z dopravy surovin a licího pole byla odprašována v látkovém filtru – v provozu je vždy jeden ze tří odpichových otvorů (tři licí pole), odsávání od provozovaného licího pole je nastavováno operátorem,
- měřeny emise TZL za látkovým filtrem,
- úroveň koncentrací TZL je srovnatelná s koncentracemi dosahovaných při odprášení zavážení vysokých pecí a licích polí hutních podniků provozovaných v Moravskoslezském kraji (ArcelorMittal Ostrava a.s., TŘINECKÉ ŽELEZÁRNY, a.s.),
- emisní limity v integrovaném povolení jsou stanoveny dle Závěrů o BAT pro výrobu železa a oceli.
- Odlišnosti v oblasti ochrany ovzduší
V rámci diskuze byl pracovníky odboru ochrany životního prostředí společnosti Voestalpine představen systém spolupráce výrobního závodu s úřady, způsob kontrol a prosazování změn v integrovaných povoleních.
Níže jsou shrnuty skutečnosti, které se liší od praxe obvyklé v ČR.
- Zasílání hodnot z KME (kontinuální měření emisí) na místně příslušný úřad - hodnoty z veškerých KME jsou on-line přenášeny na místně příslušný úřad (v tomto případě město Linec). Případné odchylky a překročení emisního limitu musí provozovatel ve stanovené lhůtě vysvětlit. V případě opakovaného překročení přistoupí úřad k dalšímu řešení.
- Priorita NOx – na základě předaných informací není v současné době priorita úřadů v omezování prachových částic, ale v omezování emisí NOx. Tento odlišný trend vychází patrně z faktu (dle vysvětlení pracovníků společnosti), že vzhledem k emisnímu monitoringu není výrobní závod při současné technologické úrovni schopen dalšího zásadního omezení úniku prachových částic a také nadměrně prachovými částicemi okolní prostředí neznečišťuje.
- Imisní monitoring – na hranicích závodu jsou umístěny tři imisní monitorovací stanice, které zpracovávají data o vlivu výrobního závodu na okolní hustě zastavěnou oblast.
4. Celkové zhodnocení ZSC
- Pracovníci Voestalpine Stahl GmbH, Linec se nám věnovali ve zcela výjimečném rozsahu a otevřeností při poskytování informací.
- Plně nám byly zodpovězeny všechny námi pokládané dotazy.
- Byl nám umožněn vstup na všechna pracoviště, o která jsme projevili zájem a to do bezprostřední blízkosti probíhajících technologických procesů.
- Na každém výrobním závodě se k nám připojil příslušný odborník mající aktuální informace o prohlížené technologii ve vztahu k opatřením na ochranu životního prostředí.
V Ostravě dne 2.1.2017, Ing. Radomír Štěrba