Účastníci:Ing. Jaroslav Pelant, Ing. Michal Pasulka, Ing. Danuše Hráská, Martina Němcová
Místo: Hochschulle Zittau/Görlitz, iTN Institut für Verfahrensentwicklung, Torf und Naturstoff-Forschung, Landsratsamt Zittau, skládky odpadů: Kunnersdorf, Kodersdorf, lom- pískovna společnosti TKK Kodersdorf
Datum: 28. a 29. listopadu 2016
Pořadatel:
Vysoká škola v Žitavě a Zhořelci - Ústav pro vývoj technologií, výzkum rašelin a přírodních materiálů (iTN) a Landsratamt Zittau – Umweltamt.
Popis pracovního jednání:
První den pracovního jednání bylo shrnutí účinnosti evropských předpisů na úseku skládkování odpadů, spalováním odpadů, využití bioologicky rozložitelných odpadů a možností dalšího využití odpadů před jejich odstraněním. Dále byla vedena diskuse nad problematikou, která byla tématem 12. Skládkového Workschopu Liberec – Žitava konaného v Liberci začátkem listopadu 2016.
Diskuse na téma „Skládka jako poslední možnost“ byla zaměřena na způsoby a možnosti úpravy odstraňovaných odpadů, používání různých rekultivačních substrátů, získaných úpravou odpadů k jejich dalšímu využití na skládkách.
Diskutovány byly také otázky a názory týkající se energetického využívání odpadů (spaloven odpadů) jejich vliv na životní prostředí, výhody a nevýhody. Nemalý prostor byl dán otázkám staveb a provozu zařízení pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů, tj. kompostáren.
Dalším tématem bylo využití měřící techniky a aplikované informatiky pro účely monitoringu skládek během fáze následné péče o skládku po jejím uzavření. V dnešní době jsou již velice sofistikované způsoby a metody provádění podrobného monitoringu, případně využívání matematických modelů „chování“ skládky po ukončení provozu a po dobu následné péče o skládku tj. např. 30ti let.
V diskuzi byly shrnuty také možnosti využívání ploch na uzavřených a rekultivovaných skládkách tj. např. možnost instalace fotovoltaických panelů na výrobu energie, ale i možnosti pro aktivity sportovně odpočinkové.
Pracovní jednání bylo druhý den doplněno odbornými exkurzemi skládek odpadů a těžebního prostoru pískovny.
Byly navštíveny následující zrekultivované anebo jen částečně provozované překládací stanice skládky:
- Kunnersdorf – zrekultivovaná a již uzavřená skládka, v areálu je provozováno překladiště, tzv. překládací stanice pouze pro inertní odpad
- Skládka společnosti TKK Kodersdorf v blízkosti Görlitz, realizovaná podle nejpřísnějších a nejnovějších předpisů v oblasti životního prostředí, zajišťuje bezpečné a dlouhodobé řešení odstranění minerálních odpadů (odpadů s obsahem azbestu, kontaminovaných zemin, asfaltových směsí, vytěžené hlušiny, štěrku z železničního svršku, stavebních odpadů…)
- Lom – pískovna TKK o rozloze 400 000 m2, nabízí širokou škálu písků, štěrků a štěrkopískových směsí certifikovaných granulací (0/2, 2/8, 0/4, 0/8, 0/X) pro použití ve stavebnictví
Zapsal: Ing. Pasulka Michal V Liberci dne: 9.12.2016