Zpráva ze summitu Chemical Watch o prosazování chemické legislativy v Evropě 2016
Účastníci: RNDr. Oldřich Jarolím (ŘDT ČIŽP, oddělení odpadového hospodářství, agenda chemických látek)
Místo jednání: Rue du Fosse-aux-Loups 47, Brusel, Belgie
Datum: 2. 11. - 4. 11. 2016
Účel jednání: účast na summitu o prosazování
Časový průběh cesty:
2. 11. 2016, 6:45 (SEČ) - odlet z Prahy
2. 11. 2016, 8:15 (SEČ) - přílet do Bruselu
3. 11. 2016, 9:00 - 18:00 (SEČ) - summit
4. 11. 2016, 9:00 - 14:00 (SEČ) - summit
4. 11. 2016, 16:10 (SEČ) - odlet z Bruselu
4. 11. 2016, 17:40 (SEČ) - přílet do Prahy
Summit
1 Obecné přehledy
Szilvia Deim v prvním příspěvku informovala přítomné o práci fóra pro výměnu informací o prosazování při Evropské agentuře pro chemické látky. Fórum se setkává po 25. od roku 2007. V prvních letech se fórum zabývalo hlavně strategickými dokumenty a praktickými případy, nyní je důraz např. na školení a na kontrolní projekty.
Johan Nouwen se zabýval následnými kroky po tom, co ECHA vydá regulativní rozhodnutí (ohledně hodnocení dokumentace, návrhů testů, zrušení registrace, PPORD atd.). Byla představena statistika těchto následných kroků a pokyny fóra ohledně vztahů mezi jednotlivými institucemi.
Michael Braedt z DE se zaměřil na přehodnocení REACH v roce 2012, konkrétně na aspekty ohledně prosazování. Bund-Länder-Arbeitsgemeinschaft-Chemikaliensicherheit (BLAC) – síť úřadů v DE. Dolní Sasko – 10 úřadů a 52 obecních úřadů dozorujících chemickou legislativou. Chtělo by to sjednotit EU legislativu a konečně stanovit pravidla pro nanomateriály. Bylo by možné mazat položky z Kandidátského seznamu?
Erwin Annys z CEFIC hovořil o důležitosti prosazování v EU. Některé povinnosti nejsou kontrolovány, např. vlastnictví „Letter of access“. V EU je velmi mnoho kontrolních úřadů. 40% registrací se týká dovozu.
2 Klíčová témata v prosazování
Sampo Karkola z ECHA se zabýval prohlášením o nesouladu jako následným krokem po hodnocení dokumentace.
Eugen Anwander z AT hovořil o projektu REACH-EN-FORCE 3 zaměřeném na dovozce a výhradní zástupce. 23% registrací v ECHA podáno OR.
Jan Mervart z DEZA a.s. představil systém prosazování nařízení REACH v ČR na příkladu dibutylftalátu (DBP) a hovořil obecně problematice povolování látek z přílohy XIV nařízení REACH.
Sybille Wursthorn z DE prezentovala systém dozoru nad trhem a kontroly chemické legislativy v Bádensku-Württembersku.
3 Kontroly SVHC látek v předmětech
Sybille Wursthorn z DE hovořila o kontrolách SVHC látek v předmětech v B-W. Nejačastěji překračováno DEHP (např. v botách a ve vložkách do dřezu). Článek 33 je z REACH nejméně funkční.
Michael Faber z DE (BGA) se zabýval otázkou jak být jako velkoobchodník v souladu s nařízením REACH. Výzvy pro velkoobchodníky – rozhodnutí ESD C-106/14 (komplexní předměty), otázka odpovědnosti. Je opravdu netné v případě auta chtít informace o SVHC látkách ve všech součástkách? Otázkou je úroveň detailu, a jestli předmět představuje nebezpečí. Jsou online databáze řešením?
Vito Buonsante z ClientEarth se zaměřil na otázku prosazování čl. 7(2) nařízení REACH ohledně oznamování SVHC látek v předmětech ECHA. Z hlediska NGO jde o právo vědět a o právo si vybrat. Oznámení ECHA ohledně DEHP: obdržela jen 133 oznámení (což je nejvíc ze všech látek). Žádné navýšení oznámení po rozhodnutí ESD. ToxFox, der Produktcheck - aplikace NGO BUND z DE.
4 Bezpečnostní listy a klasifikace
Sandra Carey z UK (IMOA, Mezinárodní asociace pro molybden) se zabývala na seznam C&L vedený ECHA. Molybden 90 lidmi klasifikován jako hořlavá kapalina – teplota tání přes 2623 st. C. ECHA a průmysl musí spolupracovat na vyčištění seznamu. Bylo by dobré udělat oznámení časově omezené?
5 Prosazování ostatních nařízení EU
Příklady kontrol RoHS, REACH a POPs představil Aidan Turnbull z BOMCheck. POPs a REACH: SCCP většinou v kabelech k výrobkům.
Julian Lageard z EMEA hovořil o zkušenostech s RoHS 2. Cyklus výroby polovodičů je asi 15 let (než je možno začít vyrábět masově). Průmysl potřebuje jistotu, které látky budou omezovány. RoHS se stal globálním standardem – možná koordinace za pomoci UN SAICM.
O legislativě týkající se kosmetiky hovořil Florian Schellauf z Cosmetics Europe, konkrétně o hodnocení balení. Mikrokuličky v kosmetice se netýkají legislativy o kosmetice (ta se zabývá jen lidským zdravím)
6 Prosazování v zemích EU
Prosazování chemické legislativy v ČR – Prezentace se týkala systému kontrol chemických látek v České republice a spolupráce kontrolních orgánů. Byly představeny proběhlé i plánované kontrolní projekty týkající se chemických předpisů a celkové výsledky kontrolní činnosti ČIŽP v této oblasti.
Marilla Lahtinen z FI se zabývala systémem kontrol ve Finsku a činností kontrolního orgánu TUKES v této oblasti.
Zapsal: RNDr. Oldřich Jarolím