Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: RNDr. Jitka Jenšovská
Místo jednání: Švýcarsko, Bern
Datum: 19.4. – 20.4.2016
Účel jednání: účast na workshopu zástupců členských států v rámci projektu IMPEL-TFS Enforcement Action zaměřeného na problematiku přeshraniční přepravy odpadů
Anotace (stručný výsledek cesty):
Workshop se uskutečnil v rámci projektu IMPEL-TFS Enforcement Action („EA“) Meeting 2016.
Hostitelem akce byla švýcarská agentura ochrany životního prostředí FOEN.
Konference se účastnilo celkem 40 zástupců inspekcí a agentur životního prostředí z celkem 25 členských států ES. Konference se účastnilo rovněž několik zástupců policie a státních zastupitelství.
Konferenci zahájil pan Andreas Gössnitzer, ředitel odboru průmyslových odpadů FOEN.
Poté uvedl moderátor Anno Loonstra (NL) prezentaci dalších zástupců FOEN, Simony Reufener a Martina Luthera(CH), kteří představili jejich agenturu.
Následovaly prezentace paní Katie Olley a Naomi Ross (UK - SEPA), které shrnuly výsledky kontrolních akcí, které proběhly v rámci projektu EA v celkem 22 zemích (kontroly přeshraniční přepravy odpadů v blízkosti hraničních přechodů sousedních států, kontroly u odesílatelů (původců) odpadů, ve sběrných dvorech atp.).
Další prezentace Kathariny Aiblinger-Madersbacher (DE) se týkala spolupráce jednotlivých Kolega Jonas Lundin (SE) informoval o aktualizaci projektu, který v současnosti probíhá ve Švédsku. Sebrané elektroodpady se v místě skladování před předáním oprávněnému zpracovateli označí miniaturním „čipem“, který zaznamenávají mýtné brány na hlavních silničních tazích. Tímto způsobem byly vysledovány trasy, kudy se odcizené elektroodpady ve velkém vyvážejí hlavně do sousedních zemí.
Emma Nurmi (NO) prezentovala výsledky společného projektu Norska, Dánska, Švédska a Finska zaměřeného na správné vyplňování přílohy VII Nařízení 1013/2006 o přepravě odpadů.
Odpoledne se uskutečnila praktická část programu konference, a sice oblíbené workshopy. Úvodní prezentací k nim byl příspěvek kolegy Ulricha Jeltze (DE), který informoval o tom, jak v Německu probíhají kontroly přeprav automobilových náhradních dílů a podle jakých kritérií by se tyto díly měly klasifikovat jako zboží, případně jako odpad.
Následovala prezentace Pádraiga O´Shea(SEPA) o možnostech omezení ilegálních vývozů odpadní elektroniky. Součástí workshopu byly i praktické ukázky možnosti testování funkčnosti některých typů elektrospotřebičů (varná konvice, PC,..).
Druhý den konference zahájila Kathariny Aiblinger-Madersbacher (DE) informací o průběhu pravidelných rakousko-německých kontrol v Dolním Bavorsku.
Workshop pokračoval praktickým cvičením – účastníci byli rozděleni do 4 skupin a měli posoudit případ, který předložil státní zástupce UK Haward McCann. Jednalo se o opakované vývozy použité elektroniky a dalších komodit do Nigerie, Ghany, Pobřeží slonoviny a Nigeru. Tento případ řešili celníci a pracovníci agentury v březnu letošního roku.
Kolegové Vivienne Ahern(Irsko) a Mark Preston(Severní Irsko) ve své prezentaci srovnávali, v čem se shodují a v čem se liší národní legislativy Irska a Severního Irska.
Na závěr Anno Loonstra poděkoval zástupcům švýcarské agentury za uspořádání konference a všem účastníkům za jejich aktivní přístup.
Cestovní zpráva předložena dne: 31. 5. 2016
Vypracovala: RNDr. Jitka Jenšovská
Cestovní zprávu schválil: Ing. Lukáš Kůs