ZPRÁVA ZE SLUŽEBNÍ CESTY
Pracovní porada ČIŽP se Slovenskou inspekcí životního prostředí v oblasti IPPC - projednávané oblasti: aplikace závěrů o BAT pro výrobu skla a železa a oceli ve znění závazných podmínek, nesoulad mezi integrovaným povolením a složkovou legislativou, praktické zkušenosti z inspekční činnosti
Termín cesty: 17. - 19. 5. 2016 (jednání od 17. do 19. 5. 2016)
Účastníci cesty: Ing. Judita Adamová – OI Olomouc, Ing. Tomáš Augustin – OI Brno, Mgr. Michal Jurčík – OI Ostrava a Ing. Helena Nekolová – OI Plzeň – všichni z oddělení integrovaných agend
Místo jednání: Žilina
Účel cesty: Porada se SIŽP, včetně exkurze v Závodě Žilina
Metsä Tissue Slovakia s.r.o.
Jednání se zúčastnili zástupci SIŽP (integrované prevence a kontroly (dále „IPK“)) jak z Ústředí v Bratislavě, tak ze všech 4 inspektorátů životního prostředí (Bratislava (vč. stálého pracoviště Nitra), Banská Bystrica, Košice a Žilina) a ČIŽP (oddělení integrovaných agend)
Ing. Peter Šimurka – hlavní inspektor, Útvar IPK, Ústredie SIŽP -
Ing. Mariana Martinková - ředitelka IŽP Žilina
RNDr. František Šopinec – inspektor, Útvar IKP, Ústredie SIŽP
Ing. Cyril Burda - inspektor, Útvar IPK, Ústredie SIŽP
Ing Jarmila Hrubá - inspektor, Útvar IPK, Ústredie SIŽP
Ing. Ingrid Pojezdalová – vedoucí oddělení IPK, IŽP Bratislava
Ing. Eva Milistenferová – vedoucí oddělení IPK, IŽP Košice
Ing Zuzana Križmová – inspektor, oddělení IPK, IŽP Banská Bystrica
Ing. Miroslava Reková – vedoucí oddělení IPK, IŽP Žilina
Anotace: Záznam z porady se SIŽP
Cíle porady byly následující:
1. Seznámit se s organizační strukturou SIŽP a ČIŽP, včetně aktuálního zařazení integrovaných agend.
2.Porovnání zkušeností s inspekční činností a vedením SŘ
3. Porovnat změny v praxi (vč. kontrolní činnosti) obou inspekčních orgánů po implementaci směrnice o průmyslových emisích do národních legislativ v oblasti integrované prevence.
4. Diskutovat praktické zkušenosti z kontrolní činnosti (vč. přípravy plánů a programů kontrol), vedených správních řízení, navazujících změn (v případě SIŽP)/návrhů na změny (v případě ČIŽP) integrovaných povolení.
5. Proces přezkumu IP v souvislosti s vydanými záměry o BAT pro výrobu železa a oceli a skla.
6. Během porady byla diskutována i další témata, týkající se implementace směrnice o průmyslových emisích (rozsah a zveřejňování zpráv z kontrol a vlastního monitoringu (zpráv o plnění podmínek integrovaného povolení), ukončení provozu zařízení, tak i týkající se vlastní kontrolní a povolující činnosti s ohledem na vlastní zařazení pod zákon o integrované prevenci (pyrolýza odpadů).
První den (17. 5. 2016)
Po příjezdu do Žiliny proběhlo úvodní jednání inspektorů ČIŽP s částí zástupců SIŽP (tentýž den se na ředitelství ČIŽP v Praze uskutečnilo setkání vedení ČIŽP a SIŽP na nejvyšší úrovni). Úvodního jednání se zúčastnila ředitelka Inspektorátu životního prostředí (dále „IŽP“) Žilina, Ing. Mariana Martinková. Inspektoři ČIŽP byli seznámeni s plánovaným průběhem porady a byla diskutována témata týkající se vlastní kontrolní činnosti, vč. vedených správních řízení.
Druhý den (18. 5. 2016)
Dopoledne proběhla exkurze v Závodě Žilina
Metsä Tissue Slovakia s.r.o. Exkurzi vedla Ing. Eva Chochlíková, která má v závodě na starost kvalitu a životní prostředí. Jedná se o zařízení „Sběrová linka (ZL), Papírenský stroj (PS2, Papírenský stroj (PS1)“, pro které IŽP Žilina vydal integrované povolení (dále „IP“) v r. 2005 a postupně 12 jeho změn. V závodě se vyrábí toaletní papír, kuchyňské utěrky a hygienické kapesníčky.
V r. 1905 byla v závodě zahájena výroba celulózy pro papírenské výrobky a výrobky ze syntetických vláken. Od roku 1983 závod vyrábí „tissue papír“ a z něj produkty papírové hygieny. Do r. 1991 se v areálu závodu vyráběla celulóza pro výrobu nitrocelulózy a papírenský průmysl. Tato výroba byla doprovázena zápachem (pro výrobu typický výskyt merkaptanů), ačkoli se jednalo na tehdejší dobu o moderní technologii, byla výroba celulózy zrušena. V závodě se začalo se zpracováním sběrového papíru, v r. 1991 byl na papírenském stroji vyroben první tissue papír a v r. 1993 byl instalován druhý papírenský stroj. V roce 2006 se Závod Žilina stal součástí Metsä Tissue po akvizici společnosti Tento a.s.
Zásadní pro závod je deinkingová linka, která odstraňuje ze zpracovávaného sběrového papíru nejen potisk, ale i další nevláknité podíly, jakými jsou plnidla a prostředky používané k úpravě papíru před potiskem - tento odpad z výroby je jako certifikovaný výrobek využíván při výrobě stavebních hmot (výroba cihel).
Za rok závod vyrobí 65 000 t hotových výrobků, přičemž celková produkce obou papírenských strojů činí 84 000 t tissue papíru. Při výrobě 1 t papíru se zpracuje 1,75 t sběrového papíru. Provozovateli zařízení se daří i nadále snižovat spotřebu vody ve výrobě.
Provozovatel věnuje kontrole kvality sběrového papíru velkou pozornost a je klíčová pro kvalitu finálních výrobků – surovina musí splňovat požadavky hygienického použití výrobků. Nadstandardní požadavky jsou s ohledem na požadavky trhu kladeny na jemnost (u toaletního papíru a kapesníků), jiné výrobky zase přicházejí do styku s potravinami (kuchyňské útěrky), a tak se na ně vztahují přísné normy. Právě způsoby využití výrobků a jejich uplatnění na trhu je jedním z důvodů, proč provozovatel podléhá certifikaci v různých oblastech: IMS (Integrovaný manažerský systém): ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 a Systém environmentálního managementu OHSAS 18001:2007, systémem Hygieny BRC, systémy FSC a PEFC (Systémy sledování spotřebitelského řetězce pro společnosti dodávající a vyrábějící výrobky s certifikátem FSC® a PEFC™) a systémem energetické efektivnosti (EES). Výrobce je držitelem ekologické značky EU Ecolabel a Nordic Ecolabel.
Ve společnosti pracuje více než 300 zaměstnanců. Od března 2011 závod využívá elektrickou energii dodávanou z blízké vodní elektrárny na přehradě VVB Žilina (cca 70% z celkové potřeby elektrické energie v zařízení).
Výrobky ze Závodu Žilina jsou uváděny na trh ve střední Evropě pod značkami Tento, Lambi, Mola a Katrin.
V odpolední části programu v zasedací místnosti IŽP Žilina se konala vlastní porada inspektorů SIŽP a ČIŽP za účasti hlavního inspektora IPKZ Ing. Petera Šimurky. Během porady byly vyjasněny postupy obou inspekčních orgánů v těchto oblastech:
- odlišnosti v národních zákonech o integrované prevenci (č. 76/2002 Sb. (ČR) a č. 39/2013 Zb. (SR)), a tím i v kompetencích inspekcí, včetně dvojinstančnosti SIŽP,
- počty a kategorie zařízení v ČR a SR,
- plánování kontrolní činnosti v oblasti integrované prevence, vč. stanovení četnosti kontrol, rozsahu kontrol a provádění opakovaných kontrol na místě,
- nakládání se závadnými látkami v zařízeních, spadajících do kategorie 6.6 a) až c) dle přílohy k zákonu o integrované prevenci,
- postup stanovení zda zařízení spadá do režimu zákona o integrované prevenci,
- problematika zpráv o plnění podmínek integrovaného povolení,
- postup při kontrolách na místě, vč. vytvoření protokolu o kontrole a sepsání zpráv o kontrole, a to i o obsahové stránce těchto dokumentů,
- ověřování souladu zařízení s BAT, při kontrolní činnosti i při povolování,
- postup v případech, když kontrolovaný subjekt označí uloženou sankci za likvidační.
Diskutovány byly i praktické případy z inspekční praxe, jako např. trvající správní delikty, zájem subjektů instalovat zařízení na pyrolýzu odpadů a problematika jejich zařazení do kategorií IPPC apod.
Ve SR je celkem cca 600 IPPC zařízení. SIŽP je povolujícím i kontrolujícím úřadem. Celkový počet inspektorů IPK je v současnosti 56, včetně hlavního inspektora. Tito inspektoři vykonávají povolující i kontrolní činnost (provádí pouze kontrolu podmínek IP, do kterého jsou však překlopeny i povinnosti vyplývající ze složkové legislativy). Části podniků, stojící mimo integrované povolení, a ostatní povinnosti vyplývající ze složkových předpisů v integrovaném povolení neuvedené kontrolují inspektoři složkových oddělení).
V rámci posuzování vlivů staveb na ŽP se inspektoři IPK vyjadřují pouze k záměrům IPPC zařízení. Plánování kontrol probíhá ročně, a to tak, aby byla v rámci tříletého období zkontrolována všechna zařízení spadající pod IPPC. V rámci kontrol zařízení může být kontrolován buď celý rozsah, nebo pouze část integrovaného povolení. Z kontrol je vyhotovena zpráva o kontrole, ke které se může vyjádřit provozovatel a po vypořádání připomínek je celá tato zpráva zveřejněna prostřednictvím internetu.
Třetí den (19. 5. 2016)
V rámci společenské části programu se uskutečnila návštěva Slovenského Betlému v Rájecké Lesné, (http://betlehem.rajeckalesna.org/) a souboru staveb lidové architektury v Čičmanech (http://pmza.sk/expozicie/cicmany/).
Závěr
Účastníci porady hodnotili setkání jako přínosné. Jedná se o dlouhodobou spolupráci mezi SIŽP a ČIŽP v oblasti integrované prevence a pokračování této spolupráce založené na praktické výměně informací a zkušeností v oblasti integrovaných agend je pro oba tyto inspekční orgány neocenitelnou příležitostí k porovnání, příp. zlepšení jejich dosavadní kontrolní praxe. Jako možná příležitost k vzájemnému setkání a následné výměně zkušeností je obnovení pravidelných každoročních setkání (např. při pravidelných poradách/školeních pracovníků oddělení integrovaných agend/IPK).
Přílohou zprávy je kopie prezenční listiny.
Zpracovala: Ing. Nekolová Schválila: Mgr. Petra Horčicová
V Plzni dne 27. 5. 2016