Zpráva ze zahraniční služební cesty
jednání projektového týmu IMPEL projektu „Mapování nástrojů pro regulátory“
Doba konání: 14. 3. – 16. 3. 2016
Místo konání: Turecko, Istanbul
Účastník jednání: Lenka Němcová
Zprávu schválil: Ing. Erik Geuss, Ph.D., ředitel ČIŽP
Cílem jednání projektového týmu bylo upřesnění cílů projektu a vytvoření návrhu dotazníku. Diskutovalo se o regulačních nástrojích ve členských zemích IMPEL. Simon Bingham uvedl příklad, kdy ve Skotsku je prodáváno hodně lososů z umělých chovů, kde majitelé nepostupují v souladu s legislativou. Místo ukládání pokut majitelům umělých chovů se jim osvědčilo vzdělávání a působení přímo na obchodní řetězce, které tyto lososy prodávají a prostřednictvím médií na veřejnost. Většina zemí, které se zúčastnily jednání, vyzdvihla možnost ukládat různé druhy pokut a varování. Zvláště možnost ukládat „denní pokutu“, kdy provozovatel platí stejnou částku každý den, až do doby než bude zařízení v souladu s legislativou. Tento druh pokuty se ukázal velmi efektivním. Dále se jako velmi efektivní ukazují některé dobrovolné dohody. Samozřejmě velmi pomáhá medializace problému.
Bylo dohodnuto, že bude zpracován návrh dotazníků, který bude ještě připomínkován písemnou procedurou a po jeho finalizaci bude zaslán národním koordinátorům členských zemí, kteří ho dále rozešlou inspektorům. Dotazníky by měl být vyplněny do konce dubna a poté by mělo proběhnout jejich vyhodnocení, které bude dokončeno na příštím jednání projektového týmu v červnu. Během července a srpna bude vypracována příručka, ve které budou uvedeny nástroje pro regulátory, které budou schváleny projektovým týmem. Bude se jednat o doporučení členským státům IMPEL, které si budou moci vybrat a použít některý z těchto nástrojů, popř. se snažit o změnu legislativy, aby mohly nástroj, který jim bude připadat užitečný použít. Dále bude vypracována závěrečná zpráva, která bude dána ke schválení na setkání expertní skupiny pro přesahové nástroje a přístupy, které se bude konat v říjnu a poté Valnému shromáždění IMPEL, které se bude konat v prosinci v Bratislavě.
Dotazník se bude členit na následující okruhy:
Sankce v oblasti prosazování
- Kriminální: fixní a variabilní pokuty, vězení, konfiskace, uzavření, demolice, odebrání povolení
- Občanské: kompenzace, garance
- Administrativní: fixní a variabilní pokuty, konfiskace, zastavení, uzavření, demolice, odebrání povolení, medializace
Komunikace s veřejností/média
- Využití informací k získání souladu s legislativou
- Name/shame, name/fame
Podpora souladu s legislativou
- Podpora provozovatele
- Vyjednávání s provozovatelem
- Příručky
Monitoring
- Sledování
- Drony, satelity, dálkové snímání
Monitoring souladu s legislativou, hodnocení, klasifikace
- Inspekce, hodnocení rizik, hodnocení činnosti
Dobrovolné akce
- EMAS, ISO
- Certifikace
- Odvětvové dohody
Nápravná opatření a zlepšení životního prostředí
Vzdělávání
- Certifikace
- Školící programy
Spolupráce/3. strany
- Soukromé, vládní nebo státní organizace
- Nevládní organizace
- Univerzity
- „Stanovení šampiona“
Motivace/odměny
- Finanční motivace
- Snížení počtu inspekcí
- Získání autonomie
Regulace s pomocí veřejnosti/věda
- Vlámský případ - zápach (pokud si lidé stále stěžují na zápach, najme si inspektorát externího odborníka, který se dotazuje občanů v okolí zdroje, jak pociťují zápach (intenzivně, méně intenzivně atd.). Dotazuje se po dobu tří měsíců cca 3x denně. Výsledky z průzkumu pak inspekce vyhodnotí. Pokud se nachází v místě více zařízení, je podle průzkumu možno zjistit, ze kterého zařízení zápach pochází.
Vliv/přesvědčování
- Bonifaccio, supermarkety (losos a prasata)
Příští schůzka projektového týmu se bude konat 21. června v Římě.