ZPRÁVA ZE SLUŽEBNÍ CESTY
Třetí setkání pracovní skupiny sítě IMPEL v rámci projektu „Definice kritérií pro analýzu rizik a jejich implementace skrze indikátory rizik a parametry pro prioritizaci inspekcí životního prostředí průmyslových zařízení podle směrnice o průmyslových emisích - podpora implementace programu IRAM sdílení znalostí a zkušeností“ (dále „projekt“)
Termín cesty: 25. - 26. 11. 2014 (jednání od 25. do 26. 11. 2014)
Účastník cesty: Ing. Helena Nekolová – koordinátorka IPPC, OI Plzeň
Místo jednání: Miláno, Itálie
Účel cesty: účast na třetí schůzce pracovní skupiny projektu
Manažeři projektu: Horst Büther (SRN) a Guiseppe Sgorbati (Itálie)
Jednání se zúčastnili zástupci členských států IMPEL: ČR, Itálie, Nizozemska, Norska, Portugalska, Rakouska, Rumunska a SRN. Italská skupina z ARPA Lombardie byla od doby zpracovávání výsledků dotazníkové akce posílena o pracovníky IT, kteří se v rámci projektu pracovní skupiny podíleli i na přípravě workshopu, konaného ve dnech 4. a 5. 11. 2014 v Praze (dále „workshop“).
Anotace: Záznam z jednání pracovní skupiny projektu
Cíle projektu jsou následující:
-
Podpořit inspekční orgány zemí zapojených v síti IMPEL v praktickém užívání metody hodnocení rizik IRAM (Integrated Risk Assessment Method - metoda integrovaného hodnocení rizik) a k ní se vztahujícího nástroje (IRAM tool) pro plánování kontrolní činnosti.
-
V návaznosti na 1. část mají být vyladěny webové stránky IRAMu. Bude-li poskytnuta finanční podpora ze strany vlády SRN, bude malý projekt na implementaci vyvinutých zlepšení do internetové aplikace (provedou programátoři), vč. ověření.
-
Rozšířit výsledky v rámci členských zemí sítě IMPEL i vůči Evropské komisi, s prezentací výsledků a výstupů z projektu.
První den (25. 11. 2014)
Vzhledem k času příletu jsem se na místo jednání pracovní skupiny v síle ARPA Lombardia dostavila až v 11 hodin, kdy už uběhly 2 hodiny od zahájení jednání.
Evropská komise (dále „EK“)vznesla požadavek, aby se navazující projekt zaměřil na sběr kritérií, indikátorů a parametrů pro různá zadání inspekcí/kontrol. Jako podklad poslouží návrhy 4 pracovních skupin z workshopu na plánování jiných kontrol než dle směrnice o průmyslových emisích (dále „IED“) a SEVESO - inspekce by měly být rozděleny na oblasti (jako odpady, zemědělství, skleníkové plyny, chemie, potravinářství, ochrana přírody, čištění odpadních vod ze sídel, těžba a zpracování...). Oblasti inspekcí by se dále mohly členit: např. odpady na inspekce přeshraniční přepravy odpadů, skladování jaderného odpadu.., zemědělství na dodržování nitrátové směrnice, chovy dobytka, užívání půdy...ochrana přírody na kontrolu přepravy ohrožených druhů živočichů, wild life crime, ochranu rybářských vod, ilegální lov.... S tím je spojeno mnoho otázek, jako např:
Na co se zaměřuje IMPEL? Jaké jsou/budou požadavky EK? Jaké jsou zájmy členů IMPEL/členů pracovní skupiny? Jakým zadáním inspekcí dát přednost – všem možným zadáním pro danou oblast/v daném okamžiku nebo vybrat jen zadání nejbližší současnému