Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Termín: 14.-16.4.2015
Místo: Španělsko, Barcelona, St. Antoni M.Claret 167
Účastník: Martin Baranyai (ČIŽP)
Věc: Workshop Forest Trends Enforcement
Hodnocení rizika porušování legality při importu dříví
Program jednání
1. S ohledem na pozdní přílet letu VY 8653 úvodní část jednání proběhla bez mé přítomnosti, kdy byly představeny různé procesy kontroly legality dříví v EU:
a) Bojan Grlaš za Evropskou komisi
b) Lucy Cullinae za konzultanty EFECA (www.efeca.com )
c) James Hewitt za skupiny pro hodnocení implementace FLEGT ( www.globaltimber.org.uk )
2. Eve Richter z Forest Trends informovala o základních údajích importu a exportu dříví a dřevařských produktů z Číny, jakož i o možnostech dosledovatelnosti jejich původu.
3. Michael Worell (UK) a Rachel Butler (Global Timber Forum) informovali o specifikách určení původu překližky a podlahových krytin ze dřeva.
4. Christian Sloth (DK) za organizaci NEPCon informoval problémech vytváření systémů náležité péče dle nařízení EU č. 995/2010 (tzv. EUTR) v Číně z pohledu monitorovací organizace, se specifickým zaměřením na nábytek.
5. Anders Hilderman ze společnosti IKEA informoval o procesech ověřování legálního původu dříví při nákupu suroviny pro výrobky IKEA. V této surovině 40% dříví je nyní certifikováno systémem FSC. Tato společnost má tzv. IWAY standard s audity u dodavatelů, který by měl zaručovat soulad s požadavky EUTR v EU, tak i požadavky Lacey Act v USA.
6. Martin Baranyai představil projekt IMPEL, který je zaměřen vyhodnocení implementaci a prosazování EUTR při kontrolách hospodářských subjektů a plánování kontrolní činnosti na bázi analýzy rizik. Zástupci kompetentních orgánů dotazník IMPEL podrobili kritice s ohledem na částečnou duplicitu s povinným dotazníkem Evropské komise, která do 30.4.2014 požaduje podat zprávy od členských států EU do 30.4.2015 v souladu s ustanovením čl. 20 odst. 1 EUTR. Předběžně bylo dohodnuto, že Evropská komise pozve IMPEL na jednání výboru pro EUTR dne 30.4.2015, kde by se měly spolu ze zástupci kompetentních orgánů navrhnout případné úpravy dotazníku IMPEL.
7. Xuifang Sun informovala o čínském objemu produkce dříví, přičemž vysvětlila rozdíly v původu dříví z přirozených lesů a plantáží podle jednotlivých provincií. Dále čínskou produkci specifikovala podle jednotlivých druhů dřevin. Komerční těžba je zakázána v přirozených lesích. Nezákonné těžby se čínská vláda snaží omezovat systémem vydávání povolenek. Certifikované lesy v systému FSC jsou v současnosti na výměře 3 miliony ha, systém PEFC je zde zatím certifikováno 2.2 milionu ha lesů.
8. Brian Milakowsky z WWF Rusko informoval o rizikách nezákonného původu dříví z Ruska. Nejčastěji exportovaným z Ruska jsou výřezy jehličnatého dříví, nicméně vysoké riziko nezákonnosti je u sortimentů a výrobků z mongolského dubu. Dále informoval o různých způsobech nezákonných těžeb v Rusku, např. falšováním povolení k těžbě, provádění úmyslné těžby pod maskou nahodilých těžeb, překračování limitů povolení atd. WWF často odhalila v průvodní dokumentaci falšování krajiny původu i druhu dřevin. Riziko nezákonnosti lze eliminovat zvýšením požadavku na certifikované dříví nebo nezávislého ověření zdroje dříví. Upozornil na změnu ruské legislativy u exportu cenných listnáčů (Quercus mongolica a Fraxinus mandshurica), které může být další oblasti nezákonnosti při obchodováním s dřívím.
9. Kerstin Canby z Forest Trends informovala o analýze rizika nezákonnosti původu dříví a dřevařských výrobků z centrální Asie, jakož i hlavních trasách, kudy jsou zejména rizikové zásilky transportovány.
10. Phung To prostřednictvím konferenčního hovoru na skypu informoval o objemu exportu dříví z Vietnamu (kulatina, řezivo), jakož i o nezákonných těžbách v přírodních lesích okolí řeky Mekong a různých metodách nezákonného jednání. Dále upozornil na falšování dokumentace při reexportech mezi Vietnamem, Laosem, Kambodžou a Čínou, odkud se nezákonně vytěžené dříví exportuje do EU (zejména UK a DK).
11. Kate Horner z agentury pro vyšetřování USA (EIA) informovala o analýze rizika nezákonnosti původu dříví a dřevařských výrobků z Afriky. Zajímavá byla ukázka kódování a značení dodávek dříví, kde na základě číselníku je možné identifikovat původ dříví i dodavatele.
12. Shelly Gardner z US Forest Service informovala o uplatňování DNA analýz v rámci projektu sítě GTTN (Global Timber Tracking Network) a ITTO (International Tropical Timber Organization), bližší informace jsou přístupné na www.globaltimbertrackingnetwork.org . Další informace v tomto směru podal Thorsten Hinrichs z Německého ministerstva potravin, zemědělství a ochrany spotřebitele. Praktickou ukázku analýzy bílého dubu z Číny prezentovala Caitlin Clarke ze společnosti Double Helix.
13. Patrick Duggan z USA prezentoval právní aspekty využití forézních analýz jako důkazního materiálu z pohledu státního zástupce. Je důležité mít autorizovanou laboratoř, která je schopná obhájit vědecké výsledky analýz před soudem. Při dokazování je potřeba prokázat buď nepravdivé uvedení druhu, nebo lokality těžby, případně objemu těžby či falšování dokumentace, jakož i prokázání úmyslu porušování zákona.
14. Emily Unwin (UK) z organizace Client Earth ve své prezentaci informovala možnostech sdílení informací při prosazování práva a nezbytné ochraně dat.
15. Meriam Wortel (NL) představila možnost sdílení informací dat mezi kompetentními orgány na webových stránkách http://capacity4dev.ec.europa.eu/public-flegt/ namísto EU TWIX.
S ohledem na odlet letu QS 1059 ve čtvrtek 16.4.2015 ve 14:40 bylo nutné jednání opustit před jeho ukončením. Prezentace z jednání, jakož i závěry a doporučení pro kompetentní orgány mají být zveřejněny na webových stránkách www.forest-trends.org .
Přílohy: 1. Program workshopu Forest Trends
2. Prezentace IMPEL
Cestovní zpráva předložena dne: 17.4.2015 Podpis účastníka cesty:
Cestovní zprávu schválil: Dne: