Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Termín: 26.-28.11.2014
Místo: Holandsko, Utrecht
Účastník: Martin Baranyai
Věc: Workshop IMPEL – expertní skupiny pro ochranu přírody (ET NC)
Program jednání
Ve dnech 27.-28.11.2014 proběhl v Utrechtu dvoudenní workshop v rámci projektu sítě IMPEL, zaměřeného na přípravu aktivit v oblasti ochrany přírody. Workshopu se zúčastnilo 22 účastníků z 12 zemí (BE, UK, NL, IT, CY, CZ, SL, CR, LV, RO, PT, SP), přičemž se jednalo jednak o pracovníky dozorových orgánů (inspekce, agentury), ale i státní zástupce, soudce a nevládní organizace (Birdlife Europe, Chatham House, CABS), jakož i Evropské komise.
John Visbeen a Martin Baranyai jako vedoucí a zástupce vedoucího této expertní skupiny IMPEL přivítali účastníky workshopu, přičemž stručně představili dosavadní aktivity a probíhající projekty IMPEL v ochraně přírody.
A) Výzvy při implementaci legislativy EU v ochraně přírody
Zástupce Evropské komise Fotios Papoulias informoval, že EK vítá iniciativu sítě IMPEL, která chce rozšířit svou působnost i na ochranu přírody. Představil priority EK vyplývající zejména z požadavků směrnice o stanovištích a ptačí směrnice, které jsou z hlediska počtu stížností zasílaných na EK jednou nejvíce problematických oblastí. Z hlediska územní ochrany poukázal zejména na požadavky článku 6 směrnice o stanovištích (6.1 stanovení cílů ochrany, 6.2 lokality Natura 2000 nesmějí být narušovány, 6.3 povolování záměrů a posuzování vlivů na soustavu Natura 2000, 6.4 kompenzační opatření). Evropská komise přislíbila podporu sítě IMPEL v oblasti ochrany přírody.
Alison Hoare z Chatham House (Královský institut UK pro mezinárodní záležitosti) informovala ve své prezentaci o aktivitách této organizace v boji proti nezákonným těžbám, které sleduje na celosvětové úrovni. V současnosti sledují postup implementace nařízení o dřevu č. 995/2010 (tzv. EUTR), zejména při dovozu dříví do EU z tropických oblastí. Aktuality o aktivitách v boji proti nezákonným těžbám jsou zveřejněny na stránkách www.illegal-logging.info . Byla vypracována studie o postupu implementace EUTR v členských státech, kde byla vyhodnocena národní legislativa. Chatham House organizuje dvakrát ročně semináře, na kterém jsou prezentovány aktuální studie. Následující workshopy jsou plánovány na 26.2.2015 a 24.6.2015.
Christia Trupina (RO) informoval o projektu sítě IMPEL, který proběhl v září 2014 v Dunajské deltě, zaměřeného na analýzu inspekčního a dozorového systému v ochraně přírody v Rumunsku, tzv. IRI. Cílem IRI bylo identifikování dobrých praktik při inspekční činnosti, administrativních procesů a nastavení stávajících kapacit v Rumunsku, jakož i vytipování příležitostí pro vylepšení Rumunského inspekčního systému. Nejedná se o audit, ale o otevřenou diskusi expertů, které svými znalostmi a zkušenostmi mohou přispět ke zlepšení národního systému země, kde je realizován projekt IRI.
Jaap Reijngound, který od roku 2008 zajišťuje provoz mailingového listu EU TWIX, informoval o vybraných kriminálních kauzách v oblasti ochrany biodiverzity. Jednak se jednalo o různé způsoby zabíjení a chytání ptáků v různých státech EU, chytání a pašování plazů, ale i ukázky nezákonných těžeb. Konstatoval, že v důsledku ekonomické krize se zvýšil rozsah této kriminality (zejména pytláctví a pašování chráněných druhů).
B) Posílení prosazování práva, kriminálního vyšetřování a rozsudků v ochraně přírody
Katica Bezuh (CR) informovala o potřebě posilnění prosazování práva a dozoru z pozice inspektora. S ohledem na často nedostatečné kompetence a nedostatečné kapacity je potřeba podporovat spolupráci mezi jednotlivými orgány a institucemi, aby se zlepšila efektivita kontrol a zabránilo se duplicitním akcím. V nejvíce závažných případech je potřeba úzce spolupracovat s policií a orgány činnými v trestním řízení, přičemž i spolupráce s nevládními organizacemi může přispět k zajištění nezbytných důkazů pro úspěšné řešení případu a potrestání viníků. Na ukázce plánů péče z chráněných území Chorvatska poukázala na nedostatečné formulace povinností v těchto dokumentech (zejména, pokud je to možné atd.), které při poškození životního prostředí je těžko využít jako závazné pro rozhodování v řízeních o uložení sankcí.
Rob de Rijk (NL) informoval o potřebě posilnění prosazování práva a dozoru z pozice státního zástupce, který koordinuje kriminální případy na úseku životního prostředí v Holandsku. Osobně se 10 let zabýval obecnou kriminalitou a následně se dalších 12 let specializoval na životní prostředí, takže může posoudit značné rozdíly při vyšetřování. Jako základní otázku položil, co jsou přiměřené sankce za ohrožení životního prostředí. Uvedl případ 3 kontejnerů s nezákonnými pesticidy v ceně 300 000 USD, které byly přepravovány z Číny do Litvy, přičemž v Holandsku byla část zásilky zabavena. Odpovědný organizátor této ilegální přepravy byl odsouzen k 20 měsíců odnětí svobody. Pro soudce byly vypracovány nezávazné příručky, které doporučují postupy při rozhodování případech ohrožení a poškození životního prostředí. Ocenil aktivity sítě IMPEL na úseku přeshraniční přepravy odpadů, kde byla vypracována příručka o odpadech pro státní zástupce, která se stala cennou pomůckou při rozhodování o těchto případech v EU. Dále informoval o aktivitách sítě ENPE (European Network of Prosecutors for the Environment). Obdobnou příručku by státní zástupci uvítali i na úseku CITES, kde by byly vysvětleny ukázky některých případů a doporučené sankce. Pro státní zástupce jsou důležité následující okruhy:
I. Informaci o porušení práva, zda opravdu došlo k poškození ŽP
II. Posouzení nezákonnosti v komplexu předpisů na úseku ochrany ŽP
III. Zajištění důkazů
IV. Přiměřenost sankcí
Jan van den Beghe (BE) informoval o potřebě posilnění prosazování práva a dozoru z pozice soudce. Prezentoval případ nezákonného prodeje a pašování chráněného druhu hus, které po několik let prováděl jeden francouzský farmář, který sbíral vejce tohoto chráněného druhu v chráněném území ve Španělsku. V této souvislosti poukázal i na problematiku kroužkování a evidenci chráněného ptactva chovaného v zajetí, jakož i stanovení hodnoty chráněných druhů živočichů. Byla odhalena organizovaná skupina, kteří členové byli potrestáni odnětím svobody (4 roky, 2 roky a 18 měsíců), zabaveným chráněných druhů a konfiskací 835 800 EUR. Síť soudců EUROJUST se zčásti věnuje kriminalitě v oblasti životního prostředí a uvítá spolupráci se sítí IMPEL, např. při společných školeních soudců, policistů a inspektorů.
C) Ukázky praktické spolupráce mezi organizacemi v ochraně přírody v Evropě
Andrea Rutigliano (IT) z výboru pro boj proti pytlákům (CABS) informoval o spolupráci nevládních organizací (NGO) s dozorovými úřady na Kypru, v Itálii a ve Španělsku. Členové CABS v přírodě od roku 1985 v Itálii likvidují nastražené pasti, kdy od spontánní likvidace lapacích zařízení začali postupně spolupracovat s policií a ostatními dozorovými orgány, aby zajistili důkazy a pytláky přímo na místě. Postupně se podařilo v Itálii zredukovat počet pastí více než dvacetinásobně, zároveň se podařilo zvýšit úspěšnost policejního vyšetřování s využitím svědectví členů NGO, obdobného úspěchu se jim podařilo dosáhnout i ve Španělsku. CABS organizuje kemp pro ochranu ptáků v hlavní lovecké sezóně, kdy pytláci loví, kdy se dobrovolníci v terénu snaží o omezení pytláctví. Pro evidenci případu pytláctví využívají databázi Google Earth. Na Kypru se úřady nejdříve postavily negativně k této aktivitě CABS a kemp nepovolily, ale časem se částečně i zde podařilo dosáhnout vzájemné spolupráce a omezit pytláctví. Na příkladu IT, CY a MT poukázal na markantní rozdíly při dozorové činnosti proti pytláctví, kdy jsou často ze strany úřadů podceněny kontroly.
Malamo Korbeti (GR) z řeské nevládní organizace BirdLife prezentovala aktivity NGO k oslovení zainteresovaných subjektů a lokálních komunit při boji proti pytláctví. V Řecku je na Jónských ostrovech silná tradice lovu migrujícího ptactva na jaře i na podzim. Konkrétní kauzu prezentovala na příkladu lovu hrdličky (Streptopelia turtur), které se legálně v Evropě na podzim uloví cca 4 až 7 milionů kusů. V Řecku se na jaře v rozporu se zákonem pokračuje v jarním lovu hrdliček (č. 7.1 směrnice o ptácích), takže během posledních let došlo ke snížení populace o 70 %. NGO se snaží navázat kontakty s místními myslivci, aby je zapojili do omezení jarního lovu hrdliček, přičemž se snaží vyhýbat konfliktům a snaží se o rozvoj dialogu.
Aniko Nemeth (HU) informovala o aktivitách sítě Themis, která v období 2010 a 2013 zaměřila své projekty na kriminalitu v životním prostředí a nezákonné těžby v jihovýchodní Evropě. Themis je zaměřený na budování kapacit pro dozorové orgány v životním prostředí pro kandidátské země a potenciálně kandidátské země, přičemž aktivity jsou financovány z rozvojových fondů rakouské vlády. V roce 2014 zahájila tato síť druhé tříleté období své činnosti, kdy by Themis rád pokračoval ve spolupráci se sítí IMPEL. Veškeré materiály ze školení jsou publikovány na internetových stránkách themis.rec.org .
Po uvedených prezentacích byli účastníci workshopu vyzváni k brainstormingu, aby v pracovních skupinách navrhli nejméně 3 projekty, které by mohl IMPEL realizovat v následujících letech. Pracovní skupiny navrhli následující aktivity:
- Posuzování a povolování záměrů dle čl. 6.3 Směrnice o stanovištích – pokračování projektu IMPEL s konkrétním zaměřením buď dle sektorů (např. větrné elektrárny, odchovny prasat, budování liniových staveb), nebo se zaměřením na jednotlivé fáze povolovacího procesu (screening, appropriate assessment, opatření na snížení vlivu, kumulativní efekt, kvalita vydávaných povolení…).
- Sledováni a posuzování koherence území dle čl. 10 Směrnice o stanovištích
- Implementace nařízení č. 995/2010 (EUTR) se zaměřením na zjištění rozsahu nezákonných těžeb při domácí produkci dříví v členských státech EU
- Implementace plánů péče na územích Natura 2000 a prosazování jejich požadavků
- Minimální kritéria pro kontroly území Natura 2000¨
- Kontroly cross-compliance
- Srovnávací studie o dozorové činnosti v boji proti nezákonnému zabíjení ptáků (IKB)
- Společná školení inspektorů, státních zástupců a soudců, zpracování manuálů pro státní zástupce a soudce v oblasti biodiversity
- Založení elektronické platformy pro výměnu informací o případech nezákonných aktivit v přírodě v oblasti ochrany ptactva, plazů, nezákonných těžeb apod.
- Minimální kritéria pro inspekce na územích Natura 2000
- Příručka pro státní zástupce a soudce k hodnocení porušení práva v ochraně přírody
- Zlepšení spolupráce mezi úřady a nevládními organizacemi
V pátek 28.11.2014 dopoledne pokračovala diskuse při upřesnění konkrétních návrhů projektu:
A) Projekt EUTR – cílem projektu je zmapování rozsahu nezákonných těžeb v členských státech EU, jakož i inspekční činnosti a prosazování práva. Import nezákonně vytěženého dříví do EU je dlouhodobě sledován experty Chatham House.
B) IRI v ochraně přírody – posouzení systému inspekční a dozorové činnosti v členských zemích IMPEL. V roce 2014 byl v Rumunsku realizován první projekt IRI se zaměřením na ochranu přírody, na rok 2015 se předběžně přihlásila Itálie.
C) IKB projekt III.fáze – v boji proti nezákonnému zabíjení ptáků je realizováno hodně aktivit, proto je potřeba pokračovat v další fázi projektu spolu s ostatními organizacemi (WWF, BirdLife…), které se touto problematikou zabývají.
D) Zlepšení inspekční činnosti ve spolupráci s nevládními organizacemi – s ohledem na snižování rozpočtů v úřadech a často nedostatečný počet inspektorů je vhodné využít potenciál NGO při monitorování nezákonných aktivit v přírodě.
E) Povolovací a inspekční činnost dle čl. 6.3 směrnice o stanovištích III. fáze –zlepšení screeningu, zkvalitnění povolení a příklady mitigačních opatření
Uvedené návrhy budou rozpracovány do podrobnějších Terms of References, přičemž všechny návrhy projektů na rok 2015 budou projednány na valném shromáždění sítě IMPEL, které se bude konat 11.-12.12.2014 v Římě.
Cestovní zpráva předložena dne: 1.12.2014 Podpis účastníka cesty:
Cestovní zprávu schválil: Dne: