Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Termín: 20.-24.10.2014
Místo: Chorvatsko, Osijek, Národní park Kopački Rit
Účastník: Martin Baranyai
Věc: Školení sítě ECRAN (Environment and Climate Network Accession Network),
zaměřené na inspekční činnost kandidátských zemí EU v ochraně přírody
Program jednání
Síť ECRAN za podpory Evropské komise zajišťuje organizování seminářů pro posílení spolupráce mezi úřady zajišťujícími implementaci a prosazování práva na úseku ochrany životního prostředí v kandidátských zemích EU, tzn. Albánie, Bosny a Hercegoviny, Makedonie, Kosova, Černé Hory, Srbska a Turecka, jakož i Chorvatska jako nové členské země EU. Hlavním zaměřením sítě je zlepšení efektivity prosazování práva v životním prostředí.
Školení probíhalo dle přiloženého programu (viz příloha č.1):
1. Ike van der Putte uvítal účastníky a informoval o stávajících aktivitách sítě ECRAN. M.Baranyai informoval o aktivitách sítě IMPEL, která po reorganizaci založila mimo jiné i expertní skupinu zaměřenou na ochranu přírody. Katica Bezuh uvítala účastníky za místní Chorvatskou inspekci životního prostředí a seznámila je s organizačními pokyny.
2. Ike van der Putte představil základní ustanovení legislativy EU v ochraně přírody, tzn. směrnici o stanovištích a ptačí směrnici, na základě kterých byla vytvořená síť chráněných území Natura 2000.
3. Bernhard Riehl (AT) informoval o tvorbě plánů péče o chráněná území v síti Natura 2000. Zároveň informoval o zkušenostech při vyjednávání podmínek ochrany s vlastníky a uživateli půdy v Rakousku, zejména při ochraně mokřadů a rašelinišť v regionu Salcburk.
4. Syd House (UK) informoval účastníky o přístupu Skotské lesnické komise při implementaci požadavků plánů péče v chráněných územích v síti Natura 2000, zejména na příkladu hnízdišť orla skalního v odlesněných územích, které se nyní opět zalesňují.
5. Katica Bezuh a Mirjana Fonjak (CR) informovaly o chorvatském systému ochrany přírody a dozorové činnosti inspektorů životního prostředí. Přestože při vstupu Chorvatska do EU došlo ke zkvalitnění legislativy v ochraně životního prostředí, v praxi zde dosud často vázne komunikace s ostatními úřady při dozoru a vyšetřování nezákonných aktivit v chráněných územích.
6. Mluvčí národního parku Kopački Rit Renata Forijand (CR) informovala o přírodních hodnotách v národním parku, na který navazuje přírodní park s mírnější ochranou. Jedná se o chráněné území o celkové rozloze 27 000 ha na soutoku Dunaje a Drávy, kde vznikla jedna z největších vnitrozemských delt, která je nyní velmi významným mokřadem s vysokou biodiverzitou.
7. Martin Baranyai prezentoval základní údaje o práci oddělení ochrany lesa ČIŽP v souvislosti s nezákonnými těžbami. Dále informoval o nezákonných těžbách a mezinárodních aktivitách v boji proti nezákonným těžbám. V roce 2003 byl v rámci EU založen akční plán FLEGT (Forest Law Enforcement, Governance and Trade), který na základě odpovědnosti EU jako jednoho z největších spotřebitelů dříví zavedl bariéry v zájmu globálního omezení nezákonných těžeb. EU zahájila vyjednávání tzv. dobrovolných partnerských dohod (VPA) s vybranými zeměmi tropického pásma, které mají zlepšit jejich lesnické hospodaření a správu při těžbách dříví prostřednictvím licenčních schémat. Dále představil nařízení EU č. 995/2010 (tzv. EUTR), o povinnostech hospodářských subjektů při uvádění dříví na trh EU, které mělo být v členských státech implementováno do 3.3.2013. (prezentace – viz příloha č. 2). Část členských států implementovala EUTR prostřednictvím nových národních zákonů, nicméně část členských zemí implementaci řešila novelou stávajících předpisů, ve kterých identifikovaly kompetentní orgány státní správy, definovaly sankce a podrobnosti systémů náležité péče. Některé členské státy však dosud neprovedly žádné úpravy národní legislativy v zájmu implementace požadavků EUTR.
8. Ida Partl (CR) z Chorvatského ministerstva životního prostředí informovala o postupech při kontrolách obchodu s ohroženými druhy živočichů a rostlin v rámci CITES.
9. Karl Frauenberger (AT) z policejního prezidia ve Vídni informoval o postupech rakouské policie při vyšetřování kriminality v ochraně životního prostředí. Postupy policie před zahájením soudních řízení v ochraně přírody demonstroval na případech nezákonného zabíjení orlů.
10. B.Riehl (AT), S.House (UK) a M.Baranyai (CZ) prezentovali zásady přípravy inspekční činnosti, provádění kontrol a vyhodnocování výsledků šetření včetně navazujících úkonů v zájmu prosazování práva v zájmu ochrany přírody a lesa.
11. Ve čtvrtek 23.10.2014 proběhla exkurze v Národním parku a Přírodním parku Kopački Rit na soutoku Dunaje a Drávy na hranicích Chorvatska, Maďarska a Srbska. Během exkurze byly projednány modelové kauzy, jak je v praxi řešeno porušování předpisů na úseku ochrany přírody. Část tohoto chráněného území je dosud zaminována, přičemž odstraňování min po občanské válce v devadesátých letech postupuje pomalu s ohledem na nedostatek finančních prostředků.
Přílohy:
1. Program školení sítě ECRAN v Osijeku v termínu 21.-23.10.2014
2. Prezentace o nezákonných těžbách a inspekční činnosti ČIŽP v lesích, o mezinárodních aktivitách v boji proti nezákonným těžbám, akčním plánu FLEGT a implementaci nařízení EU č. 995/2010
Ve pátek dopoledne následoval přesun auty 300 km z města Osijek na letiště do Záhřebu.
Cestovní zpráva předložena dne: 27.10.2014 Podpis účastníka cesty:
Cestovní zprávu schválil: Dne: