Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Jednání IMPEL Clusteru i (cluster pro zlepšování implementace práva EU v oblasti životního prostředí)
Termín cesty: 16.9. – 19.9.2014
Účastník cesty: Lenka Němcová
Zprávu schválil: Libuše Koudelková, vedoucí kanceláře ředitele, pověřená řízením odboru personálního
John Seager přivítal účastníky a podal zprávu o jednání Výboru IMPEL, který se konal dne 16.9.2014. Zdůraznil, že je důležitá prioritizace programu a partnerství s ostatními organizacemi, které se zabývají ochranou životního prostředí. Ocenil činnost komunikační skupiny a význam společných inspekcí a IRI. Informoval účastníky, že je nutné stanovit minimální kritéria pro projekty a stanovit jasný a transparentní proces pro schvalování a hodnocení po skončení projektu. Podle nových pravidel musí návrh projektu podpořit alespoň 51 % členů.
Chris Dijkens informoval účastníky o projektu o implementačních výzvách. V rámci projektu se má zjistit s kterými směrnicemi nebo nařízeními EU mají členské země při jejich implementaci problémy a poté se na tyto oblasti zaměřit v rámci budoucích projektů. Je také nutné zjistit, zda jsou tyto problémy způsobené komunikací s EK, špatnou transpozicí práva EU, nedostatkem administrativních kapacit nebo slabou národní nebo regionální prosazovací politikou. IMPEL se musí zabývat praktickou aplikací legislativy EU a může zajistit komunikaci mezi různými aktéry a sítěmi. K tomu pomůže i ustavení nových pěti expertních skupin, které se zaměří na hledání řešení v té dané oblasti. Na rok 2015 budeme mít rozpočet ve stejné výši jako letos, ale máme dvě oblasti, kterým se budeme věnovat navíc – ochranu přírody a vodu + půdu.
Michael Nicholson podal zprávu ze Sekretariátu IMPEL. Valné shromáždění se bude konat ve dnech 11. – 12.2014 v Římě, pozvánka bude zaslána do 15.10.2014 a všechny dokumenty k jednání musí být zaslány do 18.11.2014. Příští schůzka Výboru IMPEL se bude konat 18.11.2014 a finanční rok skončí 5.12.2014. Na Valném shromáždění proběhne volba nového předsedy a místopředsedy sítě IMPEL. Dále nás informoval, že 6 vedoucích projektů nezpracovalo zprávy včas a u dalších 3 projektů scházejí uspokojivé informace, proto požádal národní koordinátory, aby mu pomohli s řešením této situace.
Nancy Isarin informovala o činnosti Komunikační skupiny IMPEL. V rámci interní komunikace jsou nyní ukládány spojení na členy jednotlivých expertních týmů na basecamp. V rámci externí komunikace je přípravě další Newsletter, byla zpracována komunikační strategie a pracuje se na nové webové stránce sítě. V nové webové stránce bude samostatný odkaz na nástroje a příručky zpracované sítí IMPEL. Nová webová stránka IMPEL by měla fungovat od ledna 2015. Evropská komise používá abstrakty IMPEL i k propagaci práce sítě IMPEL.
Expertní skupina odpady a TFS
Jon Engstrom nás informoval, že v této expertní skupině pracuje aktivně 200 členů. Na příští rok jsou plánovány tyto projekty:
1) Zpracování příručky a vytvoření platformy pro výměnu nejlepších postupů co se týká plánování inspekcí v přeshraniční přepravě odpadů
Cíl projektu:
Vytvoření šablony pro plánování inspekcí
Vytvoření platformy pro výměnu nejlepších postupů a zkušeností týkajících se plánování isnpekcí
Výsledkem bude, že členské státy budou schopny navrhnout porovnatelné inspekční plány užitím stejné šablony.
2) IMPEL TFS prosazovací akce 2015
Cíl projektu:
Prvotním cílem projektu je zlepšit inspekční metody, výměnu informací a znalostí inspektorů o režimu přepravy odpadů. Spolupráce s dalšími regulačními orgány pokračuje v rámci projektu s policejními orgány a celníky, kteří se účastní společných kontrol.
Projekt se v poslední době zaměřil na důležitost bilaterální a regionální spolupráce a na společné inspekce a výměnu inspektorů. Projekt se bude snažit o „sofistikovanější výměny“ zaměřené na určité toky odpadů a provozovatele, jejichž činnost překračuje hranice států.
Získávat dat z jednotlivých inspekcí je důležité v nalezení oblastí, kde je inspekční režim slabý a zaměřit na ně budoucí inspekce. Různé oblasti inspekcí např. na železnici budou také dalším cílem práce v rámci projektu.
Repatriace byla nejběžnějším cílem v prvním roce Prosazovacích akcí III a může se jednat o zdlouhavý proces, protože organizace mají různé postupy a požadavky na evidenci. „Repatriační manuál“ bude znovu přepracován v rámci projektu a doufejme, že to povede k zefektivnění přístupů vracení nelegálně přepravovaného odpadu do země, ze které byl odeslán.
Na schůzce projektu „Nejlepší postupy“ v červnu 2015 bude diskutována revize nařízení o přepravě odpadů a zkušenosti účastníků na operační úrovni.
3) IMPEL TFS „Nejlepší postupy 2015“
Cíl projektu:
Výměna informací, pracovních metod, případových studií a zkušeností
Informování účastníků o nových postupech
4) IMPEL TFS Konference
Cíl projektu:
Projekty a činnosti clusteru TFS jsou zaměřeny na prosazování nařízení o přepravě odpadů 2013/2006. Je nejvyšší prioritou mít aktivní Evropskou síť inspektorů a regulátorů, která se setkává na pravidelné bázi k výměně praktických zkušeností. Neúčastní se v ní pouze inspektoři, ale i policisté, celníci a státní zástupci. Probíhající IMPEL TFS projekty ukazují potřebu praktické spolupráce mezi členskými státy, třetími zeměmi a relevantními mezinárodními organizacemi.
V červnu 2014 byly přijaty dodatky k nařízení o přepravě odpadů a jsou cílené na lepší a více srovnatelný inspekční režim, například skrze vypracování inspekčního plánu. Dodatky také rozšiřují kompetence organizací a inspektorátů a zlepšují sdílení informací.
Také elektronický odpad byl vždy prioritou TFS clusteru. Tato oblast zajímá také mezinárodní organizace, jak ukazuje projekt o počítání elektrického a elektronického odpadu (CWIT). Tento projekt, který je koordinován sítí INTERPOL má za úkol pomoci při sestavení sady doporučení pro podporu EK, kontrolních organizací a celníků, kteří se zabývají nelegální přepravou elektronických a elektrických odpadů z a do Evropy. V červnu 2015 se bude pořádat závěrečná konference k projektu CWIT a INTERPOL navrhl, aby se ve stejném čase konala i TFS konference.
5) Projekt o skládkách 2015
Cíl projektu:
Identifikace dobrých inspekčních postupů, vývoj příručky
Spolupráce mezi členskými státy IMPEL směřující ke konzistentnímu regulačnímu a prosazovacímu režimu
Zpětná vazby tvůrcům politik o různých přístupech a postupech na poli povolování a inspekcí skládek odpadů v členských zemí IMPEL.
V roce 2015 proběhnou společné inspekce ve Španělsku, Švédsku a Lotyšsku.
Expertní skupina průmysl a ovzduší
Horst Buther informoval o probíhajících a navrhovaných projektech expertní skupiny.
Probíhající projekty:
- Spojení mezi směrnicí o průmyslových emisích a nařízením REACH, fáze 2
- Sdílení návrhů mezi členskými státy pro méně striktní hodnotu emisních limitů než jsou uvedené v BAT podle čl. 15 paragrafu (4) a (5) směrnice o průmyslových emisích 2010/75/
- Projekt o skládkách
Navrhované projekty:
1) Poučení vyplývající z průmyslových havárií – 11. Seminář
Cíl projektu:
Sdílení zkušeností v oblasti havárií (exploze, požáry, znečištění)
Vztahující se k technickým aspektům a aplikovatelným regulacím
Posílení výměny zkušeností mezi organizacemi členských států
Seminář se bude konat 2. a 3.6.2015 v Lille, Francie.
2) Databáze kritérií rizik a nástroj pro analýzu rizik
Cílem projektu je rozšíření využití nástroje pro analýzu rizik do dalších oblastí inspekcí životního prostředí jako instrumentu k optimalizaci zdrojů inspekcí:
- Stálým sbíráním a sdílením zkušeností o kritériích rizik, jejich využití pro inspekční úkoly skrze nástroje dostupného inspekcím k vytvoření a výběru kritérií dopadu využívaných v nástroji pro analýzu rizik
- Využíváním nástroje pro analýzu rizik pro prioritizaci inspekcí, aby zahrnovali i další oblasti nejen směrnici o průmyslových emisích a Seveso. V realizaci projektu bude speciální pozornost věnována indikátorům rizik v zemědělství.
3) Společné inspekce průmyslových zařízení k zajištění srovnatelné úrovně implementace směrnice o průmyslových emisích
Cíl projektu:
Projekt má za cíl lepší implementaci směrnice o průmyslových emisích se zaměřením na povolování a inspekce a jejich zlepšení a zefektivnění prostřednictvím:
- Aplikaci kritérií rizik, vyhodnocování a snížení nejvážnějších případů nesouladu s legislativou se směrnicí o průmyslových emisích
- Optimalizace komunikace a aktivní informování veřejnosti o výsledcích inspekcí
- Posílit spolupráci mezi různými inspektoráty a dalšími dozorovými orgány
- Vytvoření a využití elektronických protokolů/zpráv o inspekcích
Expertní skupina Voda a půda
Giuseppe Sgorbati nás informoval o dokončených projektech, probíhajícím projektu a návrhu projektů na příští rok v rámci expertní skupiny.
Dokončené projekty:
- DECO projekt (IMPEL projekt o dekontaminaci a monitorování půdy a spodních vod ve znečištěných oblastech)
- Zlepšení prosazování požadavků na ochranu vod a lepší soulad s legislativou v zemědělském sektoru
Probíhající projekt:
- Sdílení dobré praxe v zemědělském sektoru
Navrhované projekty na rok 2015:
1) IMPEL konference o půdě 2015 v rámci mezinárodního roku půdy 2015 a EXPA 2015 v Miláně
Cíl projektu:
Růst a posílení spolupráce mezi členy IMPEL o půdě, ochraně vod a s dalšími organizacemi na mezinárodní úrovni.
Podpoření debaty a vztahů mezi rezorty zemědělství a životního prostředí na evropské a světové úrovni
Výměna zkušeností v oblasti půdy a vody
2) Překročení odběru vod a jejich nelegální odběr: zjištění a vyměření
Cíl projektu:
Cílem je práce na zlepšení schopnosti členských států v monitorování nelegálních odběrů vod a překročení jejich odběru skrze nákladově efektivní dálkové snímání a metody GIS
Skrze účast v projektu členské státy IMPEL získají lepší znalosti o metodách pozorování Země a možnostech poskytovaných programem Evropské vesmírné agentury SENTINEL.
Expertní skupina Ochrana přírody
John Visbeen informoval účastníky o probíhajících a navržených projektech.
Probíhající projekty:
- Ochrana přírody při povolování a inspekcích průmyslových zařízení, implementace článku 6(3) směrnice o stanovištích
- Boj proti nelegálnímu zabíjení ptáků, jejich chytání a obchodu s nimi
- „Zelená IRI“ v Rumunsku
Navrhované projekty na rok 2015:
1) Schůzka expertů expertní skupiny pro ochranu přírody – následující po IMPEL IRI zaměřené na ochranu přírody v Rumunsku
Cíl projektu:
Výměna informací a kolegiální pomoci ke zlepšení organizace a vymáhání požadavků legislativy v oblasti životního prostředí EU
2) Případová studie o implementaci a provádění nařízení EU o těžbě dřeva
Cíl projektu:
Případová studie, která má přiblížit, jak je obchod se dřevem administrován v rámci členských států
Kdo je odpovědný jako kompetentní organizace zabývat se tímto nařízením
Obecný pohled na kvantitu a kvalitu inspekcí
Během workshopu expertní skupiny pro ochranu přírody proběhne prezentace případové studie
3) „Zelená IRI“ v členské zemi IMPEL – bude určeno
Expertní skupina pro průřezové nástroje a přístupy
1) Pohled expertů z praxe na výzvy v rámci implementace legislativy životního prostředí EU. Zaměření se na všechny faktory, které brání implementaci v praxi
Cíl projektu:
Identifikovat výzvy v rámci implementace, které stojí před členskými státy IMPEL, abychom mohli lépe porozumět jak nejlépe zaměřit práci sítě IMPEL na klíčová témata. Proto je nezbytné identifikovat tyto kategorie výzev v rámci implementace, na které by byl IMPEL schopen mít vliv a zaměřil se na ně. V rámci těchto kategorií se bude rozlišovat mezi výzvami, které mají vliv na všechny členské státy a další, které vhledem ke geografickým, systémovým nebo historickým důvodům zajímají pouze specifické skupiny členů. Projekt také zajistí, že lépe porozumíme, kde a jak nejlépe podpořit členské státy, abychom zlepšili implementaci legislativy v oblasti životního prostředí EU.
Je důležité rozlišovat mezi praktickými problémy, které jsou zapříčiněné nedostatečným technickým know-how, přístupy, metodologií a politickými problémy a nedostatkem zdrojů. My, jako IMPEL se potřebujeme zaměřit na to, kde IMPEL může pomoci.
Musíme získat informace, které se týkají členských států. Jako jsou běžné problémy, které se týkají všech členských států nebo jde o specifické problémy nebo výzvy v určitém regionu nebo skupině zemí. Dále musíme zjistit, kde je potenciál sítě IMPEL pomoci ve sdílení znalostí, nejlepší praxe a nástrojů, abychom pomohli členským státům zlepšit soulad s legislativou.
2) Mini-konference o využití technologie při regulaci, která umožní regulátorům být více efektivní
Cíl projektu:
Cílem projektu je sdílení znalosti (a dokonce technologie) a umožnění ostatním agenturám/inspekcím zvýšit jejich kapacity tím, že se vyvarují nástrah a skrytých nebezpečí v jejich rozvoji. Záměrem je uspořádání schůzky týmu pro průřezové nástroje a přístupy pořádanou jako mini-konference, což umožní větší účast expertů.
3) Implementace nástroje iDepend
Cíl projektu:
Využití nástroje iDepend členy IMPEL, aby jim pomohl vybrat správné intervence k zajištění souladu s legislativou v oblasti životního prostředí
Sdílení dobré praxe a zkušeností ve výběru a použití intervencí mezi členy IMPEL
Souhlas k financování licence a technické podpory nástroje „IMPEL iDepend“ od roku 2015
4) Nejlepší praxe v regulaci zařízení na těžbu ropy a zemního plynu v pobřežních vodách
Cíl projektu:
Identifikovat běžné přístupy a legislativní výklady v členských státech o implementaci směrnice pro těžbu ropy a zemního plynu v pobřežních vodách
Identifikace dobré praxe (BAT) v průmyslu, skrze různé regulační režimy
Identifikování jakékoli mezery v regulačním procesu
Sdílení zkušenosti o implementaci, prosazování a monitorování různých aspektů průmyslu (např. odpady, použití vody atd.)
5) IRI ve třech členských zemích (není ještě určeno)