Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Workshop v rámci projektu IMPEL
zaměřeného na implementaci požadavků článku 6.3 směrnice o stanovištích
Termín: 2.-4.7.2014
Místo: Německo, Berlín, Bundesregeirung, Dorotheenstrasse 84
Účastník: Martin Baranyai
Program jednání
Ve dnech 2.-4.7.2014 proběhl v Berlíně třídenní workshop v rámci projektu sítě IMPEL, zaměřeného na implementaci požadavků článku 6.3 směrnice o stanovištích (92/43/EEC) při povolování projektů a vyhodnocení dopadů na soustavu Natura 2000. Odborníci z Německa, Dánska, Španělska, Portugalska, Holandska a České Republiky za účasti zástupce Evropské komise projednali aktuální praxi při povolovací činnosti, při které úřady v členských státech posuzují záměry a koncepce, zda mohou mít významný vliv na příznivý stav předmětu ochrany nebo celistvost evropsky významné lokality nebo ptačí oblasti. V ČR je postup upraven zejména v ustanovení § 45i zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. V rámci workshopu byly analyzovány odpovědi na dotazník, který vedoucí projektu rozeslala začátkem května do všech členských států EU a kandidátských zemí, odpovědi se vrátily ze 14 států (UK, DE, PL, IR, ME, CZ, SK, SP, PT, RO, HU, IT, NL).
Vedoucí projektu Gisela Holzgraefe (DE) v rámci své úvodní prezentace informovala o obsahu a cílech projektu. Dále představila krátkou analýzu příruček Evropské komise, jakož i některých soudních rozhodnutí Evropského soudu v případech, které souvisely s implementací požadavků článku 6.3 směrnice o stanovištích.
Zástupce Evropské komise Fotios Papoulias informoval, že EK vítá iniciativu sítě IMPEL, která chce rozšířit svou působnost i na ochranu přírody. Představil priority EK vyplývající zejména z požadavků směrnice o stanovištích a ptačí směrnice, které jsou z hlediska počtu stížností zasílaných na EK jednou nejvíce problematických oblastí. Z hlediska územní ochrany poukázal zejména na požadavky článku 6 směrnice o stanovištích (6.1 stanovení cílů ochrany, 6.2 lokality Natura 2000 nesmějí být narušovány, 6.3 povolování záměrů a posuzování vlivů na soustavu Natura 2000, 6.4 kompenzační opatření). Kromě všeobecné příručky týkající se výkladu požadavků čl. 6.3 směrnice o stanovištích EK zpracovala i sektorové příručky, týkající se specifických oblastí (větné elektrárny, dobývání surovin, zemědělství, připravuje se i příručka o lesním hospodářství). Ve své další prezentaci vysvětlil rozdíly mezi posuzováním vlivů v režimu čl. 6.3 směrnice o stanovištích, směrnice EIA a směrnice SEA.
Martin Baranyai (CZ) ve své prezentaci informoval o online databázi stanovišť Natura 2000, kterou vytvořila a udržuje Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK), jakož i databázi projektů EIA a SEA, kterou vytvořila a udržuje Česká informační agentura pro životní prostředí (CENIA). Obě tyto databáze využívá ČIŽP i ostatní úřady při posuzování vlivů na životní prostředí, jakož i při posuzování vlivů záměrů na předměty ochrany v chráněných územích.
José Paolo Santos (PT) ve své prezentaci představil předběžnou analýzu odpovědí na dotazník, které byly v pracovní skupině podrobeny rozsáhlé diskusi. Zvláštní pozornost byla věnována záměrům průmyslových zařízení, které mohou mít závažný vliv na předmět ochrany na územích Natura 2000. Odpovědi ze 14 států byly různorodé, přičemž vyšlo najevo, že část států má samostatný proces posuzování vlivů čl. 6.3 směrnice o stanovištích, druhá část zahrnuje toto posuzování jako součást proces EIA/SEA. Nejasnosti často vznikají při výkladu a rozhodování o tom, zda lze nebo nelze vyloučit „významný vliv“ záměru na předmět ochrany dotčeného území Natura 2000. Další část diskuse byla věnována otázce kumulace vlivů z jednotlivých záměrů a tzv. „salámového efektu“ při kombinaci několika menších projektů v jedné oblasti. Podstatnou částí při vydávání povolení je stanovení relevantních podmínek, které by omezily předpokládaný negativní vliv záměru. V případě, že byl při posuzování identifikovaný významný negativní vliv na území Natura 2000, ale s ohledem na převládající veřejný zájem je nutné záměr realizovat, je nutné postupovat podle požadavků č. 6.4 směrnice o stanovištích, který stanoví podmínky a požadavky na tzv. kompenzační opatření. Jako zásadní zjištění bylo konstatováno, že se v praxi často nevěnuje dostatečná pozornost následné kontrole uložených podmínek z vydaných povolení. V tomto směru by IMPEL mohl nabídnout úřadům v ochraně přírody své zkušenosti při stanovování priorit v rámci plánování a vyhodnocování inspekční činnosti.
Další prezentace Gisely Holzgraefe (DE) byla věnována praktické aplikaci čl. 6.3 při povolování chovu prasat a drůbežáren na venkově.
Rob Segers (NL) informoval o zkušenostech při povolování intenzivního chovu skotu a prasat v holandské provincii Severní Brabandsko, při které dochází k významných emisím amoniaku do ovzduší. Ve vztahu k předmětům ochrany na územích Natura 2000 jsou hlavními oblastmi eutrofizace, nitrifikace a acidifikace půd, jakož i eutrofizace a znečištění povrchových vod. V této souvislosti zde ukládají přísné podmínky v zájmu omezování negativních vlivů, na což navazují kontroly a ostatní dozorová činnost v provozech.
Klaus Hausgaard (DK) uvedl případ posuzování vlivů při povolování změny paliva ve velkém průmyslovém zařízení u města Amager. Záměr avizoval zvýšení emisí dusíku a těžkých kovů v blízkosti území Natura 2000. Původní povolovací proces vyhodnotil, že záměr nemůže mít významný vliv na toto území, nicméně bylo podáno odvolání. V rámci odvolacího řízení byla prokázána významnost vlivu záměru na předmět ochrany Natura 2000, přičemž bylo poukázáno na nutnost zvýšení kvality předkládaných posudků, hodnotících závažnost vlivů.
Inaki Bergareche Urdanpilleta (ES) uvedl příklad posuzování vlivů na území Natura 2000 ve španělském regionu Galicia v oblasti povolování větrných elektráren na hřebenech pohoří Montana da Sepa. V rámci záměru byla oznámena výstavba 28 turbín o celkovém výkonu 24 MW, po ukončení hodnocení bylo instalováno 24 turbín o výkonu 17,56 MW, přičemž u 9 turbín byla vyžádána změna modelu turbíny. Prezentace byla věnována tzv. „screeningu“, v rámci kterého je sledován skutečný vliv realizovaného záměru na chráněné druhy a stanoviště.
V závěru workshopu vedoucí projektu G.Holzgraefe shrnula dosavadní výsledky a informovala o dalším postupu. Během letního období bude vypracován koncept závěrečné zprávy, který bude rozeslán účastníkům workshopu k připomínkování. Upravený koncept závěrečné zprávy bude v září 2014 prezentován na jednání Cluster i na Islandu a poté bude vypracována finální verze.
Cestovní zpráva předložena dne: 7.7.2014 Podpis účastníka cesty:
Cestovní zprávu schválil: Dne: