Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Jednání výboru sítě IMPEL a zástupců Evropské komise
Termín: 26.6.2014
Místo: Belgie, Brusel, Beaulieu 5
Evropská komise, Generální ředitelství pro životní prostředí (DG Environment)
Účastník: Martin Baranyai
Program jednání
Výkonný výbor IMPEL požádal Evropskou komisi o jednání s vedoucími pracovníky jednotlivých odborů na Generálním ředitelství pro životní prostředí v souvislosti s novou strategií sítě IMPEL.
Síť IMPEL reprezentovali následující účastníci: John Seager (UK – předseda IMPEL), Chris Dijkens (NL – místopředseda IMPEL), Michael Nicholson (UK – sekretariát IMPEL), Horst Buethler (DE – předseda IMPEL Cluster i), Giuseppe Scorbatti (IT-ochrana vod), Martin Baranyai (CZ-ochrana přírody).
a) Jednání s ředitelem odboru ochrany vod Nicola Notarem
Ředitel odboru ochrany vod představil priority EK pro ochranu vod a činnost expertních skupin. Zmínil rámcovou směrnici o vodách, ale zejména nitrátovou směrnici, ze kterých vyzdvihl znečištění povrchových a podzemních vod, hydromorfologii, cross compliance a obsah chemických látek ve vodách. Konstatoval, že v současnosti dozorové orgány v ochraně vod nejsou zapojeny do aktivit IMPEL, proto doporučil budovat spolupráci na národní úrovni. Dále zmínil problematiku ochrany půdy a ochrany krajiny, jakož i překryv zájmů evropské legislativy v oblasti vod, jako například požadavky směrnice o stanovištích, směrnice o ptácích. Upozornil na spolupráci s DG Agriculture, které usměrňuje požadavky evropské legislativy z hlediska zemědělství. Bylo by vhodné prosadit integrované postupy, aby například vysoké dotace do zemědělství dosáhly požadovaných cílů i z hlediska ochrany vod, přírody, krajiny a pod. Nicola Notaro vyjádřil názor, že by měla být v IMPELu věnována větší pozornost povolovacím orgánům a oblasti šíření povědomí o požadavcích předpisů EU. V zájmu upřesnění možných oblastí konkrétní činnosti IMPEL doporučil kontaktovat expertní skupiny, které pracují v režii EK.
John Seager uvedl, že část organizací, které jsou členy sítě IMPEL, v praxi dozorují i ochranu vod, proto má IMPEL zájem o rozvoj svých aktivit v této oblasti. Na příkladech několika dosavadních projektů IMPEL uvedl několik námětů, kterými by se mohl IMPEL v ochraně vod věnovat. Dále vysvětlil, že v síti IMPEL některé organizace zabývající se povolovací činností. V zájmu rozvoje spolupráce byl výbor sítě IMPEL pozván na jednání expertních skupin, které se budou konat v říjnu 2014 v Římě.
b) Obědová konference se zástupci Evropské komise
Tohoto setkání se zúčastnilo 16 zástupců různých odborů DG Environment. John Seager v rámci své prezentace představil základní údaje o síti IMPEL a zejména zdůraznil novou strategii, která byla přijata na valném shromáždění v květnu letošního roku. Chris Dijkens se ve své prezentaci zaměřil na možné mezery v implementaci evropské legislativy, kde by síť IMPEL mohla zlepšit stávající nedostatky v rámci svých projektů. Obecně by se mělo jednat o zlepšení komunikace mezi zainteresovanými subjekty, ale i transpozici a praktickou aplikaci evropských předpisů v členských státech. Pro identifikaci mezer v implementaci evropských předpisů požádal přítomné pracovníky EK k zodpovězení dotazníků, které budou podkladem nové analýzy a měly by pomoci stanovit priority sítě IMPEL.
Zástupce EK poděkoval za prezentované informace a upozornil IMPEL, aby v nových oblastech ochrany vod a ochrany přírody ve svých projektech zachovali obdobně vysoký standard přidané hodnoty jako v předcházejících projektech v průmyslové ochraně životního prostředí. V tomto směru je nutné vytvořit základní skupiny zkušených odborníků, kteří by garantovali kvalitu výstupů z projektů. Na druhé straně EK nabídla spolupráci při propagaci aktivit IMPEL v pracovních skupinách EK, aby byla navázána s relevantními experty EK.
c) Jednání s ředitelem odboru ochrany přírody Stefanem Leinerem
Ředitel odboru ochrany přírody na úvod informoval, že vítá iniciativu sítě IMPEL, která chce rozšířit svou působnost i na ochranu přírody. Představil priority EK vyplývající zejména z požadavků směrnice o stanovištích a ptačí směrnice, které jsou z hlediska počtu stížností zasílaných na EK jednou nejvíce problematických oblastí. Z hlediska územní ochrany poukázal zejména na požadavky článku 6 směrnice o stanovištích (6.1 stanovení cílů ochrany, 6.2 lokality Natura 2000 nesmějí být narušovány, 6.3 povolování záměrů a posuzování vlivů na soustavu Natura 2000, 6.4 kompenzační opatření). Z hlediska druhové ochrany poukázal na prioritní problematiku nezákonného zabíjení ptactva a kriminalitu při zabíjení ostatních živočichů, jakož i ničení jejich přírodních stanovišť. Ostatní zástupci EK zmínili rovněž oblast CITES a obchodování s chráněnými druhy, prosazování práva v této oblasti je však dostatečně koordinováno ze strany „Enforcement group“ a nevládní organizace TRAFFIC, v rámci které byl vyvinutý systém EU-TWIX, kde si inspektoři, policisté, celníci a další pracovníci dozorových institucí v EU aktivně rozesílají informace o aktuálních kauzách. Bylo poukázáno na problematiku „cross-compiance“, v rámci které by se měly kontrolovat nejen požadavky ochrany přírody, ale i rámcové směrnice o vodách, nitrátové směrnice, zásady správné zemědělské praxe apod., nicméně v členských státech EU pozoruje EK nízkou úroveň kontrol, zda zemědělské subjekty plní všechny tyto požadavky. V rámci dosavadních studií EK vyplynulo, že v mnoha členských státech EU nejsou v praxi kontrolovány podmínky vydaných povolení, jednotlivé úřady mezi sebou navzájem nekomunikují, přičemž někdy se chráněná území nedostatečně kontrolují, nebo naopak dochází k duplicitním kontrolám z různých úřadů. Další nedostatky EK pozoruje při posuzování významnosti vlivů strategií a záměrů na předmět ochrany území Natura 2000, přičemž za perspektivní považuje vydávání autorizací oprávněným osobám, které jsou na základě náležitého vzdělání a praxe schopny zpracovat posudky v dostatečné kvalitě, aby sloužily jako relevantní podklad pro vydávání povolení dle požadavku článku 6.3 směrnice o stanovištích. Zástupci EK vyjádřili přesvědčení, že by síť IMPEL mohla v oblasti ochrany přírody přinést přidanou hodnotu při tvorbě metodik, příruček a sběru dat ohledně dobrých praktik v členských státech, obdobně jako dosud funguje v oblasti omezování průmyslového znečištění a odpadového hospodářství.