Zpráva ze zahraniční cesty
Účel cesty: 10. jednání expertní skupiny APC
Datum konání: 13. – 14.3.2018
Místo konání: Maďarsko, Budapešť
Účastník jednání: Ing. Vít Spaček, inspektor OOV, ČIŽP, OI Brno
Předmětem této zprávy je záznam z 10. jednání expertní skupiny APC v rámci MKOD. Jednání se konalo ve dnech 13. – 14.3.2018 v Maďarsku, v Budapešti, na půdě Generálního ředitelství vodního hospodářství.
- Zahájení
Janez Polajnar zahájil jednání a přivítal všechny účastníky. Následovalo představení všech účastníků.
- Informace sekretariátu
Sekretariát představil informace o činnosti MKOD v za uplynulé období
3. Závažné havárie
V uplynulém roce nedošlo k žádné závažné havárii s přeshraničním dopadem.
4. AEWS testování
V průběhu prvního dne jednání proběhl úspěšně test varovného systému na modelové události – úniku impregnační chemikálie z dřevozpracujícího závodu v Rakousku. Za ČR zajišťuje Povodí Moravy, s.p. činnost PIAC centra, Ing.Juříčková se zúčastnila testu přímo na místě.
5. Seznam kontaminovaných míst (CS) v povodí Dunaje. Na jednání byly prezentovány mapy s údaji zadaných kontaminovaných míst, v přístupu jednotlivých zemí byly velmi výrazné rozdíly v počtu zadaných míst. Zatímco např. Maďarsko zadalo všechny známé kontaminované lokality v řádu stovek, za ČR byla do soupisu uvedena pouze 1 lokalita (skládka čistírenského kalu z ČOV Šumperk), kde existuje riziko ovlivnění povrchových vod Dunaje. Z důvodu rozdílného přístupu nebude EG vydávat oficiální zprávu k CS.
6. Seznam rizikových zařízení Rovněž v přístupu jednotlivých zemí k vytváření seznamu jsou velké rozdíly. Za ČR byly zadány pouze ta významná zařízení, u kterých by případná havárie mohla mít přeshraniční vliv – DEZA, a.s. Velké Meziříčí, Fosfa a.s. Břeclav-Poštorná, PRECHEZA, a.s. Přerov a Geam Dolní Rožínka. Další státy uvedly kompletní seznam zařízení, která spadají pod Seveso, případně IRZ. Rakousko zadalo 35 zařízení, Bosna 18 zařízení, Bulharsko 32, Německo 71 zařízení, zatímco Maďarsko zadalo 316 zařízení. V diskuzi jsem k českým údajům uvedl, že pod PZH podléhá každoročním kontrolám v ČR v povodí Dunaje celkem 32 zařízení, z toho je 7 podzemních zásobníků plynu a 6 nakládá s trhavinami bez reálné možnosti přeshraničního vlivu případné havárie.
Z projednání vyplynula nutnost revize údajů jednotlivých zemí tak, aby seznam obsahoval všechna zařízení spadající pod Seveso a IRZ a která jsou současně na území dvoudenního a kratšího doputování havarijního úniku k národní hranici. Z tohoto důvodu bude nutno revidovat údaje (doplnit) zadané za ČR.
7. Problematika odkališť
Účastníkům jednání byl v předstihu zaslán dotaz, zda pokládají otázku odkališť (průmyslových a těžebních) za vysoce důležitou a jejich země by se tudíž měla podílet na projektu k identifikaci nejnebezpečnějších odkališť. V případě kladné odpovědi měly být uvedeny kompetentní úřady a složky odpovědné za jejich řízení a správu, zda existuje dostupná národní databáze odkališť a zda odkaliště jsou identifikovatelné a je možné shromáždit data (lokalizace, objem kalů v zařízení, třída nebezpečnosti kalů, stav aktivní/ neaktivní, sledované/opuštěné, statistická data záplav a seismické aktivity, parametry hráze).
Vizí EG je projekt vyškolení „národních trenérů“, kteří by v jejich zemích vyškolili posuzovatele nebezpečnosti odkališť.
Za ČR bylo sděleno, že v povodí Dunaje máme pouze několik odkališť, která nejsou nebezpečná a proto není zájem se na projektu účastnit. Okolo 60% zúčastněných mělo o projekt zájem.
Jednotliví zástupci byli požádáni a následné e-mailové sdělení prezentovaného národního stanoviska.
8. Příští jednání APC skupiny zahrnující AEWS agendu se má konat v jarních měsících 2019, místo konání nebylo dosud určeno.
Zapsal: Ing. Vít Špaček