Zpráva ze zahraniční služební cesty
Účastník: Ing. Michaela Raková, Ph.D.
Místo jednání: Bratislava, Slovensko
Datum: 2. – 3. 4. 2019
Účel cesty: 11. jednání expertní skupiny APC
Předmětem této zprávy je záznam z 11. jednání expertní skupiny APC v rámci MKOD. Jednání se konalo ve dnech 2. a 3. dubna 2019 v Bratislavě (Slovensko), na půdě Ředitelství Slovenské inšpekcie životného prostredia.
Zahájení
Janez Polajnar zahájil jednání a přivítal všechny účastníky. Následovalo představení všech účastníků jednání expertní skupiny APC.
Informace sekretariátu ICPDR
Zástupce sekretariátu pan Igor Liška informoval o činnosti MKOD v uplynulém roce a o plánovaných akcích na rok 2019.
AEWS testování
V průběhu prvního dne jednání proběhl test varovného systému na modelových událostech. Za ČR zajišťuje činnost PIAC centra Povodí Moravy, s.p., Ing. Juříčková se zúčastnila testu přímo na místě.
Problematika odkališť
Problematika odkališť byla projednávána již na 10. jednání expertní skupiny v roce 2018. ICPDR považuje problematiku odkališť za závažnou, z toho důvodu připravuje projekt na sjednocení systému hodnocení nebezpečnosti odkališť v zemích DRB. Proto byli jednotliví národní experti v předstihu požádáni o zaslání informací ohledně nebezpečných odkališť, která se nachází v povodí Dunaje. ČR byla jednou ze tří zemí, která tyto informace poskytla. Data z jednotlivých zemí prof. Dmitro Rudakov zpracoval do prezentace TMF inventory development and risk assessment for the DRB. V rámci prezentace seznámil účastníky s metodou posuzování nebezpečnosti jednotlivých odkališť. Z prezentace vyplynulo, že nejvíc odkališť (TMF) je v Rumunsku (cca 120), co se týče množství celkového zadržovaného objemu vody v odkalištích je na prvním místě Srbsko. Česká republika má na území, které spadá do povodí Dunaje, pouze 5 aktivních odkališť, jejichž havárie by ale neměla přeshraniční dopad.
V současné době není v zemích v povodí Dunaje zaveden jednotný systém posuzování a kontroly nebezpečnosti odkališť. V roce 2019 ICPDR plánuje po konzultaci s odborníky z jednotlivých zemí vytvořit jednotnou metodiku posuzování. V rámci 12. setkání expertů, které by mělo proběhnout na začátku roku 2020 v Rumunsku, je v plánu provést vyškolení „národních trenérů“, kteří by v jednotlivých zemích následně vyškolili jednotlivé posuzovatele odkališť.
Riziková zařízení – objekty spadající pod nařízení EU č. 2012/18/EU (SEVESO)
Z jednání expertní skupiny v roce 2018 vyplynula potřeba sjednotit kritéria pro zařazení na seznam rizikových zařízení a na základě takto sjednocených kritérií aktualizovat údaje v databázi. Účastníci jednání byli seznámeni s informacemi z jednotlivých zemí. Česká republika do databáze zařadila 49 zařízení, která se nachází v povodí Moravy a spadají pod SEVESO (v ČR je toto nařízení aplikováno zákonem č. 224/2015 Sb., o prevenci závažných havárií), přičemž u většiny těchto zařízení se nepředpokládá reálná možnost přeshraničního efektu. V současné době je připravována finální podoba databáze těchto rizikových zařízení v povodí Dunaje a následně bude uveřejněna na stránkách ICPDR. Experti z jednotlivých zemí byli vyzváni, aby tuto databázi v případě změn průběžně aktualizovali.
Příští jednání APC skupiny proběhne začátkem roku 2020 v Rumunsku.
Zapsala: Ing. Michaela Raková, Ph.D.