Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: Ing. Danuše Hráská, Martina Němcová, Ing. Jaroslav Pelant, Ing. Michal Pasulka
Místo: Hlavní sál radnice města Žitava, Markt 1, Žitava
Datum: 5. a 6. listopadu 2015
Pořadatel:
Vysoká škola v Žitavě a Zhořelci Ústav pro vývoj technologií, výzkum rašelin a přírodních materiálů (iTN) a
Technická univerzita v Liberci Ústav nových technologií a aplikované informatiky
Účel pracovní cesty: Účast na 11. Skládkovém workshopu Žitava - Liberec 2015, zaměřeném na téma: Udržitelné zabezpečení skládek, využití ploch a zdrojů.
Anotace:
Workshop proběhl v rámci česko-německé spolupráce obou výše uvedených pořadatelů a má sloužit k přípravě většího mezinárodního projektu k tématice skládkování odpadů.
Osoby přednášející:
W. Bräker, P. Havelka, V.Kuncl, U. Stock, V. Dunger, U. Bartholomäus, Ch. Seidler, R. Drews, K. Weber, J.Pelant, J.Hrabal, M.Hrabčák, Ch.Jahns, T.Egloffstein, S. Al-Akel, J. Schmid, P.Schneider a V. Pelantová.
Popis semináře:
V úvodu workshopu byly proneseny zdravice pana Prof. Friedricha Albrechta, rektora Vysoké školy v Žitavě a Zhořelci a pana Prof. Zdeňka Kůse – rektora Technické univerzity v Liberci. V těchto zdravicích byla vyzdvižena již jedenáctiletá přeshraniční spolupráce vysokých škol, úřadů i firem a společností v oblasti hospodaření s odpady a v oblasti ochrany životního prostředí. Bylo také kladně hodnoceno téma 11. Skládkového workshopu, tj. udržitelné zabezpečení skládek odpadů, jejich následné využití ploch a zdrojů.
Následovaly odborné příspěvky jednotlivých přednášejících, všechny byly zaznamenány na CD (do sborníku), které obdržel každý účastník workshopu.
Obsahem odborných přednášek a diskusí byly otázky a názory týkající se zejména omezení skládkování komunálních odpadů, možnosti využití odpadů při zabezpečení skládek a problematika technického zabezpečení skládek a následné využití ploch rekultivovaných a sanovaných skládek odpadů.
Účastníkům workshopu sdělili zkušenosti také přednášející z ČR a Slovenska.
Pan Marek Hrabčák ze společnosti Geosofting s.r.o. Prešov se ve svém příspěvku zaměřil na rozdílné legislativní a technologické přístupy k zabezpečení zařízení (míst) pro nakládání se specifickými odpady (materiály) a na jejich následné využívání např. nakládání s popílky, s těžebními odpady a s upravenými kaly a jejich využitím na skládkách odpadů, odkalištích a uložištích těžebních odpadů. Na Slovensku jsou skládky odpadů povolovány státní správou podle zákona o odpadech, odkaliště povoluje státní vodní správa dle zákona o vodách a uložiště těžebních odpadů tzv. odvaly jsou povolovány obvodními báňskými úřady, přičemž jednotlivé legislativy mají rozdílné požadavky na rekultivaci jednotlivých míst a využití materiálů - odpadů. Všeobecně nejpřísnější kritéria však stanoví zákon o odpadech.
Zajímavé byly také další příspěvky, např. :
· „Minerální odpady jako sekundární stavební hmoty- strategie zhodnocování vytěžené zeminy při sanaci reliktních zátěží “ Dr. Christin Jahns ze společnosti SAXONIA, která v rámci územního projektu se již 15 let zabývá využitím zeminy, vytěžené v regionu Freiberg (doly a hutě). Z důvodů vyšších koncentrací pozadí nedochází při využití těchto zemin ke zhoršování stávajícího stavu, nedochází ani k emisím škodlivých látek do jiných území ani k větší spotřebě skládkového prostoru.
· „Elektrická energie ze skládkového plynu a z fotovoltaických zařízení – smysluplné spojení v kombinaci s reinfiltrací (praktické příklady solárních zařízení na tělesech skládek.) od Ing. Jürgena Schmida ze spol. Ingenieurgesellschaft für Geotechnik, Energie a Umweltsicherung z Mnichova. Příspěvek se zabýval základní myšlenkou výroby elektrické energie ze skládkového plynu, z větru či solárních zařízení a využití tělesa skládky jako zásobníku plynu (zpětná infiltrace, elektrolýza) při udržitelné bezzásahové fáze následné péče.
Workshop splnil účel pořádání těchto pracovních setkání, neboť byly navázány kontakty mezi mezinárodními partnery v oblasti výzkumu, orgány veřejné správy, provozovateli skládek a projekčními kancelářemi.
Témata, která byla dosud předmětem diskusí na Workshopech o skládkování budou následně přenesena a prohlubována v rámci připravovaného většího přeshraničního projektu.
V Liberci dne: 18. 11. 2015
Zapsala: Ing. Hráská Danuše