Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastník: Ing. Jana Pokludová
Místo jednání: Banská Štiavnica
Datum: 16.-18.2.2010
Účel jednání: 11. Zasedání Česko – slovenské komise pro hraniční vody
Anotace (stručný výsledek cesty):
Zasedání se zúčastnili:
za Českou republiku – zástupci VÚV T.G. Masaryka, Brno, Povodí Moravy, s.p., Krajského úřadu Jihomoravského kraje a ČIŽP, OI Brno
za Slovensko republiku – zástupci Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p. – OZ Bratislava a Piešťany a MŽP SR
Předmětem jednání bylo hodnocení výsledků monitoringu vodních útvarů povrchových vod česko - slovenských hraničních toků za rok 2009. Monitoring česko-slovenských vodních toků proběhl v roce 2009 v souladu s odsouhlaseným programem. Zástupci obou stran předložili výsledky monitoringu toků Morava, Dyje a Vlára.
V roce 2009 se uskutečnily podle plánu 4 společné odběry na každém z profilů Morava – Brodské (Lanžhot), Dyje – Pohansko a Vlára – Brumov pod. V průběhu celého roku též probíhal v profilech Dyje – Pohansko a Vlára – Brumov pod monitoring ČR a v profilu Morava - Brodské (Lanžhot) národní monitoring SR a monitoring ČR. Vzorky byly odebrané s četností 1x za měsíc. Skupinou Ochrany vod bylo provedeno vyhodnocení celoročního monitoringu a porovnání výsledků ze společných odběrů, skupina měla k dispozici výsledky analýz základních fyzikálně-chemických ukazatelů z 24 vzorků z řeky Moravy a 16 z Vláry a Dyje a výsledky analýz prioritních a prioritně nebezpečných látek z 24 vzorků z Moravy a 12 z Vláry a Dyje.
Výsledky ze společného monitoringu České a Slovenské republiky byly porovnány s limity výhledového stavu stanoveného Skupinou OV a limity stanovenými legislativou obou států - NV 61/2003 Sb., ve znění NV 229/2007 Sb. (legislativa ČR) a NV 296/2005 Z.z. (legislativa SR).
V rámci rotujícího monitoringu byly v ČR monitorovány tyto toky: Krátkovský potok, Klanečnice, Vlárka, Žitkovský (Lieštianský) potok, Radějovka, Sudoměřický potok, Teplica (Vrbovčanka), Drietomica a Vlára nad Sviborkou. V SR byly sledovány tyto toky: Klanečnica, Teplica, Drietomica a Sudoměřický potok. Monitoring byl proveden s četností 4 – 12x za rok.
U základních profilů byly hodnoceny základní fyzikálně-chemické ukazatele, prioritní a prioritně nebezpečné látky.
U rotujících profilů bylo provedeno pouze předběžné hodnocení z důvodu nedostatečného počtu odběrů ze slovenské strany. V dalším roce bude monitoring doplněn tak, aby bylo zajištěno minimálně 12 odběrů a mohlo být provedeno konečné hodnocení.
Na základě předběžného hodnocení bylo konstatováno, že stanovené limity výhledového stavu nebyly splněny především u ukazatele nerozpuštěné látky, jehož zdrojem je především plošné znečištění.
U Sudoměřického potoka se projevoval negativní vliv vypouštění odpadních vod z obce Sudoměřice. Výsledky v profilu nad obcí, monitorované slovenskou stranou, nevykazují překračování limitů, pod obcí však dochází k překračování limitů v ukazatelích vodivost, pH, amoniakální dusík, celkový fosfor a fosforečnany.
V toku Klanečnica je také patrné při porovnání jakosti vody v profilu Květná a Šance zhoršení kvality vody, a to především vlivem vypouštění odpadních vod z ČOV Strání. Zvýšení znečištění je patrné především u nutrientů.
Zhoršení kvality vody v toku vykazuje i Drietomica, což vyplývá z porovnání výsledků profilů Drietomica - Dolina a navazujícího úseku sledovaného v profilu Drietomica - ústí. V profilu Drietomica-ústí nevyhovují limitům navíc ukazatele BSK5 a vodivost.
Z prioritních látek byly sledovány pouze nikl, kadmium a olovo. Na všech profilech vyhověly tyto ukazatele požadovaným limitům.
Datum: 12.3.2010
Zpracovala: Ing. Jana Pokludová