Zpráva z 16. plenárního zasedání fóra pro výměnu informací o prosazování Evropské agentury pro chemické látky (fóra)
Účastníci: RNDr. Oldřich Jarolím, Mgr. Martin Marko (ŘDT ČIŽP, odbor odpadového hospodářství, agenda chemických látek)
Místo jednání: Evropská agentura pro chemické látky, Annankatu 18, Helsinki, Finsko
Datum: 28. 10. - 31. 10. 2013
Účel jednání: účast na 16. zasedání fóra
Časový průběh cesty:
27. 10. 2013, 11:25 (SEČ) - odlet z Prahy
27. 10. 2013, 14:15 (VEČ) - přílet do Helsinek
28. 10. 2013, 13:00 - 18:35 (VEČ) - 16. zasedání fóra
29. 10. 2013, 9:00 - 18:00 (VEČ) - 16. zasedání fóra
30. 10. 2013, 9:00 - 18:00 (VEČ) - 16. zasedání fóra
31. 10. 2013, 9:00 - 15:00 (VEČ) - 16. zasedání fóra
31. 10. 2013, 17:35 (VEČ) - odlet z Helsinek
31. 10. 2013, 18:40 (SEČ) - přílet do Prahy
16. zasedání fóra
1 Úvod
Předsedkyně fóra uvítala členy, zvláště pak nového člena z Chorvatska, a přizvané experty. Ředitel ECHA ve svém úvodním slovu zmínil úspěšnou přípravu pracovního programu fóra do roku 2018 a důležitost celoevropských kontrolních projektů.
2 Pracovní skupiny
Víceletý pracovní program fóra:
- aktualizace dokumentů „správné praxe“ (kvůli PIC) bude provedena menší skupinou členů fóra koordinovanou sekretariátem (přihlásit se případně do 15.11.2013);
- ECHA podala k programu množství připomínek, které bylo nutné zpracovat;
- komentáře k programu bude možno podat písemně po 16. zasedání (do 29.11.2013);
- ECHA nemá dost dat o aktivitách národních kontrolních orgánů (NEA) – každoroční zprávy pro ECHA o kontrolách?
- měly by být definovány priority (jak mezi ustanoveními, tak mezi látkami)
BE - nemělo by být každoroční reportování NEA pro ECHA dobrovolné?
DE - nechce další reportování, je to administrativní zátěž
SK - reportování každý rok je nad rámec legislativy
Horizontální metodologie společných projektů
Byla schválena metodologie společných projektů. Jsou standardizovány dokumenty týkající se REFx. Byla založena pracovní skupina pro prioritizaci projektů (předsedou HR, členové BE, CZ, IT, PT).
Vymahatelnost omezení
Fórum vydalo stanovisko pro NMP, nonylfenol a olovo.
Metodologie pro doporučení analytických metod: popsat metody podle stejných charakteristik, stanovit parametry pro tyto charakteristiky. Je hotová první verze metodologie s dotazníkem pro sběr informací o metodách. Vznikne kompendium doporučených analytických metod. Oslovení laboratoří - nejdříve laboratoří navázaných na členské státy a akreditované zainteresované strany, potom i dalších. Testovací fáze proběhla v létě 2013. Sběr informací o analytických metodách byl odsouhlasen.
Inventář laboratoří pro kontrolu přílohy XVII REACH v EHS – bude nutné získat více informací. V průběhu prosince 2013 je vhodné poslat laboratořím dotazníky a do konce března 2014 je sesbírat.
Projekt REF3
Nyní je fáze zasílání výsledků národními koordinátory. Druhá fáze REF3 – kontroly dovozců krytých výhradními zástupci (OR). Do konce června 2014 pošle ústřední bod (focal point) členského státu informaci o kontrole dovozce krytého OR. ECHA pošle informaci do konce července 2014 ústřednímu bodu členského státu, kde je usazen OR a do konce listopadu 2014 proběhne kontrola v tomto členském státě.
Systém RIPE
Školení pro administrátory a SPOC bude v Helsinkách 21.1.2013. 2014/2015 bude RIPE 1.x bez větších změn. RIPE 2.0 – bude realizován, bude integrován s Portal Dashboard (nástroj pro MSCA) – nové možnosti, jednodušší komunikace s MSCA (složitější vyhledávání, exp. scénáře, žádosti o povolení, informace o biocidech). Data z ECHA pro potřeby celníků – RIPE 3? Audit RIPE – audity se neposílají do ECHA, ale jen národnímu administrátorovi RIPE.
Systém EIES
Použití ICSMS – čeká se na rozhodnutí Komise.
Školení školitelů
Letošní školení plánováno na 19. a 20.11.2013. Do budoucna by školení měla být v souladu s tématem REFx.
3 Otevřené zasedání se zástupci zainteresovaných stran
Činnost fóra od posledního otevřeného zasedání (F13)
- Publikování konečných výsledků REF2, doporučení pro průmysl zejména v oblasti BL.
- Meziprodukty, RIPE, Interlinks, školení inspektorů, atd.
- Průmysl – fórum by mělo zveřejnit celková čísla za kontroly REACH/CLP
ECHA a SMEs
ECHA má vyslance pro SME (A. Herdina). ECHA nemůže ulevit SME v nárocích, to je záležitost pro legislativu, ale provádí kroky k jejich podpoře.
Spolupráce fóra a zainteresovaných stran
Prioritizace kontrolních projektů – v roce 2015 nebude operační fáze REFx, fórum možná připraví menší pilotí projekt. Akreditované zainteresované strany mohou dát fóru návrhy k prioritizaci REFx během otevřených zasedání.
Kompendium analytických metod – spolupráce zainteresovaných stran je vítaná.
CEFIC – Nebyli překvapeni výsledky REF2 ohledně BL, jsou stejné jako u ECLIPS z roku 2004. Jedná se o systémový problém. Řešení: školení školitelů a překlad materiálů do národních jazyků.
Klasifikace směsí podle CLP: je složitější než starší klasifikace, samoklasifikace látek podle CLP je ještě komplikovanější. Řešením je opět školení.
Client Earth – kvalita registrací z pohledu endokrinně-disruptivních vlastností (ED) – studie z letošního roku. 5 látek - všechny dokumentace nekvalitní z pohledu ED.
Eurometaux – Recyklace a povolování - zatím DEHP, ale bude se týkat i kovů, např. As a Cd. Povolování může odradit od recyklace.
EEB – Kvalita registrací – zásadní problém, měli by s tím něco dělat NEA, dávají málo pokut, princip „no data, no market“ nefunguje. Doporučuje zlepšit kontrolu, zvýšit počet kontrol a zajistit rovné podmínky.
Čl. 33 REACH – čl. 33(1) je jednoduché kontrolovat; kontroly čl. 33(2) jsou složitější. Další kampaň na SVHC látky v roce 2014: chtějí kontroly, koordinaci v EU.
Ilegální látky na trhu EU: odbory i NGO monitorují neregistrované CMR (cca 30).
NEA mají zlepšit kontrolu a zvýšit transparentnost.
HU – NEA nekontrolují kvalitu registrací.
AISE – DetNet, síť pro klasifikaci detergentů. Čím méně máme informací o směsi, tím přísněji bude klasifikovaná. Zahrnuje informace o 180 směsích.
Projekt NL na digitalizaci BL – je testován IT prototyp pro průmysl barviv. Distributor jen do systému každý den zadá, komu dodal výrobky. Chystá se rozšíření na celý průmysl.
Severský projekt na CLP (Norden.org) – klasifikace a označování, označování a BL (sekce 2,3 a 12). Finální zpráva v říjnu 2013. Výsledky: 45 společností, 164 chemikálií, 10/74 směsí špatně klasifikováno, 28 % označení špatně (piktogram, H a P věty), 3/16 nepodalo oznámení C&L, 40/131 špatně BL v daných oddílech.
http://www.norden.org/en/publications/publikationer/2013-565/at_download/publicationfile
Rakouská kontrola PIC – fórum by mělo kontrolu PIC regulovat. 1-2 inspektoři pro spolkovou zemi. Nově kontrola oznamovacích povinností dovozců. Kontrolují ty, co oznámili podle PIC. Vymáháno vždy chemickou inspekcí.
4 Informace z ECHA
2.vlna registrací - 9030 registrací (asi 1800 pro meziprodukty), 2998 látek, 81% velké společnosti, více dovozců; budou publikovány informace z registrací.
Látky v předmětech – pilotní projekt ECHA (právní nejistota, vysoké náklady, NL a SE jsou pro, DE a UK proti) – není pravý čas. Státy, které chtějí, ať provedou národní kampaně a prezentují výsledky ve fóru.
KEMI má zkušenosti z projektu na předměty (REACH, RoHS, odpady, POPs) z let 2011 a 2012.
Aktualizace pokynů ECHA – ECHA pracuje na pokynech k PIC. Fórum připomínkovalo pokyny k BL, NU a CLP. Chystají se pokyny pro přípravu dokumentace pro harmonizovanou klasifikaci a označování. Nejčtenější pokyny: BL, CLP (hlavní), registrace, SiA, identifikace látek. Nejčtenější jazykové mutace: DE, přes 50% jiné jazyky než EN.
Doporučení z REF2 pro BL – aktualizace pokynů, školení inspektorů, oslovení profesionálů v HSE.
NO – Chystají se kontaktovat přímo konzultanty, kteří zpracovávají BL.
Biocidní nařízení – je navrhována změna nařízení 528/2012, fórum by mělo na starosti i koordinaci těchto kontrol (na základě přání členských států).
5 Prosazování rozhodnutí ECHA
Případy z ECHA pro NEA – odesláno dohromady 69 případů (27 SONC, 10 TPE, 32 NONS), u 44 dostala ECHA nějaký feedback od NEA. Paralelní akce – firma dobrovolně opraví dokumentaci a zároveň je vydán SONC – ECHA bude čekat s hodnocením na zprávu od NEA.
Odhad pro rok 2014 – 130 TPE, 250 CCH a 60 – 70 nových SONC.
Odvolání registrace – je možné na základě špatného zařazení firmy jako SME a podle článku 53 REACH.
Překlady rozhodnutí – Jiné agentury komunikují se státy anglicky. ECHA bude pořizovat překlady na žádost NEA. Zatím jedna žádost z CZ. Přístup bude odsouhlasen, až bude více zkušeností.
DE a FR– Nesouhlasí s přístupem ECHA.
Prioritizace případů iniciovaných ECHA – z 90 „Interlinks“ jich je 11 iniciováno ECHA (7 z nich vyžaduje nějakou akci). Návrh ECHA na prioritu jednotlivých případů. Odhad počtu případů SONC pro CZ: 3-10 ročně.
Kritéria - případ vyžaduje akci NEA + důležitost pro ECHA;
Výsledek prioritizace (Dokument bude součástí konsolidovaného dokumentu na Interlinks):
1.SONC;
2. ověření stavu meziproduktů;
3. hodnocení látek;
4. nanomateriály,.
Hromadný screening meziproduktů – automaticky kontrolované registrace, u nedostatečných zašle ECHA registrantům dopis podle čl. 36 REACH nebo bude následovat kontrola souladu. Kontrola 5500 meziproduktů: zda použití je kompatibilní se stavem meziproduktu nebo přísně kontrolovanými podmínkami → posláno 2388 dopisů, 59 nových plných registrací, 1886 registrací aktualizováno, 1177 registrací je stále problematických. Informace o použití upraveny velkým množstvím firem.
Společnosti, které neodpověděly: 232 společností, potenciální kontrola souladu. NEA by měly reagovat, pokud společnosti nereagují na dopis podle čl. 36 REACH. (dopisy budou poslány v listopadu, březen/duben – informování NEA).
6 Jednání ve skupinách
Prosazování povinností týkajících se povolování
2 navrhované projekty –
1. zda jsou určité látky povoleny (xylenové pižmo, MDA, 2015);
2. jestli jsou dodržovány podmínky povolení (ftaláty, 2016).
ECHA poskytne seznam držitelů povolení, oznamovatelů a potenciálních uživatelů a dokument o identitě látky atd.
Podle KOM bychom neměli kontrolovat jen společnosti, které mají povolení (viz projekt 2). MDA a xylenové pyžmo se už skoro nepoužívá. Projekt 1 by měl začít později.
DK – Bylo by vhodné udělat nějaký webinář k tomuto projektu. Jak do projektu zapojit celníky? Projekt 2 má příliš krátkou operační fázi.
Kvalita registrací – Výroba omezených látek, užití CMR látek spotřebiteli. Kapacita NEA není veliká.
Zlepšení prosazování CLP
Hlavní problémy:
Samoklasifikace – různé klasifikace pro stejné chemikálie (vč. klasifikace nikotinu v náplních do elektronických cigaret);
dostupnost konsolidované verze přílohy VI CLP;
označování - jazyky, čitelnost, rozpustné obaly.
7 Praktická témata
15.11.2013 bude k dispozici překlad Manuálu rozhodnutí.
Čl. 40 CLP – hromadné oznámení může podat za dovozce kterákoliv třetí osoba. Dovozci jsou stále odpovědní. Výrobce mimo EU může jmenovat oznamovatele z řad dovozců. Komentáře do 12.12.2013.
Kompetence sestavovatele BL – Lze vymáhat kompetence sestavovatelů BL?
ECHA – Mělo by se vymáhat předávání špatných BL, ne kompetence sestavovatele. Bude vypracován seznam doporučení.
Individuální registrace látek, pro něž kde existuje SIEF – Pokud podá firma zcela individuální registraci, je to v rozporu s čl. 11 REACH. Ne všechny státy mohou tuto povinnost vymáhat.
DE – Otázkou je vůbec, zda se jedná o porušení.
Náplně do e-cigaret – Jak se k nim stavět? Jedná se o směs nebo o zdravotnický výrobek. V různých státech různě řešeno. K tématu se vrátíme, až budeme mít nové informace.
KOM – bude informovat o vývoji souvisejících předpisů.
CZ – informovali jsme fórum o kontrolách proběhlých v ČR v roce 2013 a o množství porušení-.
Čl. 33(1). Dodavatel musí předat informaci o SVHC látce, pokud předmět látku obsahuje. Jakým způsobem to zjistí, je jen na něm.
8 Informace z Komise
Legislativa - 5. změna CLP č. 944/2013, chystá se změna omezení CMR podle přílohy XVII REACH.
Obranná výjimka – Některé státy zveřejnili podmínky pro výjimku podle čl. 2(3) www.eda.europa.eu/reach. EDA pracuje na společných podmínkách.
Změna pokut za CLP a REACH – nutnost informovat Komisi.
CLP seminář – září 2014, tématem termín roku 2015
Studie CMR – v předmětech pro spotřebitele, prezentováno na posledním zasedání RiM.
Indikátory prosazování – Kontakt podepsán s PwC v říjnu 2013. Hotovo na fóru 20.
9 Projekt LIFE+
PROTEAS - Společné inspekce v roce 2014 – kontroly chemické a zdravotnické. Zaměřeno na paliva. Zatím CY, EST, GR. Polovina nákladů se proplácí z projektu.