CESTOVNÍ ZPRÁVA
ze služební cesty do Belgie (Bruselu) za účelem účasti na 16. zasedání Skupiny EU pro vymáhání práva v oblasti obchodu s ohroženými druhy, které se konalo dne 29.4.2008.
Termín cesty : 28.4.2008 – 29.4.2008
Účastník cesty : Mgr. Zdeněk Novák, vedoucí odborný referent, oddělení kontroly CITES, Ředitelství ČIŽP
Anotace:
V pořadí 16. zasedání Skupiny EU pro vymáhání práva v oblasti obchodu s ohroženými druhy (Wildlife Trade Enforcement Group – dále jen EG), se konalo v budově Centre de Conférence Albert Borchette (CCAB), 36 Rue Froissart – 1046, Brussels. Jednání se zúčastnili zástupci zemí evropského společenství. Členské země EU byly zastoupeny většinou dvou až tříčlennými delegacemi tvořenými zástupci celníků, policie a výkonných orgánů CITES. Česká republika byla zastoupena dvěma delegáty, kromě pracovníka ČIŽP i pracovníkem GŘC, Mgr. Lubomírem Doskočilem. Jednacími jazyky, do nichž také bylo paralelně tlumočeno, byla angličtina, francouzština, němčina, italština, španělština a také portugalština.
Program jednání obsahoval celkem 16 bodů (viz níže). Jednání se účastnil také zástupce sekretariátu CITES.
Časový harmonogram cesty:
Pondělí 28.4.2008:
- Odlet z Prahy Ruzyně v 17:15 hodin, přistání v Bruselu v 18:45 hodin.
- Přesun městským autobusem z letiště do hotelu Satellite na Franklin Street 157.
Úterý 29.4.2008:
- 9:30 – 18:00 hodin zasedání EG v budově Centre de Conférence Albert Borchette (CCAB), 36 Rue Froissart – 1046, Brussels.
- 18.00 hod. odjezd autobusem na mezinárodní letiště v Bruselu.
- Odlet do Prahy v 19:30 hodin, přílet ve 21:00 hodin.
Přehled programu jednání 10. zasedání EG, Brusel 26.4.2005
1. Přijetí programu jednání
2. Schválení zprávy ze 15. zasedání EG
3. Mimořádné body činnosti
4. Hlavní trendy v legálním a ilegálním obchodování, signifikantní záchyty a zabavení, trestní řízení apod.
5. Implementace a kontrola značení kaviáru.
6. Akční plán EU – zprávy členských států týkající se nového vývoje v oblasti implementace doporučení EG
7. Informace sekretariátu CITES o hlavních problematikách vymáhání práva
8. Informace z CoP 14 (konference stran)
9. Spolupráce s mezinárodními organizacemi
10. Spolupráce s regionálními organizacemi
11. Zprávy WG (pracovní skupiny) a nové materiálny TRAFFICu
12. Prezentace švédského projektu TCM (tradiční čínská medicína)
13. Pracovní plán EG na rok 2008-2009
14. Zboží na území EU dosud nepřihlášené k celnímu řízení
15. Další body jednání
Bod č. 1 :
Přijetí programu jednání
Program byl schválen bez připomínek.
Bod č. 2 :
Schválení zprávy ze 15. zasedání EG
Schválení zprávy proběhlo bez připomínek. Tato zpráva je v originálním znění připojena jako příloha č. 1 k této cestovní zprávě.
Bod č. 3 :
Mimořádné body činnosti
Mimořádné body činnosti z předcházejících zasedání EG týkající se směrnice EG a fungování pracovních podskupin byly odloženy k diskusi v dalších bodech jednání.
Bod č. 4:
Hlavní trendy v legálním a ilegálním obchodování, signifikantní záchyty a zabavení, trestní řízení apod.
1) TRAFFIC vytvořil šablonu, do které budou jednotlivé členské státy vyplňovat informace o velkých a důležitých záchytech exemplářů. Tyto šablony je potřeba vyplnit vždy před následujícím EG k vyhodnocení trendů v oblasti nelegálního obchodování s exempláři CITES.
Německo kritizovalo kolonku „common name“ a původ exempláře, který se často neví. Proběhla diskuze o tom, co je signifikantní záchyt a co ne – je potřeba toto sjednotit. Bylo stanoveno datum 15.5.2008 k zaslání případných připomínek V. Sacre.
2) Prezentace TRAFFICu – analýza trendů v oblasti ilegálního obchodování a záchytů. V Austrálii bylo 13 případů záchytů exemplářů rodu Hoodia spp., v Estonsku byly zabaveny masti obsahující části medvěda, v Německu byla zabavena slonovina a též exempláře Hoodia spp., v Polsku byly záchyty TCM a kaviáru, ve Španělsku slonovina, exempláře ptáků a plazů.
3) Zprávy členských států o významných případech. Velká Británie zabavila 330ks korálů z Indonézie, TCM z Číny a hroznýše, který byl pašován připevněný na lýtku. Švédsko referovalo o ilegálních lovech medvědů, vlků a rysů – až 1000 případů ročně. Maďarsko zadrželo 50kg medvědího masa z Rumunska, Nizozemí se potýká s ilegálním obchodem s ptáky. v Belgii proběhla o Vánocích velká akce zaměřená na kaviár – celkem 300kg kaviáru bylo importováno přes Polsko a Holandsko. Česká republika referovala o nabízení kaviáru na internetu.
4) Trendy v ilegálním obchodování s wildlife v jihovýchodní Asii. Ilegální obchod je stále organizovanější, exempláře jdou většinou z Indonézie přes Čínu do EU. EU je největším legálním odběratelem wildlife (nárůst objemu plazů) z jihovýchodní Asie, trend v oblasti ilegálního obchodu bude stejný. Vstupním místem je především Záhřeb a Amsterodam. Největšími odběrateli slonoviny jsou Čína a Japonsko. Zákaz importu ptáků do EU a hrozba ptačí chřipky nemají na omezení pašování ptáků prakticky žádný vliv. Ukázalo se jako neekonomické chovat hady za účelem zpracování jejich kůže, levnější je brát hady z přírody. Původ exemplářů je většinou deklarován jako „C“, přitom neexistují žádné chovy. Z Filipín není možné legálně vyvézt korály, je to zakázáno tamním MA (Výkonný orgán). Častěji se pašují sovy, nejspíš kvůli Harry Potterovi.
Bod č. 5:
Implementace a kontrola značení kaviáru
TRAFFIC prezentoval výsledky dotazníku zaměřeného na kaviár.
1) Dále měl prezentaci o licencování přelepek registraci kaviáru obsahující vzory přelepek vydaných v rámci EU, která je umístěna na portálu CIRCA.
2) Členské státy konstatovaly, že je častý prodej neoznačeného kaviáru, např. na letištích. Dle názoru Německa je potřeba počkat a zmonitorovat trh přibližně za rok, jaká bude situace s kaviárem. Přelepky jsou poměrně nová záležitost, na trhu se může vyskytovat ještě „předlabelingový“ kaviár.
Bod č. 6 :
Akční plán EU – zprávy členských států týkající se nového vývoje v oblasti implementace doporučení EG
10.10.2007 byl odeslán členským státům dopis, na který je potřeba nejpozději do začátku EG 17 odpovědět. Velká Británie se snaží vytvořit vlastní akční plán, o letních prázdninách půjde v Nizozemí do parlamentu spolu s doporučením strategie pro vymáhání práva. V Německu vytvořili národní akční program, ale jsou proti tomu, aby byli soudci tlačeni k dávání vysokých pokut – měli by se rozhodovat bez jakéhokoliv vlivu. Dle Komise jde spíše o stanovení minimální sazby za určitý čin.
Bod č. 7:
Informace sekretariátu CITES o hlavních problematikách vymáhání práva
Informace Johna Sellara, že byla databáze Caviar Trade Database přesunuta do neveřejné části internetových stránek www.cites.org. Pro přístup do této databáze je potřeba registrace přes Enforcement Forum.
Narůstá počet pytlačení a odlovu nosorožců (i v Krugerově NP, který patří mezi nejzabezpečenější). Pokud bude mít některý členský stát informace o nabízení nebo poptávce po exemplářích nosorožců, je potřeba informovat Sekretariát. John Sellar pochválil práci Chrise Kerra.
Bod č. 8:
Informace z CoP 14 (konference stran)
CoP 15 bude se bude konat s největší pravděpodobností v lednu 2010.
Bod č. 9:
Analýza rizikovosti obchodování s exempláři z přílohy B: presentace navržených kritérií
Bod jednání byl přesunut na EG 17.
Bod č. 10:
Meziresortní spolupráce při vymáhání práva CITES na národních úrovních – zahájení studie financované ES
Bod jednání byl přesunut na EG 17, jelikož se nezúčastnil autor prezentace Benito Perez z US FWS.
Bod č. 11
Zprávy WG (pracovní skupiny) a nové materiálny TRAFFICu
Zpráva pracovní skupiny (jednání se konalo 23.4.2008) bude vypracována Franzem Böhmerem. Pokud mají členské státy zajímavé identifikační manuály, je dobré je dát na portál CIRCA.
Bod č. 12
Prezentace švédského projektu TCM (tradiční čínská medicína)
Od května 2007 se pracovní skupina švédských orgánů zaměřených na vymáhání práva zaměřila na obchodování s TCM. Sledovanými druhy byli levharti, medvědi, tygři, kabaři, sajgy, mořští koníci, nosorožci, aloe a ženšen. Cílem bylo obeznámit policii a celníky s problematikou CITES exemplářů TCM a podnítit jejich aktivitu v této věci. Zpráva z projektu je umístěna na portálu CIRCA, bohužel ve švédštině. Prezentace k projektu je přílohou č. 2 této cestovní zprávy. Pracovní skupina se sejde znovu ke konci roku 2008, aby celý projekt vyhodnotila.
Bod č. 13
Pracovní plán EG na rok 2008-2009
- informace o pytlačení rysů Lynx lynx a Lynx rufus (bude prezentováno den před EG 17, 29.10.2008)
- Risk List (momentálně aktualizováno TRAFFICem)
- DNA a Enforcement – techniky a použití DNA pro určení paternity a problémy s tím spojené
- Kontroly vnitřního obchodu jednotlivých členských států
Bod č. 14
Zboží na území EU dosud nepřihlášené k celnímu řízení
Komise vydá písemné stanovisko k řešení problému týkajícího se zboží, které se vyskytuje na území EU, ale není dosud přihlášené k celnímu řízení. Předběžné stanovisko Komise je, že pokud je CITES zboží na území EU bez permitu, mělo by se zabavit. Většina členských států vydává dodatečně dovozní povolení, pokud existuje vývozní povolení. Pokud žádné z těchto povolení není vydáno, mělo by se zboží zabavit.
Bod č. 15
Další body jednání
1) Nově popsané druhy orchidejí (prezentováno na SRG 43), dokument umístěn na portálu CIRCA.
2) Zpráva ze semináře o identifikaci tropického dřeva, dokument umístěn na portálu CIRCA. Byl vypracován identifikační klíč na CD CITESwoodID, který usnadňuje určování exemplářů tropického dřeva.