CESTOVNÍ ZPRÁVA
ze služební cesty do Belgie (Bruselu) za účelem účasti na 19. zasedání Skupiny EU pro vymáhání práva v oblasti obchodu s ohroženými druhy, které se konalo dne 12.11.2009.
Termín cesty :12.11.2009 – 13.11.2009
Účastník cesty :Mgr. Zdeněk Novák, vedoucí odborný referent, oddělení kontroly CITES, Ředitelství ČIŽP
Anotace:
V pořadí 19. zasedání Skupiny EU pro vymáhání práva v oblasti obchodu s ohroženými druhy (Wildlife Trade Enforcement Group – dále jen EG), se konalo v budově Centre de Conférence Albert Borchette (CCAB), 36 Rue Froissart – 1046, Brussels. Jednání se zúčastnili zástupci zemí evropského společenství. Členské země EU byly zastoupeny většinou dvou až tříčlennými delegacemi tvořenými zástupci celníků, policie a výkonných orgánů CITES. Česká republika byla zastoupena dvěma delegáty, kromě pracovníka ČIŽP i pracovníkem GŘC, Mgr. Lubomírem Doskočilem. Jednacími jazyky, do nichž také bylo paralelně tlumočeno, byla angličtina, francouzština, němčina, italština, španělština a portugalština.
Program jednání obsahoval celkem 16 bodů (viz níže). Jednání se účastnil také zástupce sekretariátu CITES.
Časový harmonogram cesty:
čtvrtek 12.11.2009:
- Odlet z Prahy Ruzyně v 7:00 hodin, přistání v Bruselu v 8:25 hodin.
- Přesun městským autobusem z letiště do hotelu Satellite na Franklin Street 157. Zasedání EG v budově Centre de Conférence Albert Borchette (CCAB), 36 Rue Froissart – 1046, Brussels začalo v 9:30 a trvalo do 18:00 hodin.
pátek 13.11.2009:
- 12:00 hod. odjezd vlakem na mezinárodní letiště v Bruselu.
- Odlet do Prahy v 15:10 hodin, přílet v 16:45 hodin.
Přehled programu jednání 19. zasedání EG, Brusel 12.11.2009
1.Přijetí programu jednání
2.Schválení zprávy z 18. zasedání EG
3.Přetrvávající úkoly
4.Hlavní trendy v legálním a ilegálním obchodování, signifikantní záchyty a
zabavení, trestní řízení apod.
5.Akční plán EU – zprávy členských států týkající se nového vývoje v oblasti implementace doporučení EG
6.Informace sekretariátu CITES o hlavních problematikách vymáhání práva
7.Spolupráce s mezinárodními organizacemi
8.Anguilla anguilla
9.Příprava na CoP 15
10.Kaviár
11.Training
12.Místa dovozu a vývozu
13.Využití psů schopných vyhledat wildlife
14.Výsledky studie monitorující forenzní laboratoře
15.Nové metody značení: uzavřené kroužky s mikročipy
16.Další body jednání
Bod č. 1 :
Přijetí programu jednání
Program byl schválen bez připomínek.
Bod č. 2 :
Schválení zprávy z 18. zasedání EG
Schválení zprávy proběhlo bez připomínek. Tato zpráva je v originálním znění připojena jako příloha č. 1 k této cestovní zprávě.
Bod č. 3 :
Přetrvávající úkoly
Seznam úkolů nebyl změněn.
Bod č. 4:
Hlavní trendy v legálním a ilegálním obchodování, signifikantní záchyty a zabavení, trestní řízení apod.
1)Analýza dat z EU-TWIX – dává nám základní pohled na turistický a komerční obchod. TRAFFIC prezentoval tuto analýzu zahrnující pouze data reperezentující větší záchyty z období od roku 2004 do poloviny roku 2009.
Analýza „A“ zahrnovala pouze neživé exempláře CITES, ČR byla zastoupena 13 případy. Nejvíce jsou v dovozech zastoupeny exempláře savců (hlavně slonovina), dále korálů a plazů. Exempláře jsou nejčastěji dováženy z Angoly, Číny a Mozambiku. Analýza „B“ zahrnovala pouze živé exempláře CITES, ČR byla zastoupena jedním případem. Nejvíce jsou v dovozech zastoupeni plazi (87% želvy), dále pak i orchideje. Exempláře jsou nejčastěji dováženy z Tuniska, Maroka a Thajska, nejčastějšími cílovými destinacemi jsou Francie, Itálie a Německo.
John Sellar navrhnul zaslat problémovým zemím dopis s výsledky této analýzy a případně je vyzvat k důkladnějším kontrolám.
Členské státy by měly do databáze EU-TWIX průběžně doplňovat informace o veškerých záchytech uskutečněných na jejich území.
2)Prezentace TRAFFICu – analýza trendů v oblasti ilegálního obchodování a záchytů na základě dat zaslaných jednotlivými členskými státy v období od ledna do června 2009. Celkem 12 členských států zaslalo informace o zadržení/zabavení exemplářů. Narůstá využívání internetu – objednání na webu a zaslání poštou. Například v Estonsku bylo zabaveno 832 kůží kočky bengálské určených pro čínský trh, ve Francii zabavili 52 exemplářů živých ptáků na burze, v Německu měli 26 případů nelegální slonoviny a 36 případů TCM, v Nizozemí zadrželi 88,4kg sloních klů určených do Hong Kongu, apod. Tato prezentace je přílohou č. 2 k této cestovní zprávě.
Bod č. 5:
Akční plán EU – zprávy členských států týkající se nového vývoje v oblasti implementace doporučení EG
Akční plán vychází z doporučení Komise č. 425/2007/ES, kterým se označuje soubor opatření pro prosazování nařízení Rady (ES) č. 338/97. V tomto doporučení Komise jsou stanoveny oblasti (např. navyšování personálních a finančních kapacit, výměna informací, spolupráce, výcvik atd.), které by se měly stát klíčové pro členské státy při prosazování příslušných právních předpisů v oblasti obchodování s chráněnými druhy fauny a flóry. Členské státy by měly průběžně aktualizovat vyplněný formulář podle toho, jak u nich implementace akčního plánu probíhá.
Akční plán byl zatím adoptován v podstatě pouze čtyřmi zeměmi (Estonsko, Litva, Nizozemí, Velká Británie), kompetentní orgány některých dalších členských států na něm pracují (ČR mezi ně nepatří). Dokument o implementaci akčního plánu je přílohou č. 3 k této cestovní zprávě.
Bod č. 6:
Informace sekretariátu CITES o hlavních problematikách vymáhání práva
John Sellar informoval o cestě do Vietnamu, které se zúčastnil kvůli obchodování s rohy nosorožců. Dále informoval o velkých zásilkách ptáků z Guyany do Spojených Arabských Emirátů, odkud jsou dále dováženy do evropských zemí v menším množství jako pet. Také konstatoval, že dosud nebyly stanoveny exportní kvóty na kaviár z Kaspického moře.
Bod č. 7:
Spolupráce s mezinárodními organizacemi
D. Higgins z Interpolu informoval o existenci zastoupení Interpolu v jednotlivých zemích (tzv. NCB) a nabídl pomoc při řešení případů s mezinárodním rozsahem. Začátkem příštího roku bude Interpol pořádat operaci TRAM zaměřenou na tradiční asijskou medicínu. ČIŽP již kontaktovala českou NCB s tím, že má zájem se na této operaci podílet.
Bod č. 8:
Anguilla anguilla
Švédsko pracuje na manuálu k determinaci úhoře, jedná se o jednodušší verzi určenou primárně pro inspektory nebo celníky.
Bod č. 9:
Příprava na CoP 15
Informace, že 13.11.2009 bude zasedání Advisory Group, kde se bude projednávat vytvoření Global TWIXu.
Bod č. 10:
Kaviár
1)Isotopová analýza k determinaci původu kaviáru – Němci jsou schopní na základě testů jednoznačně odlišit kaviár z Evropy (akvakultury) od kaviáru odjinud. V současnosti probíhá sběr vzorků, aby dokázali určit přesné místo původu. Analýzu provádí do 48 hodin TÜV Rheinland Agroisolab za cenu 350EUR.
2)Belgie aktualizovala příručku sloužící k usnadnění kontroly kaviáru. Tato příručka je ke stažení na CIRCE.
Bod č. 11
Training
Začátkem příštího roku začnou první semináře, kde budou použity materiály vytvořené pracovní skupinou pod vedením F. Böhmera.
Bod č. 12
Místa dovozu a vývozu (podle čl. 12 NR č. 338/97)
Na CIRCE je možné stáhnout aktuální tabulku s místy vstupu všech členských zemí EU, kde mohou být celně odbaveny exempláře CITES.
Bod č. 13
Použití čichacích psů specializovaných na wildlife v EU
TRAFFIC připravil dokument o využití čichacích psů při kontrolách exemplářů CITES. Na letišti ve Frankfurtu mají dva psy zaměřené na wildlife, kteří jsou schopni za den zkontrolovat 8-10 letadel (350 – 400 zavazadel/letadlo). V letech 2010-2012 proběhne projekt financovaný EK, který má mimo jiné za úkol rozšíření využívání psů zaměřených na wildlife v členských státech.
Bod č. 14
Výsledky studie monitorující forenzní laboratoře
Ross McEwing z TRACE prezentoval výsledky z dotazníku zaslaného forenzním laboratořím jednotlivých členských států. Dotazník byl zaměřen na zísání informací jakým způsobem a jak často jsou prováděny analýzy na základě požadavku orgánů vymáhajících právo. Výsledky byly nejednotné, téměř každá laboratoř postupuje různě, což může být problém když se následně případ dostane k soudu (analýza není opakovatelná apod.). Podobné je to s akreditacemi, ne všechny laboratoře jsou adekvátně akreditované. Navrhovaným řešením je buď vytvořit jednu laboratoř na testování DNA společnou pro všechny státy EU nebo sjednotit postupy jednotlivých laboratoří v členských státech, k čemuž by bylo vhodné vytvořit pracovní skupinu.
Bod č. 15
Nové metody značení: uzavřené kroužky s mikročipy
Belgie prezentovala nový typ kroužku – jedná se o plastový uzavřený kroužek, který má v sobě zabudovaný mikročip splňující ISO normu.
Bod č. 16
Další body jednání
1)Aktualizace stránek www.eu-wildlifetrade.org (TRAFFIC)
2)TRAFFIC vydal zajímavou zprávu o obchodování s orličníkem (Aquillaria spp.) a santalovým dřevem (Pterocarpus santalinus)- bude distribuováno přes EU-TWIX.
Cestovní zpráva předložena dne :4.11.2009
Podpis účastníka cesty:
Cestovní zprávu schválil: