Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
2. konference o nelegálním zabíjení, odchytu a obchodu s volně žijícími druhy ptáky a 4. zasedání skupiny expertů v ochraně ptáků
Účastník: Mgr. Pavla Říhová (ČIŽP – Ř, oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES)
Místo jednání: Tunisia, Tunis
Datum: 28.5.-1.6.2013
Účel jednání: zastupování České republiky na mezinárodní konferenci
Časový průběh cesty:
28.5.2013 – odlet z Prahy
29..-31.5. 2013 – účast na zasedání
1.6.2013 – odlet z Tunisu
Zpráva o průběhu cesty:
Jednalo se o účast na 2 akcích - 2. Conference on the Illegal Killing, Trapping and Trade of Wild Birds (29.-30.5.2013) a 4th Meeting of the Group of Experts on the Conservation of Birds (31.5.2013). Akce byly pořádány a financovány Radou Evropy v rámci Convention on the Conservation of European Wildlife and Natural Habitats. Účast pracovníka ČIŽP na zasedání byla vyžádána Ministerstvem životního prostředí.
V rámci konference byly probírány body a naplňování Larnacké deklarace, která byla přijata v roce 2011 na Kypru a týkala se postihování nelegálního zabíjení ptáků, monitoringu případů a ochranných opatření. Bylo shledáno, že mnoho evropských států zatím požadavky deklarace neplní, především kvůli nedostatečné personální kapacitě.
Jednání za přítomnosti různých nevládních organizací se věnovalo hlavním oblastem kriminality páchané na volně žijících druzích ptáků, především pak problému lovu tažných druhů a obchodu s nimi (Kypr, Malta, Tunis, Egypt ad.). Bylo konstatováno, že ochrana těchto druhů v rezidentních zemích (střední, západní a severní Evropa) nemůže být efektivní a účinná, pokud jsou ptačí druhy masivně zabíjeny a odchytávány při jarním a podzimním tahu přes země jižní Evropy a severní Afriky. Byly prezentovány případy z Kypru (tradiční konzumace jídla z malých pěvců – ambelopoulia, silný politický vliv obchodníků a restaurací), Malty (zapojení policistů do nelegálního lovu) ad. Velmi diskutovaným tématem byl postoj Evropské Komise k tomuto problému a taktéž snaha prosadit koordinovaný přístup všech evropských a mediteránních zemí.
V rámci zasedání bylo jednáno ve 3 pracovních skupinách – zástupce ČR se účastnil jednání skupiny pro enforcement. V rámci diskuzního bloku vedeného Nicolasem Cramptonem z Velké Británie byly probírány klíčové oblasti pro prosazování zákonů – komunikační strategie a výměna informací, koncepce řešení environmentální kriminality, identifikace hot spots, potřeba specializovaných státních zástupců a soudců, vyjasnění procesů, licencované držení všech jedinců chráněných druhů, pravidelný reporting případů atd.
Zpráva bude poskytnuta MŽP, CS, PČR a AOPK.
Zpracovala: Mgr. Pavla Říhová 15.7.2013