Zpráva ze zahraniční cesty
Druhé setkání pracovní skupiny "Joint Expert Group on Water and Industrial Accidents" za účelem vytvoření metodiky pro harmonizaci havarijního plánování pro havárie s možným vlivem na hraniční vody
Místo a termín cesty: Ženeva, 9. – 11. 10. 2011
Účastníci: Bohumír Dušek, František Kraus
Úvod:
Závažné průmyslové havárie mohou mít dalekosáhlý přes hraniční vliv a mohou vést k nepředvídatelnému znečištění vod. Proto se signatáři Úmluvy o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států a Úmluvy o ochraně a využívání hraničních vodních toků a mezinárodních jezer dohodli na spolupráci v oblasti prevence nepředvídatelného znečištění hraničních vod. Výsledkem spolupráce bylo vytvoření společné ad hoc pracovní skupiny pro vody a průmyslové havárie Úmluvy o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států a Úmluvy o ochraně a využívání hraničních vodních toků a mezinárodních jezer. Podnět k jejímu založení dal seminář o prevenci průmyslových havárií a omezení jejích účinků na hraniční vody, který se uskutečnil ve dnech 7. – 9. května 1998 v Berlíně. Výsledky a doporučení semináře byly odsouhlaseny zasedáními smluvních stran Úmluvy o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států a Úmluvy o ochraně a využívání hraničních vodních toků a mezinárodních jezer a strany obou těchto Úmluv byly požádány o jejich implementaci. Na řízení pracovní skupiny se podílí zástupci obou Úmluv. Hlavním úkolem skupiny je přispívat k zlepšování prevence průmyslového znečištění vod.
Sekretariáty Úmluvy o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států a Úmluvy o ochraně a využívání hraničních vodních toků a mezinárodních jezer se dohodli, že bude vytvořena metodika pro harmonizaci havarijního plánování pro havárie s možným vlivem na hraniční vody a tímto úkolem pověřili pracovní skupinu „Joint Expert Group on Water and Industrial Accidents”. Cílem dokumentu je pomoci vytvořit státy UNECE recenzi postupů a požadavků pro krizové řízení a havarijní plánování tak, aby v případě havárie s možným vlivem na hraniční vody mohly být společně se sousedními státy prováděny kroky vedoucí ke zmírňování následků této havárie.
Pracovní cesta:
Dne 10.10.2011 se v Ženevě uskutečnilo druhé setkání pracovní skupiny pro vytvoření metodiky pro harmonizaci havarijního plánování pro havárie s možným vlivem na hraniční vody. Cílem pracovního setkání bylo vypracování metodiky na základě návrhů zaslaných v období po první schůzce konané v květnu 2011.
Diskuse připravovaného dokumentu:
Pracovní skupina diskutovala o prvním návrhu metodiky, který jako podklad pro jednání, na základě připomínek a doporučení jednotlivých členů pracovní skupiny zaslaných v období po první schůzce konané v květnu 2011, připravil sekretariát UNECE.
Vzhledem k nedostatku času nebylo možné dokončit diskuzi celého návrhu metodiky v průběhu druhého setkání pracovní skupiny, proto bylo dohodnuto, že jednotliví členové pracovní skupiny posoudí dosud nediskutovanou část dokumentu samostatně a případné návrhy a připomínky zašlou na sekretariát UNECE v termínu do 21.10.2011.
Další kroky pro přípravu dokumentu:
Odsouhlasená verze dokumentu, ve které budou zahrnuty návrhy a připomínky členů pracovní skupiny z druhého setkání bude prezentována na “Sandoz 25+ workshopu”, který se bude konat ve dnech 7. – 8.11.2011 v Bonnu, Německo.
Následně po doporučeních a připomínkách vzešlých z workshopu bude dohodnut další postup pro dopracování dokumentu.
Zpracoval: Mgr. František Kraus, Ing. Bohumír Dušek, 19.10.2011