CESTOVNÍ ZPRÁVA
ze služební cesty do Belgie (Bruselu) za účelem účasti na 20. zasedání Skupiny EU pro vymáhání práva v oblasti obchodu s ohroženými druhy, které se konalo dne 29.-30.4.2010.
Termín cesty :28.4.2010 – 30.4.2010 Účastník cesty :Mgr. Zdeněk Novák, vedoucí odborný referent, oddělení kontroly CITES, Ředitelství ČIŽP Anotace:V pořadí 20. zasedání Skupiny EU pro vymáhání práva v oblasti obchodu s ohroženými druhy (Wildlife Trade Enforcement Group – dále jen EG), se konalo v budově Centre de Conférence Albert Borchette (CCAB), 36 Rue Froissart – 1046, Brussels. Jednání se zúčastnili zástupci zemí evropského společenství. Členské země EU byly zastoupeny většinou dvou až tříčlennými delegacemi tvořenými zástupci celníků, policie a výkonných orgánů CITES. Česká republika byla zastoupena jedním delegátem. Jednacími jazyky, do nichž také bylo paralelně tlumočeno, byla angličtina, francouzština, němčina, italština, španělština a portugalština.
Program jednání obsahoval celkem 22 bodů (viz níže). Jednání se účastnil také zástupce sekretariátu CITES.
Časový harmonogram cesty: středa 28.4.2010:- Odlet z Prahy Ruzyně v 17:15 hodin, přistání v Bruselu v 18:45 hodin.- Přesun městským autobusem z letiště do hotelu Satellite na Franklin Street 157.
čtvrtek 29.4.2010:- Zasedání EG v budově Centre de Conférence Albert Borchette (CCAB), 36 Rue Froissart – 1046, Brussels začalo v 9:30 a trvalo do 18:00 hodin. pátek 30.4.2010:- Zasedání EG v budově Centre de Conférence Albert Borchette (CCAB), 36 Rue Froissart – 1046, Brussels začalo v 9:00 a trvalo do 13:00 hodin.- 13:00 hod. přesun městským autobusem na mezinárodní letiště v Bruselu.
- Odlet do Prahy v 15:10 hodin, přílet v 16:45 hodin.
Přehled programu jednání 20. zasedání EG, Brusel 29.4.20101.Přijetí programu jednání
2.Schválení zprávy z 19. zasedání EG
3.Přetrvávající úkoly
4.Hlavní trendy v legálním a ilegálním obchodování, signifikantní záchyty a zabavení, trestní řízení apod.
5.Akční plán EU – zprávy členských států týkající se nového vývoje v oblasti implementace doporučení EG
6.CoP 15
7.Informace sekretariátu CITES o hlavních problematikách vymáhání práva
8.Spolupráce s mezinárodními organizacemi
9.Spolupráce s regionálními organizacemi
10.South-European Cooperative Initiative
11.Operace Seprona
12.Posouzení provádění značení a licencování kaviáru – země Kaspického regionu
13.Kaviár – exemplář osobního nebo rodinného charakteru
14.Makakové
15.Ramin
16.DNA/forenzní standardy
17.Training
18.Identifikační klíč CITES korálů v EU
19.Souhrnná tabulka minimálních/maximálních pokut
20.Metody značení
21.Další body jednání
Přehled programu jednání 20. zasedání EG, Brusel 30.4.201022.Obchodování na internetu v EU (E-commerce)
Bod č. 1 : Přijetí programu jednáníProgram byl schválen bez připomínek.
Bod č. 2 : Schválení zprávy z 19. zasedání EGSchválení zprávy proběhlo bez připomínek. Tato zpráva je v originálním znění připojena jako příloha č. 1 k této cestovní zprávě.
Bod č. 3 : Přetrvávající úkolySeznam úkolů nebyl změněn.
Bod č. 4: Hlavní trendy v legálním a ilegálním obchodování, signifikantní záchyty a zabavení, trestní řízení apod.1)Analýza dat z EU-TWIX zaměřená na obchod s živými exempláři suchozemských želv. TRAFFIC prezentoval tuto analýzu zahrnující data za období od roku 2004 do roku 2009. Celkem bylo 711 záchytů, Testudinata zaujímají 84,5% všch zabavených plazů, nejčastějšími druhy jsou Testudo graeca (60% záchytů), T. hermanni (5% záchytů) a T. kleinmanni (2% záchytů). Co se týče exemplářů suchozemských želv
(celkem 5474 exemplářů), nejčastější jsou Testudo graeca (24%), T. hermanni (10%), G. elegans (7%), S. pardalis (3%) a Malacochersus tornieri (3%). Želvy se do EU dostávají převážně z Alžíru, Maroka a Tuniska, největšími odběrateli jsou Španělsko, Francie a Německo. Přes 40% všech záchytů proběhne na letišti (zavazadla cestujících).
2)Prezentace TRAFFICu – analýza trendů v oblasti ilegálního obchodování a záchytů na základě dat zaslaných jednotlivými členskými státy v období od července do prosince 2009. Celkem 15 členských států zaslalo informace o zadržení/zabavení exemplářů. V produktech tradiční medicíny se nejčastěji vyskytovala Hoodia spp., dále proběhlo 21 záchytů slonoviny, bylo zabaveno 50kg kaviáru a 47 tun těl úhořů. Tato prezentace je přílohou č. 2 k této cestovní zprávě.
Bod č. 5: Akční plán EU – zprávy členských států týkající se nového vývoje v oblasti implementace doporučení EG1)Akční plán vychází z doporučení Komise č. 425/2007/ES, kterým se označuje soubor opatření pro prosazování nařízení Rady (ES) č. 338/97. V tomto doporučení Komise jsou stanoveny oblasti (např. navyšování personálních a finančních kapacit, výměna informací, spolupráce, výcvik atd.), které by se měly stát klíčové pro členské státy při prosazování příslušných právních předpisů v oblasti obchodování s chráněnými druhy fauny a flóry. Členské státy by měly průběžně aktualizovat vyplněný formulář podle toho, jak u nich implementace akčního plánu probíhá.
Akční plán byl zatím adoptován v podstatě pouze čtyřmi zeměmi (Estonsko, Litva, Maďarsko informovalo o svém akčním plánu, který naplňují schůzkami neformálního charakteru dotčených úředníků a inspektorů dvakrát ročně. Většina zemí, které přijaly své akční plány, je má formálně schválené.
2)Prezentace OLAF – OLAF je Evropský úřad pro boj proti podvodům. Posláním OLAFu je chránit finanční zájmy Evropské unie, bojovat s podvody, korupcí a jinými nestandardními aktivitami, včetně špatného vedení v rámci evropských institucí. Při realizaci tohoto úkolu odpovědným, transparentním a nákladově efektivním způsobem se OLAF snaží evropským občanům poskytovat kvalitní služby. Zabývali se např. sledováním obchodních toků u kaviáru a tropického dřeva. Vyšetřovatelé z OLAFu pomáhají vyšetřovatelům z členských států, koordinují jednotlivé operace apod.
Bod č. 6 + 7 spojeny: CoP 15 a informace ze Sekretariátu CITESJohn Sellar navázal na informaci o obchodování s rohy nosorožců z minulého EG. Rohy nosorožců z trhu nevymizely, např. aukční síň Christie's nabízí v aukci několik starožitných rohů. CoP 15 byl hodně mediálně sledovaný, v jednáních zvítězila komerce a politika. Dále informoval o založení pracovní skupiny na Global-TWIX.
Bod č. 8: Spolupráce s mezinárodními organizacemiD. Higgins z Interpolu informoval o další akci, kterou bude Interpol koordinovat. Operace ponese název RAMP, bude zaměřená na obchodování s plazy a obojživelníky a proběhne v září tohoto roku.
Bod č. 9: Spolupráce s regionálními organizacemiZástupce Europolu informoval o komunikačním kanálu SIENA, který provozuje. Jedná se o velice efektivní a operativní nástroj pro komunikaci mezi národními jednotkami Europolu a jejich centrálou. Položený dotaz musí být zodpovězen do 24 hodin, jinak se musí zaslat vysvětlení, proč nebyl dotaz zodpovězen.
Zástupci Velké Británie si v následné diskuzi stěžovali, že výměna informací např. přes EUROJUST (Evropská jednotka pro soudní spolupráci) nefunguje.
Bod č. 10: South-European Cooperative Initiative (SECI)Zástupce Maďarska informoval o SECI, což je dohoda několika zemí (Albánie, Bosa a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Řecko, Slovinsko, Maďarsko, Makedonie, Moldávie, Černá hora, Srbsko, Rumunsko a Turecko) o spolupráci v boji proti trestné činnosti na hranicích. V každé zemi je národní koordinační jednotka, ředitelství je v Bukurešti. Kromě Interpolu a WCO má několik dalších zemí (včetně ČR) v centru SECI stálého pozorovatele. V roce 2009 byla vytvořena speciální jednotka koordinovaná Maďarskem pro boj trestnou činností v oblasti životního prostředí. Mezi její priority patří boj s ilegálním obchodováním s místními ohroženými druhy živočichů a rostlin, vytvoření bilaterální spolupráce, školení a výměna informací.
Bod č. 11: Operace - SepronaŠpanělsko informovalo o operaci „Wolverine“ oddělení ochrany přírody civilní gardy (Seprona). Na základě internetového inzerátu na prodej 5 mláďat vlka iberského (Canis lupus signatus) začalo vyšetřování, při kterém byl identifikován prodejce, který mimo jiné již dřívě prodal pumu, tygra, geparda atd. Byli zjištěni jeho zákazníci, u kterých byly následně provedeny domovní prohlídky. Na akci pracovalo 40 vyšetřovatelů 4 měsíce, byla odkryta organizovaná síť sestávající z několika lidí, někteří falšovali dokumenty, jiní doručovali zboží, další hledali klienty apod. Druhou akcí byla operace „Wild“, která byla zahájena na základě nálezu opuštěného zavazadla na letišti v Leonu. V zavazadle bylo nalezeno 72 ptáků a 7 kůží savců, vše nasolené a patřící do přílohy A nebo B NK č. 407/2009. Zavazadlo si s sebou vezl někdo z Paraguaye, konečnou destinací byl Leon, ale cestovatel při přestupu v Madridu již do letadla nenastoupil. Podobné opuštěné zavazadlo bylo nalezeno i na letišti Barajas, bylo v něm 46 ptáků a 8 kůží. Při vyšetřování byly provedeny domovní prohlídky, při nichž bylo nalezeno velké množství exemplářů. Zatčeno bylo 7 lidí (Španělé, Francouzi a Italové).
Bod č. 12 Posouzení provádění značení a licencování kaviáru – země Kaspického regionuVýkonným orgánům zemí Kaspického regionu (Ázerbajdžán, Írán, Kazachstán, Rusko) byl zaslán dotazník s otázkami týkajícími se používání CITES přelepek u
kaviáru. Na dotazník reagovaly pouze 3 země (Ázerbajdžán, Írán a Kazachstán), zaslané kopie přelepek používané k označení kaviáru neodpovídají parametrům CITES přelepek (CITES Resolution Conf. 12.7 (Rev. CoP14). Je třeba přesvědčit zmíněné země, aby používaly správné přelepky.
Bod č. 13 Kaviár – exemplář osobního nebo rodinného charakteruBěhem roku připraví EK návod, jak postupovat při dovozu většího množství kaviáru skupinou přátel jako exemplář osobního nebo rodinného charakteru. Členské státy se shodly (včetně EK i Sekretariátu CITES), že nelze rozpočítávat dovezené množství na všechny osoby ve skupině. Jakmile je dovezeno více než 125g kaviáru na osobu, je všechen kaviár zabaven, odchylku nelze použít.
Bod č. 14 MakakovéNa základě studie Van Lavierena a dat výkonného orgánu CITES Španělska bylo konstatováno, že stále dochází k ilegálnímu obchodu s makaky ze severní Afriky (Maroko, Alžírsko) do EU. Sekretariát CITES bude posílat kvůli laxnímu přístupu k dané problematice na Maroko stížnost.
Bod č. 15 RaminRod Gonystylus spp. zahrnuje 31 druhů, 90% produkce (převážně z Malajsie a Indonézie) končí v EU. Dříve se jednalo spíše o řezivo, v současné době převažují částečně zpracované výrobky jako rámy, dveře apod. Bylo by dobré provést hloubkovou analýzu obchodu s raminem v EU. Zástupce Velké Británie zmínil, že mají na ramin experta.
Bod č. 16 DNA/forenzní standardyTRAFFIC obeslal členské státy s dotazníky na možnosti provádění DNA/forenzních analýz. Odpovědělo pouze 6 států, z nichž forenzní analýzy v oblasti wildlife provádějí pouze 3 (Rakousko, Nizození, Velká Británie). Pokud se najdou finance, bylo by dobré uspořádat setkání vědců zabývajících se danou problematikou se zástupci členských států.
Bod č. 17 TrainingV únoru letošního roku proběhlo zasedání skupiny F. Böhmera, moduly jsou již kompletní a dokončené. V květnu proběhne první nasazení modulů v Maďarsku a Portugalsku, v říjnu pak v ČR. Moduly byly nejprve testovány v Belgii, kde měla celá akce velmi kladné ohlasy.
Bod č. 18 Identifikační klíč CITES korálů v EUByl prezentován identifikační klíč CITES korálů. Je přílohou č. 3 k této zprávě.
Bod č. 19 Souhrnná tabulka minimálních/maximálních pokutNa základě údajů jednotlivých členských států byla sestavena tabulka maximálních/minimálních pokut. Je přílohou č. 4 k této zprávě.
Bod č. 20 Metody značeníNa základě údajů jednotlivých členských států byla sestavena tabulka s metodami značení.
Bod č. 21 Další body jednáníZástupce Holandska navrhoval použití razítka, jehož inkoust proteče skrz papír, čímž se stíží možnost falšovat EU certifikáty.
Bod č. 22 Obchodování na internetu v EU (E-commerce)1)Zástupce Německa informoval o speciální jednotce ZIRE (v rámci CÚ), která se zabývá monitoringem internetu. Mají specialisty zaměřující se na konkrétní oblasti – aukce, internetová fóra apod. Na CITES (pouze druhy z přílohy „A“) jsou vyčleněni 2 pracovníci z celkových 27. Problematické inzeráty předávají k dořešení vyšetřovatelům.
2)TRAFFIC prezentoval zkušenosti s čichacími psy v Austrálii. Pes je schopen za půl hodiny zkontrolovat cca 1000 zásilek, pak musí 20 minut odpočívat. Nový Zéland používá čichací psy na všech letištích i na poště. Čichací psi jsou stále častěji využíváni i v dalších zemích jako je Itálie, Německo, ČR, Rusko...
3)Prezentace Belgie, ČR, Německa a Velké Británie o metodách používaných při kontrolách poštovních zásilek. Zástupce Belgie prezentoval převážně fotografie zadržených exemplářů CITES. Časté jsou zásilky obsahující orchideje a náramky ze sloních chlupů. Fyzicky kontrolují pouze zásilky ze zemí uvedených na interním seznamu, nemají rentgen. Zástupce ČR informoval o metodách používaných při kontrole zásilek na Celní poště. Dále se zmínil o problému s neexistujícími adresami, kam bývají problematické zásilky adresovány. Bohužel nebyl čas na diskuzi, toto téma by se mělo projednávat podrobněji na příštím EG. Zástupce Německa informoval o záchytech exemplářů rostlin, které tvoří polovinu všech záchytů (z toho 50% Saussurea costus). Zástupce Velké Británie informoval o velkém množství záchytů výrobků z kůží chráněných živočichů.
4)D. Higgins z Interpolu informoval mimo jiné o WCEG (US Wildilfe Cyber Crime Enforcement Group), kterou vede Ed Newcomer. ČR je jako jediná evropská země členem této skupiny.
5)J. Sellar ze Sekretariátu CITES měl prezentaci „Policing the Internet“, kterou použil poprvé ve Vancouveru při E-commerce Workshopu.
Cestovní zpráva předložena dne :8.7.2010