Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
21. zasedání Interpol Wildlife Working Group
Účastník: Mgr. Pavla Říhová (ČIŽP – Ř, oddělení kontroly CITES)
Místo jednání: Manaus, Brazílie
Datum: 19.-29.9.2009
Účel jednání: účast na 21. zasedání specializované skupiny Interpolu pro wildlife crime
Časový průběh cesty:
19.9.2009 – 7.15 odlet z Prahy
19.9. 2009 – 23.50 přílet do Manausu
21.-25.9. 2009 - jednání
28.9.2009 – 6.00 odlet z Manausu
29.9.2009 – 14.50 přílet do Prahy
Zpráva o průběhu cesty:
Jednalo se o účast na pravidelném každoročním zasedání skupiny Interpol Wildlife Working Group, v níž zastupuji Českou republiku. Hostitelskou organizací byla v roce 2009 Federal Police Brazil.
Důležité body jednání
- byla podána podrobná informace o úspěšné Operaci OXOSSI (Brazílie) a Lora (ČR), která se věnovala rozkrytí mezinárodní sítě pašeráků vzácných druhů papoušků. Sekretariát Interpolu přislíbil pomoci s analýzou a mezinárodní koordinací dalšího vyšetřování.
- v rámci projektu Interpolu byl vypracován Handbook Smuggling methods a Checklist for Questionning Persons Implicated in Wildlife Smuggling. Oba mteriály budou k dispozici na zabezpečených stránkách ISPG.
- John Sellar ze Sekretariátu CITES zdůraznil, že úmluva CITES bude existovat, dokud bude prosazována. Bez složky prosazování nemá úmluva CITES smysl.
- Byla publikována kniha Animal Investigators.
- Byla podána informace o Operaci Baba (koordinace Interpolu), v rámci níž byly v 8 afrických zemích naráz provedeny zátahy na pytláky a obchodníky se slonovinou. 57 osob bylo zatčeno a byla zabavena asi tuna slonoviny. Německá vláda podporuje boj afrických zemí proti obchodu se slonovinou a financuje operační podporu, vybavení a školení (Operace Oasis).
- Interpol Sekretariát upozornil na materiál Practical Guide CITES – pro usnadnění komunikace NCB Interpol a MA CITES.
Kamerun
Zástupce Kamerunu uvedl, že v posledních letech je vbětšina kamerunských vývozních permitů padělána a jsou velké problémy s obchodováním přes Internet. Nejedná se pouze o phising, ale i o reálné nelegální obchody. Internetoví skammeři si vyrábí vlastní CITES permity. Byla podána informace o případu Philip, který byl úspěšně odstíhán. Jednalo se o zásilky neživých exemplářů do USA. Nevládní organizace LAGA má v Kamerunu Memorandum of Understanding s ministerstvem a na základě toho provádí šetření obchodu s ohroženými druhy, shromažďuje informace a předává je policii.
USA
Státní zástupce z Department of Justice Robert Anderson uvedl, že je nutné se důkladněji zaměřit na fázi procesu. Obecně jsou vždy 2 fáze případu – vyšetřování má chytit pachatele, proces ho má odsoudit. První fáze tj. vyšetřování je většinou dobře zvládnutá, nicméně mnoho případů je poté ztraceno na špatně vedeném řízení či procesu. Fáze procesu bývá zanedbána a podceňována. Zdůraznil, že bez odsouzení se nejedná o úspěšný případ. Bez odsouzení je posílán pachatelům signál, že mohou v aktivitách pokračovat, protože jim nic nehrozí. Je nutné vzdělávat státní zástupce a soudce a informovat je o závažnosti problematiky, důkladněji se zabývat důkazy a přípravou případu pro soud.
Portugalsko
Zástupce Portugalska informoval o restrukturalizaci portugalské policie – spojení Forest a Enviro složek policie. Byla založena specializovaná jednotka na wildlife. V roce 2008 portugalská policie podepsala dohodu s brazilskou Federal Police o spolupráci. Portugalsko má
1000 policistů pro životní prostředí, z toho cca 500 dělá wildlife. Tato složka je rozdělena do 200 týmů rozptýlených po celém Portugalsku.
Byla nabídnuta pomoc ČR při šetření portugalských kurýrů.
Indie
Delegátka Indie zdůraznila, že složky wildlife enforcement jsou většinou personálně podhodnocené, proto každý útvar by měl mít strategický plán a priority. Mělo by se rovněž více pracovat s risk analýzou. Při omezeném počtu inspektorů a rozpočtu není možné dělat všechno a energie musí být cílená a neroztříštěná. Je třeba vědět, čeho chceme dosáhnout a jaký bude postup.
Indie rovněž informovala o výsledcích výuky nových inspektorů, celníků a policistů. Vliv školení a zapamatovatelnost informací byly následovné:
Čtení 10%, poslech 20%, demonstrace 50%, simulace 80%, skutečný prožitek 90%
„Je třeba si uvědomit, že stejně jako my je, studují pachatelé nás. Zkoumají naše zvyky, postupy, lidi…“.
Forensní laboratoře
Perry Qak (ředitel Forensic Academy - Netherlands Forensic Institute) ve své prezentaci hovořil o nutnosti komunikace se soudci a státními zástupci, kteří často podstatu případu nechápou a neznají ani možnnosti forensních metod.
Zástupkyně australské laboratoře uvedla, že wildlife crime je kriminalita jako každá jiná a vyžaduje proto pozornost a týmovou práci.
USFW má určité finanční fondy na poskytování analýz a posudků ostatním členským zemím CITES. Při potřebě analýzy je třeba je kontaktovat, pokud bude žádost vyhodnocena jako relevantní, analýzu provedou zdarma. USFWS se mimo jiné věnuje i výzkumu metody stopových izotopů.
e-Bay
Rob McBryde z e-Bay informoval o činnosti e-Bay a možnostech kontroly wildlife crime. E-Bay má 16 000 zaměstnanců, 4000 z nich se věnuje monitoringu zákazů, z nich přes 1000 se zabývá sledováním zákazů týkajících se zvířat. Mají obrovskou databázi klíčových slov, server automaticky vyhledává slova, filtr to zachytí a odešle monitorujícímu člověku. Existuje pozitivní a negativní filtr – když je napsáno „falešná + slonovina“, tak to filtr nevybere.
Evropské sídlo e-Bay je v Lucemburku, informace jsou dostupné enforcementu dle příslušných zákonů (EU).
Nově založené projektové týmy Interpolu
- Communication team
- Forensic team
- Prosecutors team
- Operation team
Byla domluveno spuštění Operace TRAM zaměřené na obchod s tradiční čínskou medicínou.
Celkové zhodnocení
Zasedání Interpol Wildlife Working Group přineslo mnoho nových poznatků – o internetovém obchodování, o forensních metodách, způsobech boje s wildlife crime v jiných zemích apod. Byly rovněž navázány nové kontakty a oživeny kontakty dřívější a domluvena spolupráce v určitých konkrétních věcech.
Zpráva bude poskytnuta MŽP, CS a AOPK.
Zpráva předložena dne: 9.12.2009
Zpracovala: Mgr. Pavla Říhová