Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: Zdeňka Vaňková (OOV Ř ČIŽP)
Za SRN: Dipl.-Ing. Joachim Lorenz (Sächsisches Staatsministerium für Umwelt und Landwirtschaft), BR Thomas Keller (Ministerium für Landwirtschaft und Umwelt des Landes Sachsen-Anhalt), Dr.-Ing. Stephan Mai (Bundessanstalt für Gewässerkunde), Dipl.-Biochem. Gerhard Winkelmann-Oei (Umweltbundesamt), Peter Dr. Diehl (Landesamt für Umwelt und Rheinland-Pfalz Abt. Gewässerschutz)
Za ČR: Ing. Jiří Petr - předseda (Povodí Labe, s.p.), Mgr. Martin Udatný (MŽP), Mgr. Jiří Vait (Povodí Vltavy, s.p.)
Za sekretariát IKSE, MKOL: Ing. Kuřík Petr, Ph.D., PhDr. Marie Matulíková
+ zástupci institucí zodpovědných za použití Poplachového modelu Labe
Místo jednání: Bundesanstalt für Gewässerkunde, Koblenz, Spolková republika Německo
Datum: 23. - 25. 8. 2016
Účel jednání: 53. Porada pracovní skupiny "Havarijní znečištění vod" (H) MKOL
Anotace (stručný výsledek cesty):
- Jednání zahájil předseda pracovní skupiny „H“, pan Petr. Porady se jako host účastnil zástupce Mezinárodní komise pro ochrany Rýna (IKSR), pan Diehl, který je předsedou skupiny expertů Varovný a poplachový systém Rýna (SAPA).
- Předseda pracovní skupiny informoval o výsledcích porady vedoucích delegací MKOL v květnu 2016, pracovní skupiny H se dotýkají následující body usnesení:
- Vedoucí delegací MKOL berou na vědomí aktualizovaný souhrnný přehled a vyhodnocení případů havarijního znečistění vod, které byly v letech 2007 až 2015 hlášeny prostřednictvím Mezinárodního varovného a poplachového plánu Labe, a žádají sekretariát, aby tento přehled umístil na internetové stránky MKOL.
- Vedoucí delegací MKOL žádají pracovní skupinu H, aby ve spolupráci se Spolkovým ústavem hydrologickým (BfG) a sekretariátem MKOL zorganizovala v roce 2016 pracovní setkání zástupců institucí zodpovědných za použití Poplachového modelu Labe v případě závažného havarijního znečištění vod. Setkání bude zaměřeno na vyhodnocení zkušeností ze zkušebního provozu Poplachového modelu Labe rozšířeného o přítoky Vltavu a Sálu.
- Vedoucí delegací MKOL berou na vědomí aktualizovaný přehled úkolů pracovní skupiny Havarijní znečištění vod (H) do roku 2017.
- Předseda pracovní skupiny informoval o tom, že mezinárodní hlavní varovná centrála (MHVC) v Hradci Králové (Povodí Labe, státní podnik) uspořádala dne 19. 7. 2016 testování plánu (dle odst. 7 Mezinárodního varovného a poplachového plánu Labe). Test byl sice vyhodnocen jako úspěšný, ale v budoucnu je třeba, aby byla dodržena hodinová lhůta pro potvrzení hlášení, příp. bylo hlášení opakováno, aby bylo potvrzení příjmu hlášení zasíláno na předepsaném formuláři elektronickou poštou i faxem, aby v případě technických problémů byl příjem hlášení potvrzen telefonicky.
Příští testování se uskuteční na přelomu ledna a února 2017a bude opět zahájeno MHVC v Hradci Králové. Testování bude rozšířeno o zapojení Poplachového modelu Labe (ALAMO) s předáním příslušných výstupů modelu. Při dalším testování bude zváženo další rozšíření: např. o zasílání odvolání varování s ohledem na výstupy Poplachového modelu Labe – v okamžiku kdy cvičně modelované znečistění opustí oblast příslušných centrál.
Pan Diehl informoval o způsobu testování Mezinárodního varovného a poplachového plánu Rýna.
- Česká strana prezentovala přehled případů havarijního znečištění vod v povodí Labe v prvním pololetí roku 2016 - v roce 2016 bylo v průběhu měsíců leden až červenec evidováno 6 hlášení. Byly podány informace o podrobnostech k jednotlivým případům.
- Pracovní skupina diskutovala otázku řešení odstávek a poruch čistíren odpadních vod ve vztahu k MVPPL. Z diskuse vyplynulo, že s ohledem na velikost povodí Labe jsou drobné provozní poruchy téměř každodenní záležitostí a většinou jsou bez vlivu na jakost povrchových vod. Stávající úprava MVPPL je vyhovující, hlášení jsou zasílána:
- v případě náhlého znečištění látkami ohrožujícími jakost vody v povodí Labe, které by mohlo mít výrazný dopad v oblasti působnosti níže ležící mezinárodní hlavní varovné centrály (MHVC)
- u případů, u nichž lze očekávat, že vyvolají mimořádný zájem veřejnosti
- o preventivně u všech případů na Labi pod soutokem s Vltavou, u kterých dosáhl index havarijního znečištění vod (WRI – Water Risk Index) minimálně hodnoty 2
- Byla rozsáhle diskutována možnost podpory imisních přístupů (on-line monitoring) při zjišťování havarijních znečištění vod na základě analýz dat z období 2008-05/2015 na monitorovací stanici jakosti vod v Děčíně. Přibližně 50 největších překročení alarmových limitů bylo poskytnuto německé delegaci, která zajistila porovnání se záznamy na monitorovací stanici jakosti vod ve Schmilce. Z porovnání vyplynulo, že v době, kdy došlo k překročení limitů v Děčíně, limity ve Schmilce překročeny nebyly. Souvislost se skutečnými případy havarijního znečištění vod nebylo možné zatím prokázat. Monitorovací stanice jakosti vod v Děčíně není v současné době pro účely rozesílání hlášení MVPPL využitelná. Mluvčí německé delegace, pan Lorenz, byl požádán, aby prověřil možnost zasílání hlášení dle MVPPL (hledání původce znečištění) v případě překročení prahových hodnot kontinuálně měřených parametrů v monitorovací stanici jakosti vod ve Schmilce (hraniční profil Labe). Pan Diehl upozornil, že pevné prahové hodnoty kontinuálně sledovaných parametrů (pH, O2, vodivost, zákal) jsou obtížně využitelné k indikaci náhlého znečištění vody v toku. Informoval, že imisní přístupy zjišťování znečištění vod na Rýně jsou založeny na kontinuálně sledovaných parametrech (pH, O2, vodivost, zákal), screeningu organických stopových látek a kontinuálních biotestech.
- Pro práci ve skupině expertů UNECE (příprava bezpečnostní směrnice k hasebním vodám) byli navrženi pan prof. RNDr. Pavel Danihelka, CSc., Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava a pan RNDr. Přemysl Soldán, Ph.D., VÚV TGM, v.v.i., Ostrava). Seminář k hasebním vodám se uskuteční ve dnech 4. a 5. 9. 2017.
- Setkání zástupců institucí zodpovědných za použití Poplachového modelu Labe v případě závažného havarijního znečištění vod dne 25. 8. 2016 v Koblenci. Setkání se zúčastnilo 19 odborníků, mezi kterými byli zástupci všech 5 institucí zodpovědných za použití Poplachového modelu Labe v případě závažného havarijního znečištění vod, členové Mezinárodní komise na ochranu Rýna, Spolkového hydrologického ústavu (BfG), zástupci Státních podniků Povodí Labe, Povodí Vltavy a Povodí Ohře, členové pracovní skupiny Havarijní znečištění vod (H) MKOL a sekretariátu MKOL.
V červenci 2016 byl dokončen první funkční prototyp Poplachového modelu Labe rozšířeného o Vltavu a Sálu a následně byl poskytnut ke zkušebnímu provozu příslušným institucím. Hlavními cíli setkání byly:
- vyhodnocení testování MVPP Labe,
- výměna praktických zkušeností se zástupci Mezinárodní komise na ochranu Rýna,
- praktické použití a diskuse návrhů na další vývoj Poplachového modelu Labe,
- navázání bližších kontaktů mezi zástupci institucí zodpovědných za použití Poplachového modelu Labe v případě závažného havarijního znečištění vod.
Závěry z vyhodnocení zkušebního provozu nové verze Poplachového modelu Labe rozšířeného o přítoky Vltavu a Sálu: nová verze je plně funkční.
Cestovní zpráva předložena dne:
Přílohy: žádné
Podpisy účastníků cesty:
Cestovní zprávu schválil:
Dne: