Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cestyCestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: Zdeňka Vaňková (OOV Ř ČIŽP)
Pracovního jednání se dále zúčastnili zástupci:
pracovní skupiny Havarijní znečištění vod (H) MKOL
MHVC resp. jejich podpůrných odborných institucí v Hradci Králové, Drážďanech, Magdeburku a Postupimi
státních podniků Povodí Labe, Povodí Vltavy a Povodí Ohře
Durynského zemského policejního ředitelství
sekretariátu MKOL
Místo jednání:Úřad pro vodní cesty a plavbu Magdeburk (Wasserstraßen- und Schifffahrtsamt Magdeburg), Spolková republika Německo
Datum: 19. 2. - 20. 2. 2019
Účel jednání:58. Porada pracovní skupiny "Havarijní znečištění vod" (H) MKOL spojená s pracovním setkáním zástupců mezinárodních hlavních varovných centrál k Mezinárodnímu varovnému a poplachovému plánu Labe.
Anotace (stručný výsledek cesty): Jednání proběhlo dle schváleného programu jednání:
Informace o výsledcích 31. zasedání MKOL v říjnu 2018.
Mezinárodní varovný a poplachový plán Labe (MVPPL).
Přehled a vyhodnocení hlášení o havarijním znečištění vod v druhém pololetí roku 2018 – aktualizace přehledu hlášení od roku 2007.
Poplachový model Labe, stopovací pokusy na Vltavě a Sále za velkých průtoků a následná kalibrace Poplachového modelu Labe. Rozšíření Poplachového modelu Labe o přítok Bílinu - aktuální stav prací a další postup
Předlohy pro poradu vedoucích delegací MKOL v dubnu 2019 – příprava předlohy a návrhu usnesení.
Pracovní setkání zástupců mezinárodních hlavních varovných centrál k Mezinárodnímu varovnému a poplachovému plánu Labe dne 20. 2. 2019 v Magdeburku. Vyhodnocení testování MVPPL a příprava příštího testování.
58. Porada pracovní skupiny "Havarijní znečištění vod" (H) MKOL
Ad 1) Předseda pracovní skupiny informoval o výsledcích zasedání vedoucích delegací MKOL v říjnu 2018. Zájmů pracovní skupiny H se týkají především následující body usnesení:
MKOL schvaluje přepracované znění Mezinárodního varovného a poplachového plánu Labe a žádá pracovní skupinu H, aby průběžně prověřovala jeho aktuálnost.
MKOL žádá sekretariát MKOL, aby umístil Mezinárodní varovný a poplachový plán Labe na internetové stránky MKOL a informoval o tom příslušné instituce uvedené v příloze 1 Mezinárodního varovného a poplachového plánu Labe.
MKOL žádá pracovní skupinu H, aby ve spolupráci se sekretariátem MKOL uspořádala setkání zástupců mezinárodních hlavních varovných centrál k přepracovanému znění Mezinárodního varovného a poplachového plánu Labe.
MKOL bere na vědomí aktualizovaný souhrnný přehled a vyhodnocení hlášení zaslaných prostřednictvím Mezinárodního varovného a poplachového plánu Labe od roku 2007 a žádá sekretariát, aby tento přehled umístil na internetové stránky MKOL, a pracovní skupinu H, aby tento přehled každoročně aktualizovala.
Ad 2) Mezinárodní varovný a poplachový plán Labe (MVPPL).
Přepracované znění Mezinárodního varovného a poplachového plánu Labe bylo schváleno na 31. zasedání Mezinárodní komise pro ochranu Labe (MKOL) a dne 5. 12. 2018 zveřejněno na internetových stránkách MKOL. Příslušné instituce byly informovány o zveřejnění plánu, upozorněny na hlavní změny a požádány, aby od 1. 1. 2019 postupovaly dle přepracovaného znění.
Ad 3) Přehled a vyhodnocení hlášení v druhém pololetí roku 2018
Pracovní skupina H průběžně aktualizuje souhrnný přehled a vyhodnocení hlášení zaslaných prostřednictvím MVPPL od roku 2007. Při této příležitosti si delegace vzájemně předávají doplňující informace k zaslaným hlášením. V roce 2018 byla evidována pouze 2 hlášení.
Ad 4) Poplachový model Labe - stopovací pokusy na Vltavě a Sále, rozšíření Poplachového modelu Labe o přítok Bílinu
Státní podnik Povodí Vltavy by s ohledem na aktuální hydrologickou situaci a zásoby vody ve sněhové pokrývce mohl zajistit požadovaný průtok (300 m3/s) v profilu Praha-Chuchle po dobu 3 dnů v období od 12. 3. do 11. 4. 2019. Platnost příslušného povolení pro provedení stopovacího pokusu na Vltavě za velkých průtoků pro potřeby Poplachového modelu Labe byla prodloužena do 31. 12. 2020.
Zástupce Spolkového ústavu hydrologického (BfG), pan Hein, informoval o aktuálním stavu:
Vltava - z důvodu personálních a organizačních změn v BfG se předpokládá, že stopovací pokus bude možné provést až na jaře 2020.
Sála - data ze stopovacího pokusu na Sále za velkých průtoků, který se uskutečnil v období od 12. do 15. 1. 2018, byla zpracována do formy potřebné pro kalibraci modelu. Byla provedena úprava souvisejícího softwaru. Dokončení kalibrace se předpokládá do srpna 2019.
Dle sdělení pana Heina bude možné uskutečnit první stopovací pokus na Bílině v druhém pololetí roku 2019. Proto je třeba zahájit přípravné práce.
Ad 5) Předlohy pro poradu vedoucích delegací MKOL v dubnu 2019
Členové pracovní skupiny obdrželi návrh informace o činnosti pracovní skupiny H od 31. zasedání MKOL (H58_19-5-1), kterou připravil sekretariát.
Sekretariát upraví tuto předlohu v souladu s výsledky 58. porady a pracovního setkání zástupců mezinárodních hlavních varovných centrál k Mezinárodnímu varovnému a poplachovému plánu Labe a rozešle členům pracovní skupiny k odsouhlasení.
Ad 6) Pracovní setkání zástupců mezinárodních hlavních varovných centrál:
Hlavními body pracovního setkání zástupců mezinárodních hlavních varovných centrál (MHVC) a institucí zapojených v rámci Mezinárodního varovného a poplachového plánu Labe dne 20. 2. 2019 byly:
Mezinárodní varovný a poplachový plán Labe
hlavní úpravy přepracovaného znění
vyhodnocení výsledků testování - hlavní nedostatky
přehled a vyhodnocení hlášení
prezentace Poplachového modelu Labe
výsledky vývoje v období 2014 - 2018
informace o dalších plánovaných aktivitách
Zkušenosti a nové náměty ze strany MHVC
S ohledem na nedostatky zjištěné při testování plánu v lednu 2019 bylo domluveno, že příští testování proběhne v průběhu dubna a května 2019.
Na závěr pracovního setkání byla diskutována problematika překladu hlášení dle MVPPL – konkrétně názvu uniklých látek z českého do německého jazyka. Zde by mohla pomoci příloha 5 (list 2/3) MVPPL, kde jsou uvedeny heterogenní látkové skupiny a směsi, které jsou nejčastěji předmětem hlášení na Labi. MVPPL je k dispozici v obou jazykových verzích. Dvojjazyčná verze tabulky je součástí přílohy 5.
Pan Lorenz informoval, že se v květnu 2019 uskuteční den otevřených dveří na měřicí stanici jakosti vody ve Schmilce.
Příští, 59. porada pracovní skupiny “H“ MKOL se uskuteční ve dnech 20. – 21. 8. 2019 v Praze.