ZPRÁVA ZE SLUŽEBNÍ CESTY
6. setkání pracovní skupiny sítě IMPEL v rámci projektu Risk Assessment in Inspection Planning (easy Tool)
Termín cesty : 11. - 13. 12. 2011
Účastník cesty: Ing. Helena Nekolová – vedoucí oddělení integrace OI Plzeň
Místo jednání: Dublin, Irsko
Účel cesty: účast na setkání pracovní skupiny projektu easyTool
Manažer projektu: Horst Büther, Spolková republika Německo
Jednání se zúčastnili zástupci členských států IMPEL: SRN, Irska, Nizozemska, Polska, Rumunska, Slovinska a ČR
Anotace: Záznam z jednání pracovní skupiny sítě IMPEL
Projekt easyTool má za cíl navrhnout – na základě zhodnocení rizikových faktorů u jednotlivých provozů – použitelný mechanismus, jak plánovat činnost jednotlivých inspekčních organizací v členských státech.
První den jednání (12. 12. 2011)
Po přivítání byl shrnut dosavadní průběh projektu a stav přípravy zúčastněných zemí na užívání výstupů z projektu, jakož i závěry z workshopu v Kolíně/R.
Podobný nástroj jako easyTool bude zavádět Nizozemí pro inspekce při přepravě odpadů a hodnocení rizik v jednotlivých fázích - je to úplně jiný pohled na celý řetězec pohybu odpadů (rizika existují jak na straně lidského faktoru, tak i při samotné manipulaci (přepravě, skladování atd.), různí se podle druhu odpadu). Dosud užívaná lineární metoda hodnocení rizik v této oblasti byla zjednodušeným přístupem. Nový přístup umožní plánování kontrol v různých fázích pohybu odpadů.
Od workshopu v Kolíně/R. doznal internetový program IRAM (Integrated Risk Assessement Method) menších změn. Ze SRN přibyli koordinátoři. Následovalo vysvětlení, jak se budou přihlašovat k práci s IRAM lidé, kteří budou koordinátory a inspektory, popř. kdo bude zastávat obě pozice současně. Opakovaně bylo zdůrazněno, že na stránkách projektu nejsou ukládána žádná data, týkající se provozovatelů zařízení, ani zařízení samotných.
Diskuse se rozvinula kolem charakteristiky koordinátorů pro easyTool v členských zemích. Jednoznačně bude nutná znalost angličtiny, problematiky hodnocených zařízení (minimálně IPPC a SEVESO) a komunikativnost, koordinátor musí znát principy metody IRAM a internetový program IRAM. Diskutována byla role administrátora.
Internetový program IRAM byl vylepšen po workshopu v Kolíně /R. a dozná dalších změn na základě setkání pracovní skupiny v Dublinu, zároveň budou upraveny i příslušné části textu v příručce. Již se snáze doplňují hodnoty přiřazené jednotlivým kritériím, popis těchto hodnot zůstává ukryt pod informačním políčkem.
Vytvořeno bylo nové políčko „kategorie inspekce“ - budou 4 kategorie, podle náročnosti.
Druhý den jednání (13. 12. 2011)
Během setkání byly provedeny další úpravy textu v příručce, došlo ještě k upřesnění několika užívaných pojmů. Přílohou příručky budou výsledky příkladů hodnocených zařízení, vč. výstupů z IRAM, a to jak pro IPPC, tak i SEVESO.
Příručka bude k dispozici i v překladu do němčiny. Členské státy si mohou zajistit překlad příručky do národního jazyka, pokud budou chtít.
Na základě závěrů workshopu v Kolíně/R. byly vyjasňovány některé z používaných termínů v příručce k metodě IRAM Diskutováno bylo hodnocení rizik, pokud je kompetentních více úřadů.
Podobně jako z workshopu v Kolíně /R., vzešlo i ze setkání pracovní skupiny v Dublinu několik doporučení pro budoucí projekt IMPELu, zabývající se kontrolami zařízení podle směrnice o průmyslových emisích.
Postup po ukončení projektu
-
národní koordinátoři budou dopisem vyrozuměni, že easyTool vyhovuje požadavkům čl. 23 směrnice o průmyslových emisích
-
národní koordinátoři budou informováni, že bude možné provést zaškolení, pokud členské země zaplatí náklady školitelů
-
všichni koordinátoři easyToolu by měli být členy nově vytvořeného basecampu – v rámci něj efektivní komunikace a vyrozumění o změnách
-
příručka by měla být aktualizována
-
následný projekt (podávání zpráv, užívání SQL, změny v IRAM, hodnotící workshop a/nebo školení) - všichni členové se zajímali o účast na něm
Pro šíření výsledků bude připravena prezentace a poster na konferenci IMPEL z září 2012, a dále leták. Na webové stránky bude umístěno krátké video s uvedením do projektu, stejně jako příručka a IRAM internetový program.
Pro účastníky workshopu bude vytvořen balíček, zahrnující zprávu z workshopu, příručku, program IRAM a potřebné instrukce.
Zpráva z projektu by měla být hotova v únoru 2012.
Zpracovala: Ing. Nekolová
Schválil: Ing. Sevelka