Ve dnech 11. – 12. září 2012 proběhlo v německém Bayreuthu zasedání česko-německé pracovní skupiny, které se týkalo realizace dohody UNECE o přeshraničních vlivech průmyslových havárií. Setkání se zúčastnila, vedle představitelů jednotlivých ministerstev, rovněž řada odborníků na danou problematiku z obou zemí. Zasedání probíhá ve dvouletém intervalu střídavě za organizace české a německé strany.
Cílem setkání bylo vzájemné předání informací obou zainteresovaných stran, diskuse přeshraniční spolupráce jak na ministerské úrovni, tak rovněž v oblasti vzájemné spolupráce na kontrolní činnosti v subjektech nacházejících se v příhraniční oblasti.
Oběma participujícími stranami byl navzájem předán aktualizovaný seznam nebezpečných zařízení s možnými přeshraničními účinky, jak na bavorsko -české, tak i na sasko-české straně. Byla prezentována spolupráce záchranných složek HZS a vyhodnocení společných cvičení. Konkrétně bylo zástupcem HZS prezentováno cvičení, jež proběhlo v Karlovarském kraji. Námětem cvičení bylo zemětřesení v lokalitě obce Teplá s narušením přehradní hráze nádrže Podhora. Dále byly zhodnoceny možné průmyslové havárie s možnými přeshraničními účinky v oblasti česko-německých státních hranic, ke kterým může dojít především prostřednictvím vodní cesty (řeka Labe). Zároveň bylo konstatováno, že v uplynulém období 2 let nedošlo k žádným větších haváriím, jednalo se vždy pouze o menší havarijní úniky.
Velká část jednání byla věnována rovněž novelizaci evropské směrnice SEVESO III, která je již schválena Evropskou komisí a v dalším období bude probíhat její implementace do národních legislativ. V ČR se počítá s implementací směrnice nejpozději do poloviny roku 2015, přičemž ještě před tímto termínem musí být novelou implementován článek 30 směrnice SEVESO III týkající se nakládání s těžkými topnými oleji. Dále byl diskutován společný pohled obou jednajících stran na dotazy vznesené ke směrnici SEVESO III francouzskou stranou.
V rámci jednání byla nalezena shoda na prospěšnosti společných inspekcí průmyslových závodů probíhajících na česko-saské straně již od roku 2007. V této souvislosti byl vznesen návrh na prezentaci této vzájemné spolupráce na konferenci signatářů Úmluvy EHK OSN o účincích průmyslových havárií přesahujících hranice států v listopadu 2012 ve Stockholmu. V této věci byl osloven zástupce ČIŽP a Saského ministeria životního prostředí, aby připravili krátkou informaci o uvedené spolupráci.
V závěru zasedání byl prezentován zástupcem ČIŽP příspěvek věnovaný společným česko-německým inspekcím průmyslových podniků spadajících pod směrnici SEVESO v oblasti česko-saského příhraničí v období let 2011 a 2012. Zástupcem soukromé společnosti byly prezentovány dílčí výsledky projektu realizovaného ve spolupráci s MŽP, jehož výsledkem by měl být softwarový nástroj (webová aplikace) určený k hodnocení rizik - ARATech, který by měl v budoucnu sloužit jako jednotná metodika při zpracovávání a posuzování analýzy rizik a bezpečnostních dokumentací v ČR. Aplikace by měla být určená především státní správě (více viz aratech.waksystem.cz).
Zpracoval: František Kraus, 13.9.2012