Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: Ing. Danuše Hráská, Martina Němcová, Ing. Jaroslav Pelant, Ing. Michal Pasulka
Místo: Hlavní sál radnice města Žitava, Markt 1, Žitava
Datum: 7. a 8. listopadu 2013
Pořadatel:
Vysoká škola v Žitavě a Zhořelci Ústav pro vývoj technologií, výzkum rašelin a přírodních materiálů (iTN) a
Technická univerzita v Liberci Ústav nových technologií a aplikované informatiky
Účel pracovní cesty: Účast na 9. Skládkovém workshopu Žitava - Liberec 2013, zaměřeném na téma: „Skládka je uzavřena. A co dál?“
Anotace:
Workshop proběhl v rámci česko-německého vzdělávacího projektu „Ziel 3“.
Dne 7.11.2011 byl workshop doplněn odbornou exkurzí na zařízení Sběrný dvůr a skládka, kterou provozuje účelový svaz odpadového hospodářství Horní Polabí „ZAOE“ v Gröbernu.
Osoby přednášející:
F. Sänger, B. Engelmann, U. Stock, G.Waldner, M. Schönfelder, V. Kreníková, D. Hráská, K. Heyer, A.Krellmann, A. Pörschke, F. Diederich, Ch. Fritze, K-D. Jacubasch, M. Hrabčák, V. Dunger, M. Müller, R. Drews, M. Seyfarth, K. Richter, M. Winterstein, P. Novák, S. Schulze, M. Schrickel, U. Bartholomäus.
Popis semináře:
V úvodu workshopu byly proneseny zdravice pana Michaela Kretschmera - člena Německého spolkového sněmu, pana Norberta Eichkorna – prezidenta Saského zemského úřadu pro životní prostředí, zemědělství a geologii, pana Prof. Friedricha Albrechta – rektora Vysoké školy v Žitavě a Zhořelci, pana Prof. Zdeňka Kůse – rektora Technické univerzity v Liberci. V těchto zdravicích byla vyzdvižena již devítiletá přeshraniční spolupráce vysokých škol, úřadů i firem a společností v oblasti hospodaření s odpady a v oblasti ochrany životního prostředí. Bylo také kladně hodnoceno téma 9. Skládkového workshopu, tj. následná péče a případné využití uzavřených a rekultivovaných skládek.
Následovaly odborné příspěvky jednotlivých přednášejících, všechny byly zaznamenány do sborníku, který obdržel každý účastník workshopu.
Obsahem odborných přednášek a diskusí byly otázky a názory týkající se opatření, která je nutno přijímat pro období uzavření skládek a následné péče, jak dlouho je nutno fázi následné péče realizovat, aby nedošlo k poškození obecného blaha. Dále se diskutovalo o tom, zda skládka zůstává i po uzavření nadále technickým dílem, nebo zda je možno ji „přetvořit v normální“ využitelnou plochu.
Uzavřená a rekultivovaná skládka nabízí dostatek příležitostí pro různé možnosti využití. Kromě ozelenění okolí skládky je možné například instalovat na skládkách fotovoltaická zařízení. Rekultivované plochy lze využívat i pro volnočasové aktivity jako jsou golfová hřiště, nebo plochy příměstské rekreace. Právě koncepce fotovoltaických zařízení je v Sasku již významně uváděná v praxi.
Na zařízení, provozovaném účelovým svazem odpadového hospodářství ZAOE v Gröbernu bylo účastníkům workshopu při exkurzi prakticky představeno využití plochy rekultivované skládky pro fotovoltaické zařízení. Množství takto získané energie ze skládky v Gröbernu může zásobovat elektřinou až 400 domácností.
Účastníkům workshopu sdělili zkušenosti také přednášející z ČR a Slovenska.
Pani Věra Kreníková z UJEP Ústí nad Labem přednesla způsoby nakládání s odpady vzniklých ze spalovacích procesů energetických surovin v elektrárnách a teplárnách, zejména jejich skládkování v Podkrušnohoří.
Pani Danuše Hráská přednesla příspěvek o skládkování odpadů v ČR z pohledu České inspekce životního prostředí nejen z hlediska platné legislativy, ale také z pohledu kontrolních poznatků inspekce při dozoru nad dodržováním platných předpisů na úseku odpadového hospodářství v ČR.
Pan Marek Hrabčák ze společnosti Geosofing Prešov uvedl legislativní požadavky na uzavírání skládek na Slovensku a dále diskutoval o termínech „naplnění kapacity skládky, efektivní využití objemu skládky a o možnostech prodloužení životnosti skládky úpravou odpadů (zhutňováním a přidávání vlhkosti)“.
Zajímavé byly také další příspěvky např. hydrologické úvahy při plánování, zajištění kvality a následné péče o hydrologickou vrstvu na skládku (V. Dunger, Technická univerzita Báňská akademie Freiberg), nebo o monitoringu emisí metanu z uzavřených skládek inovativní technikou povrchového měření (Pavel Novák, Artezis s.r.o. Praha).
Zapsal: Michal Pasulka
Předloženo dne: 18.11.2013