Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastník: Mgr. Zbyněk Maryška, ČIŽP Ř, OOP, os. č. 10397
Místo jednání: Lelystad, NL
Datum: 26.2.2020 – 29.2.2020
Časový průběh cesty:
26.2.2020 – odlet z Prahy
27.2.2020 – 29.2.2020 – jednání, exkurze
29.2.2020 – přílet do Prahy
Účel jednání:IMPELs Green Expert Team meeting 2020: EU Action Plan Against Wildlife Trafficking Workshop
Anotace (stručný výsledek cesty):
Ve dnech 27.2.2020 – 29.2.2020 se ve městě Lelystad (NL) konalo setkání IMPEL, expertní skupiny pro přírodu. Tématem meetingu byla problematika obchodu s volně žijícími živočichy, nicméně byla prezentována a diskutována i další témata, týkající se wildlife crime a problematiky nepůvodních invazivních druhů.
Zástupci zúčastněných členských států prezentovali po zahájení workshopu v krátkých příspěvcích aktuální legislativní problematiku obchodu s volně žijícími živočichy, především ptáky, odchovanými v péči člověka, v členských státech. Obsah příspěvků byl zaměřen především na způsob zařazení ochrany volně žijících živočichů do národní legislativy a specifika jednotlivých členských států, způsoby značení exemplářů CITES a dalších jedinců, a působnosti orgánů, provádějících kontrolní činnost v této oblasti.
Z jednotlivých příspěvků vyplynulo, že legislativa v jednotlivých státech, přestože shodně vychází z předpisů EU, je značně rozdílná (např. registrace veškerých exotických zvířat v některých státech).
Pozornost vzbudil způsob používaný v ČR (licencovaní výrobci kroužků, povinnost poskytovat údaje o prodaných kroužcích MŽP a ČIŽP, přidělování číselných řad), který byl navržen k zařazení do technik osvědčených postupů. Velmi pozitivně bylo také hodnoceno vytvoření Registru CITES, provozovaného MŽP. Podobný registr, ovšem zaměřený pouze na ptáky, označené celistvým kroužkem, je používán rovněž v Nizozemsku.
Další příspěvky se týkaly technik odhalování internetové kriminality v oblasti wildcrime, způsobu provádění kontrol chovatelů a ptačích burz v NL a problematiky nepůvodních invazivních druhů. Pořadatel ptačí burzy ve Zwolle přednesl příspěvek o historii této burzy a opatřeních, přijatých provozovateli akce k omezení nelegální činnosti.
Další náplní workshopu bylo hodnocení probíhajících projektů a navržení prioritních cílů pro rok 2021.
V rámci workshopu proběhla rovněž exkurze na největší evropskou ptačí burzu ve Zwolle. Kontrolní činnost na burze zajišťuje NVWA (The Netherlands Food and Consumer Product Safety Authority) ve spolupráci s policií a LID (The National Inspectorate for Animal Protection). Kontrolováno je dodržování předpisů, souvisejících s ochranou přírody (kontrola značení a dokladů k exemplářům CITES a jiným jedincům), veterinárních předpisů, dodržování welfare zvířat (minimální rozměry klecí a přepravek, maximální počet zvířat v přepravce, zajištění krmení a napájení, hygiena). Parkoviště před areálem je monitorováno pomocí dronů. Kontrolní orgány mají v prostorách burzy zajištěnu místnost se zázemím, kde je umístěna technika, související s provozem dronů, lze zde dočasně uschovat zadržené exempláře, apod. V době exkurze zde již bylo několik zadržených ptáků (žako šedý a několik stehlíků obecných). Dle zprávy, publikované v databázi IMPEL-ESIX bylo na této burze burze zadrženo celkem 53 ptáků, především druhů, volně žijících na evropském území.
Datum: 9.3.2020
Účastník: Mgr. Zbyněk Maryška
Datum:
Schválil: