Česká inspekce životního prostředí
Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty ze Santiaga
de Compostela ve Španělsku
Účastníci: Barbora Herberková (Ř-ČIŽP, OIA)
Datum konání cesty: 23. – 25. 10. 2019
Místo jednání: Santiago de Compostela, Španělsko
Účel cesty: Účast na schůzce projektového týmu v rámci IED implementačního projektu
a účast na jednání expertního týmu Průmysl a ovzduší
Cestovní zpráva předložena dne: 29.11.2019
Anotace:
Herberková B.: Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty v Santiagu de Comspotela
ve Španělsku, 23. – 25. 10.2019
Počet stran: 5
Ř – ČIŽP, OIA
listopad 2019
Schůzka projektového týmu:
Projektový manažer IED implementačního projektu: Horst Buether, Německo
Schůzka projektového týmu se uskutečnila v Santiagu de Compostela ve dnech 23. – 24. 10. 2019. Schůzky projektového týmu se zúčastnilo 38 zástupců členských organizací IMPEL.
Za Českou republiku se zúčastnil Barbora Herberková za ČIŽP.
Jednání v Santiagu de Compostela se zaměřilo primárně na nově schválené závěry o BAT
pro intenzivní chovy drůbeže a prasat. Podle směrnice IED běží po schválení nových závěrů
o BAT 4 letá lhůta pro provedení přezkumů všech zařízení spadající pod předmětné závěry, pro tyto závěry o BAT vyprší lhůta pro provedení přezkumu 21.2.2021.
Společné inspekce
Před vlastním jednáním byly provedeny vybranými členy IED implementačního týmu společné inspekce na 2 zařízení. Konkrétně se jednalo o výrobu železných slitin a farmy
pro chov prasat.
Dle zjištění ze zařízení na výrobu železných slitin z pohledu závěrů o BAT má továrna instalovány filtry na sběr prachu. Výrobna disponuje uzavřených okruhem pro chlazení vody (voda používaná v procesu není vypouštěna ven). Zařízení je umístěno strategicky mimo obytnou zástavbu v blízkosti moře. Zařízení se zdálo být udržované, prostor pro skladování odpadů byl zabezpečen a zajištěn.
Farma pro chov prasat byla využita v rámci společné inspekce pro praktické porovnání v souladu s nejlepšími dostupnými technikami BAT pro intenzivní chov drůbeže a prasat. Farma disponuje roštovou a částečně roštovou podlahou, je instalováno nucení větrání pro regulaci teploty, vlhkosti a CO2. Bylo zkontrolováno řízení výživy a krmení, které bylo v souladu s BAT. Efektivním využíváním energie bylo použití přirozeného osvětlení, nízkoenergetických světel a vyhřívaných lůžek. Požadavek na kontrolu emisí amoniaku byl splněn dobrým řízením výživy a udržováním čisté vody. Pro rozmetání půdy existoval předem schválený plán aplikace hnoje (hmotnostní bilance) a záznamy o dodávkách hnoje.
Závěry o BAT pro intenzivní chovy drůbeže a prasat
V rámci jednání byl celý jeden den věnován závěrům o BAT pro intenzivní chovy drůbeže
a prasat. Diskutovalo se nad jednotlivými podmínkami v závěrech o BAT a byl sestaven seznam nejvíce problematických BATů z pohledu účastníků jednání.
1) EMS Systém environmentálního managementu
2) Skladování kejdy a hnoje
4) Aplikace kejdy a hnoje jako hnojiva
4) Problematika zápachu a emisí amonikau
Shrnutí přednášek v rámci jednání pracovní skupiny:
1) Společné inspekce v rámci pracovní skupiny
Příspěvek se zaměřoval na praktické zkušenosti z doposud pořádaných společných inspekcích v rámci projektu. Oficiální první společná kontrola se konala na počátku roku 2019 v Gdaňsku v Polsku. Zatím bylo provedeno 12 inspekcí v 10 zemích, do nichž bylo zapojeno 26 inspektorů z 19 různých zemí. Cílem společných inspekcí je zjištění, jak se na konkrétní problematiku dívají inspektoři z různých členských států. Je nutné dobře zvážit a vybrat jednotlivé provozovatele ale i inspektory, kteří se o danou problematiku zajímají, veškeré podklady připravit v angličtině aj. V roce 2020 je v plánu provést cca 3–6 společných inspekcí. Z diskuze vyplynulo, že by bylo užitečné mít zpětnou vazbu od kontrolovaných společností, aby bylo vidět, jak těží ze společných inspekcí, a za tímto účelem by byl sestaven dotazník.
2) Integrace přizpůsobení se změně klimatu do regulační praxe (ICCARP)
V krátkosti byl představen kolegy z Velké Británie trend z Agentury pro životní prostředí V Anglii, kde se snaží pomoci kontrolním orgánům zlepšit a zefektivnit environmentální povolení z hlediska klimatických změn jak pro aktuální stav, tak pro budoucnost. Smyslem tohoto přístupu by mělo být lepší adaptování zařízení na boj s klimatem, nicméně, jedná se pouze o systém doporučení, na který zatím není právní nárok.
3) Základní zpráva dle směrnice IED
V rámci přednášky byly vzneseny otázky podmínek monitorování podzemních vod a půdy. V rámci diskuze bylo zjišťováno, zda je možné v rámci podstatné změny IP možnost požádat o monitorování látek, které nejsou spojeny s podstatnou změnou zařízení. Dle diskutujících se právní názory liší v tom, zda je možné vyžadovat podmínky pro povolení „změna zařízení“ pro monitorování látek, které nejsou součástí této podstatné změny.
4) Problematika obtěžování zápachem z průmyslu a zemědělství
V rámci diskuze byl zjišťován právní rámec týkající se problematiky zápachu ze zemědělství a průmyslu v jednotlivých členských zemí. Bylo zjištěno, že většina členských států nemá předepsány emisní limity na zápach ze zařízení ani právní rámec na jeho řešení. Byla vytvořená nová podskupina, která se bude zabývat touto problematikou a zároveň byl představen příklad dobré praxe z Litvy. Účastníci jednání sdíleli názor, že problematika obtěžování zápachem je téma, kterým by se rádi zabývali, nicméně si nejsou jisti, jaký bude mít přínos. Bylo dohodnuto, že v první fázi bude připraven dotazník, který nasměřuje cíle skupiny.
5) BAT v průmyslových odpadních vodách
V rámci přednášky byla představena problematika emisních limitů v rámci závěrů o BAT,
kde jsou tyto limity v závěrech BAT průměrnou hodnotou a některé vnitrostátní právní předpisy stanoví okamžité limity, což je otázka překrývání. Závěry diskuze byly takové,
že kontaminanty by měly být ideálně odstraňovány u zdroje, nikoli v místě vypouštění, ale bylo nutné identifikovat ty, které jsou nebezpečné nebo které se akumulují. Problematika zápach je vnímána jako jeden z největších problémů, nicméně zápach jako takový jde na národní úrovni těžko řešit. Skupina se shodla na shromažďování informací ze stávajících studií, aby se zabránilo překrývání / duplicitě, a vypracování šablony pro plán vlastního monitorování a dalších nástrojů.
Expertní skupina Průmysl a ovzduší
Záznam ze schůzky expertního týmu: Průmysl a ovzduší
Schůzka expertního týmu se uskutečnila v Santiagu de Compostela dne 25. 10. 2019. Jednání se účastnilo 32 zástupců členských organizací IMPEL. Za Českou republiku se zúčastnila Barbora Herberková za ČIŽP.
Pro rok 2021 bude pokračováno v práci systémem skupiny a podskupin a bude provedeno cca 6 společných inspekcí. Předpokládá se zahájení těchto akcí před dubnem roku 2020.
V rámci jednání expertního týmu byly představeny priority implementačního programu IED pro období 2021 – 2024.
1. Kvalita ovzduší
Problematika špatné kvality ovzduší a nedodržování standardů kvality ovzduší je považována jako hlavní problém v mnoha členských státech. Emise z průmyslu výrazně přispívají k zatížení některých znečišťujících látek do životního prostředí (př. NOx). Téma se má zaměřit na zdroje znečišťování ovzduší a příspěvky specifických znečišťujících látek z průmyslu a zároveň jaký vliv má doposud implementovaná legislativa (směrnice IED a směrnice o kvalitě vnějšího ovzduší a čistším ovzduší pro Evropu) na kvalitu ovzduší.
2. Stížnosti veřejnosti na problémy způsobené průmyslem
Problematika obtěžování zápachem, hlukem a tzv. „litteringem“ (nedbalé odhazování odpadků na veřejném prostranství a ve volné přírodě) jsou častým zdrojem stížností ze strany veřejnosti vůči průmyslovým zařízením. Cílem programu je zjistit dopady obtěžování veřejnosti z různých průmyslových odvětví. Skupina by se zaměřila na zdroje konfliktů a stížností jednotlivých členských států včetně způsobů jejich řešení. Mezi způsoby řešení by byly zahrnuty tzv. „dobré příklady z praxe“ užívání jednotlivými členskými státy, dále veřejná jednání, poskytování informací o dané lokalitě. Předpokládá se využití dotazníkového šetření a analýzy problematiky obtěžování zápachem v rámci implementačního projektu IED.
3. Zemědělství a chov zvířat
Odvětví týkající se zemědělství a chovu zvířat patří mezi hlavní sektory zájmu z pohledu ochrany životního prostředí. Mezi klíčové problémy patří vlivy z intenzivních chovů zvířat a používání hnojiv a jiných prostředků pro zemědělství. Mezi citlivá témata patří bezesporu problematika obtěžováním zápachem ze zařízení pro intenzivní chov prasat a drůbeže. Tato problematika bude navazovat na výstupy z projektu implementace IED pro Závěry o BAT pro intenzivní chov drůbeže a prasat.
4. Praktické provádění nových a revidovaných dokumentu BREF a závěrů o BAT
V současné době je k dispozici 32 BREF dokumentů. Tyto dokumenty je přezkoumávat a aktualizovávat každých 8 let. Praktické dopady nových dokumentů BRef a i Závěru o BAT jsou klíčové pro všechny členské státy. Projekt implementace IED již pracoval na sektoru čištění odpadních vod a v cementářském průmyslu. V současné době se pracuje na závěrech o BAT pro intenzivní chovy drůbeže a prasat (prostřednictvím dotazníků, sdílení příkladů dobré praxe atd.).
5. Další vývoj a sloučení „Doing the Right Things“ a implementace IED
Bude pokračovat další fáze již proběhlého projektu „Doingr the Right Things“ – průběžné aktualizace a vylepšování stávajícího modelu.
6. Školení
Školení inspektorů je jednou z hlavních priorit ECAAP. Evropská Komise se prostřednictvím konzultantů rozhodla zaměřit na potřeby odborného vzdělávání v oblasti životního prostředí. IMPEL zároveň schválil 3- letý projekt na rozvoj a zřízení znalostního inovačního centra.
7. Společné inspekce
V rámci projektu implementace IED byla již uskutečněno několik inspekcí napříč jednotlivých průmyslových odvětví i v celé řadě členských států. Cílem programu je zvýšit počet i četnost těchto kontrol. Bude potřeba stanovit program společných inspekcí, zajistit podklady atd.
8. Témata, která dříve navrhla implementační skupina IED a jsou stále otevřeny
Projekt IED shromáždil řadu témat, ve kterých členové skupiny vyjádřili zájem, ale zatím nebyla v daném tématu provedena žádná práce.
- Vliv inspektorů na tvorbu dokumentu BREF
- Aplikace imisních limitů
- Koncentrace vs. emisní limity
- Podstatná změna v integrovaném povolení
- Zjednodušení procesu vydání integrovaného povolení a posuzování vlivů na životní prostředí
- Kontroly VOC na zařízeních spadajících pod IED
- Účast veřejnosti/ řízení stížností aj.
9. Probíhající témata z implementačního projektu IED, která mohou pokračovat do roku 2021 a následující roky
Realizační projekt IED má řadu probíhajících iniciativ, které je třeba předložit do závěru. Očekává se, že většina z nich bude dokončena v roce 2019 nebo 2020. Nicméně, v některých oblastech, kde je zapotřebí dalšího rozvoje, může být zapotřebí další práce.
Aktuální témata jsou:
- Společné inspekce
- Závěry o BAT pro intenzivní chov drůbeže nebo prasat
- Integrace přizpůsobení se změně klimatu do regulační praxe - ICCARP
- Průmyslové odpadní vody
- Horizontální aspekty povolení
- Aplikace BAT
- Základní zpráva a kontaminace podzemních vod
- IED a oběhová ekonomika
- Problematika zápachu
10. Další priority vyplývající z průzkumu implementační výzvy
Byly zmíněny další priority, nicméně vzhledem k časovým, finančním a jiným důvodům nemohou být v současné obě adekvátně řešeny.
Zpracoval: Barbora Herberková
V Brně dne 29.11.2019