Mezinárodní labské fórum 2019
Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci: Mgr. Radek Tonner (ŘDT ČIŽP, oddělení ochrany vod)
Místo jednání: středisko Dreikönigskirche – Haus der Kirche (kostel Tří králů), Drážďany, Spolková republika Německo
Datum: 9. 4. a 10. 4. 2019
Mezinárodní oblast povodí Labe zahrnuje území čtyř států – České republiky, Spolkové republiky Německo, Polské republiky a Rakouské republiky. Německá část povodí Labe zasahuje na území deseti spolkových zemí.
Mezinárodního labského fóra 2019 se dále zúčastnili zástupci:
- pracovní skupiny Implementace Rámcové směrnice ES o vodní politice v povodí Labe (WFD) a Povodňové ochrany (FP) Mezinárodní komise pro ochranu Labe (MKOL)
- Ministerstva životního prostředí ČR
- Ministerstva zemědělství ČR
- Ministerstva životního prostředí, zemědělství a energetiky Saska-Anhaltska (MULE)
- Spolkového ministerstva životního prostředí, ochrany přírody a jaderné bezpečnosti (BMU)
- Spolkového ministerstva udržitelného rozvoje a cestovního ruchu (BMNT), Rakousko
- Saského státního ministerstva životního prostředí a zemědělství (SMUL)
- státních podniků Povodí Labe, Povodí Vltavy a Povodí Ohře
- Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka, v. v. i.
- Českého hydrometeorologického ústavu
- Spolkového ústavu hydrologického (BfG)
- sekretariátu MKOL
Účelem Mezinárodního labského fóra 2019 bylo informovat odbornou veřejnost o aktuálním stavu implementace Rámcové směrnice o vodách a Povodňové směrnice v mezinárodní oblasti povodí Labe. Dvoudenního fóra se zúčastnilo více než 100 osob.
Program Mezinárodního labského fóra 2019
V úvodu Mezinárodního labského fóra přítomné účastníky přivítal RNDr. Petr Kubala, prezident MKOL.
Program prvního dne (9. 4. 2019) byl zaměřen na výsledky plnění nadregionálních environmetálních cílů stanovených v Mezinárodním plánu oblasti povodí Labe. Jednalo se především o řešení identifikovaných významných problémů nakládání s vodami, např. zlepšení struktury a průchodnosti vodních toků a snížení významného látkového zatížení živinami a znečišťujícími látkami, jelikož vnosy živin do povrchových a podzemních vod zůstávají i ve druhém plánovacím období jedním z hlavních vlivů v povodí Labe. Vedle toho zde byly prezentovány příklady realizovaných opatření ve státech povodí, např. v České republice se jednalo o zlepšení průchodnosti u jezu na Labi ve Štětí nebo na řekách Ploučnici, Berounce či Divoké a Tiché Orlici. Za plánované období 2016 – 2021 se zamýšlí celkově zprůchodnit 300 míst s příčnými překážkami. V závěru dne byli účastníci Mezinárodního labského fóra informováni o přípravě aktualizace plánu povodí na třetí plánovací období, kdy bude k připomínkám na stránkách MKOL (www.ikse-mkol.org) do 22. 12. 2019 zveřejněn předběžný přehled významných problémů nakládání s vodami a do 22. 12. 2020 bude k připomínkám uveřejněn návrh aktualizovaného Mezinárodního plánu oblasti povodí Labe na období 2022 až 2027.
Druhý den (10. 4. 2019) byl věnován Mezinárodnímu plánu pro zvládání povodňových rizik v oblasti povodí Labe. Odborná veřejnost byla informována o stavu a výsledcích probíhajících přezkumů, ale především o stavu realizace konkrétních protipovodňových opatření. Za Českou republiku byly představeny projekty na Divoké Orlici (Žamberk – objekty protipovodňové ochrany), na Jizeře (Turnov – zvýšení ochrany města rekonstrukcí koryta), na Labi (Mělník – navýšení protipovodňových opatření) a Sázavě (Sázava – úprava koryta). Dále byla představena opatření, která vedla či povedou ke zvětšení retenční kapacity a zvýšení bezpečnosti před účinky velké vody, např. vodní díla Labská, Neškaredice, Orlík, Klabava a poldry. V rámci přednášek věnovaných problematice povodňových rizik byla odborná veřejnost informována pracovníky Českého hydrometeorologického ústavu o nově vyvinutém systému s názvem „Indikátor přívalových povodní (FFG-CZ)“, jehož hlavním účelem je detekce potencionálního rizika vzniku přívalové povodně. Dále zástupce Českého hydrometeorologického ústavu informoval o rozšiřované nabídce získávání aktuálních informací prostřednictvím mobilních aplikací, např. mobilní aplikace ČHMÚ a ČHMÚ+, které obsahují předpovědi počasí, aktuální informace o srážkách z meteorologických radarů a pozemních stanic, aktuální informace o stavech a průtocích ve vodoměrných stanicích apod.
V závěru Mezinárodního labského fóra 2019 RNDr. Petr Kubala přítomné informoval, že dne 18. května 2019 bude slavnostně zahájen provoz nově zrekonstruované stanice pro měření kvality povrchové vody v Labi ve Schmilce.
Příští Mezinárodní labské fórum se uskuteční v roce 2021 v Ústí nad Labem.
Přednášky v elektronické podobě jsou uveřejněny na stránkách MKOL (https://www.ikse-mkol.org/cz/smernice-eu/mezinarodni-labske-forum/mlf-2019/).
Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty předložena dne: 23. 4. 2019