Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastníci:Ing. Danuše Hráská, Martina Němcová, Ing. Veronika Zemánková, Ing. Michal Pasulka
Místo: Zittau/ Boxberg – Hnědouhelná elektrárna (firma LEAG), Hnědouhelné doly Nochten a Reichewalde a jejich výsypky, Kringelsdorf, Rietschen, Hammerstadt, Reichwalde,
Datum: 26.9. – 27.9. 2018
Projekt TESEUS – mezinárodní vzdělávací projekt (terénní cvičení).
Popis pracovního jednání:
Zahraniční služební cesta byla uskutečněna v rámci mezinárodního vzdělávacího projektu „TESEUS“, který se zabývá především efektivním využíváním udržitelných zdrojů.
Prvním tematickým okruhem pracovního jednání byla hnědouhelná elektrárna v Boxbergu, hnědouhelné doly Nochten a Reichewalde a okolní výsypky. Nejprve jsme pracovníky společnosti LEAG byly seznámeni s drobnou historií elektrárny (základní kámen položen v roce 1968, provoz od roku 1970) s funkcí samotné elektrárny (výroba elektrické energie, tepelné energie a páry), jaké vstupy jsou do elektrárny dodávány (hnědé uhlí a čistírenské kaly) a jak je následně nakládáno s výstupy (popílek, produkty odsíření ….). Dále byly prezentovány opatření pro snižování produkce emisí CO2,SO2, NOx a polétavého prachu, kdy bylo uvedeno, že se společnosti, díky uvedeným opatřením podařilo od roku 1990 snížit emise CO2 o 46%, SO2 o97 %, NOx o 61 % a polétavý prach o 99 %.
Následně proběhlo samotné terénní cvičení (hnědouhelný důl Nochten a okolní výsypky), kdy jsme prostřednictvím transportérů firmy LEAG projeli několik zastávek s odborným výkladem.
První zastávka byla uskutečněna na samotném tělese již částečně zrekultivované výsypky. Zde nás pracovníci společnosti seznámili s vodními poměry hnědouhelných dolů a s následným monitoringem vodních poměrů v již zrekultivovaných výsypkách. Bylo uvedeno, že se v povrchových dolech nachází cca 3000 filtračních vrtů, které produkují cca 400 milionů m3 podzemních vod za rok, která je ze 70 % znovu vracena do okolních vodních systémů a 30% je využíváno jako voda v chladících zařízeních elektráren a jako vody užitková. Společnost provozuje 7 čistíren důlních vod, kde je především odstraňováno nadměrné množství železa a je upravováno pH. Na většině povrchových dolech byly vystavěny těsnící stěny, z důvodu nepropustnosti podzemních vod do tělesa dolů a následném snižování hladiny podzemních vod z okolní krajiny.
Jak na výsypce tak již na otevřených plochách dolů (po vytěžení) probíhají postupné rekultivace. Byly popsány jednotlivé druhy (dle využití ploch) již provedených rekultivací (zemědělská 10%, lesnická 53%, vodohospodářská 25%) a plán využití i rekreačních rekultivací.
Následovala druhá zastávka, která se uskutečnila přímo v samotném dolu Nochten, v již odtěžené části, kde docházelo k ukládání jednak popílku a sádrovce (výstupy z hnědouhelných elektráren) a jednak k ukládání odtěžené skrývky. Byl popsán způsob ukládání popílku a sádrovce, který je zde dočasně ukládán, za účelem následného případného odtěžení na výrobu sádry. Po uložení popílku se sádrovcem je vrstva zahrnuta jílovitou vrstvou a zhutněna z důvodu zabránění případného výluhu z uloženého popílku a sádrovce. Následně je zahrnuta jednak materiálem ze skrývky či úrodnou vrstvou a dočasně „ozeleněna“.
Při třetí zastávce, jsme byli seznámeni již s dokončenou rekultivací na jedné z výsypek dolů Nochtech a s ukazateli, které musí být monitorovány, již po dokončené rekultivaci (např. podzemní vody, stabilita tělesa…).
Poslední zastávka byla věnována legislativě, která upravuje těžbu v povrchovém hnědouhelném dolu, ukládání popílku, sádrovce a vytěžené skrývky a následný monitoring po uzavření dolu a následné rekultivaci.
Dalším tematickým blokem pracovního jednání byla tématika přeložení části koryta řeky Weiser Shöps a Schwarzer Schöps (mezi města Hammerstadt, Neuliebel, Altliebel, Reichwalde a Kringelsdorf) z důvodu rozšíření těžby hnědého uhlí v hnědouhelném dole Reichwalde. Přeložení koryta toku započalo v roce 2011 a bylo dokončeno v roce 2015. Na několika zastávkách byla představena nová trasa koryta toků, okolní terénní úpravy, vybudování přilehlé cyklotrasy a zastávek s přístřešky. Velký důraz byl kladen na přirozený krajinný ráz (např. přirozené meandry) a zvýšení biodiverzity. Na novém toku bylo vybudováno několik nádrží především za účelem retence vody v krajině, avšak nemalou roli hraje i rekreační a rybochovný účel. Podél toku můžeme najít i naučnou stezku, kde najdeme jednak informace právě o přeložení koryta řeky, tak i například o hmyzu, který se v jeho okolí vyskytuje.
Jednou z výše uvedených zastávek byl jez na řece Schwarzer Schöps, ve městě Kringelsdorf, který byl postaven v roce 2013, namísto stávajícího jezu, který byl především v době zvýšeného průtoku vody zcela nevyhovující. Současně s výstavbou jezu byl vystavěn i rybí přechod pro snadnou migraci ryb.
Velký důraz byl kladen i na protipovodňová opatření (protipovodňové valy a stěny).
V Liberci dne 10.10.2018
Zapsala: Zemánková