Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty
Účastník: Mgr. Zbyněk Maryška, ČIŽP OI Praha, OOP, os. č. 10397
Místo jednání: Lelystad, NL
Datum: 25.10.2017 - 27.10.2017
Časový průběh cesty:
25.10.2017 – odlet z Prahy
25.10.2017 - 27.10.2017 – jednání
27.10.2017 – přílet do Prahy
Účel jednání: IMPELs Green Expert Team meeting 2017
Anotace (stručný výsledek cesty):
Ve dnech 25.10.2017 - 27.10.2017 se ve městě Lelystad (NL) konalo setkání IMPEL, expertní skupiny pro přírodu. Hlavním tématem meetingu byla problematika nelegálního zabíjení ptáků, wildlife crime a problematika nepůvodních invazivních druhů, nicméně byla prezentována a diskutována i další témata, týkající se ochrany přírody, a rovněž témata, zaměřená na činnost skupiny IMPEL a návrhy budoucí činnosti a projektů.
Jednoho z hlavních témat setkání, tj. nelegálního zabíjení volně žijících ptáků a jiných forem wildlife crime, se týkala řada příspěvků, které pojímaly tuto problematiku z různých úhlů pohledu, a to jak státní správy, tak nevládních organizací, například:
- Wouter Langhout: BirdLife perspective of illegal killing and taking birds in Europe – informace o situaci ohledně nelegálního lovu ptáků. Prezentována data získaná monitoringem organizací BirdLife, která ukazují vzrůstající tendenci nelegálního lovu. Diskuse nad důvody činnosti a klíčovými faktory v možnostech jejího omezení.
- Eleonora Panella (IFAW): Tackling illegal wildlife crime – seznámení s projekty IFAW (North Africa wildlife trafficking project, tenBoma project), seznámení s monitoringem internetového obchodu s ohroženými druhy.
- Carla Campanaro: Reintroduction of the Northern Bald Ibis in Europe – informace o probíhajícím projektu na repatriaci ibise skalního v Evropě a případech jejich nezákonného odstřelu.
- Jernej Marolt: Hunting Tourism in Slovenija – případová studie, využití analýzy DNA při kontrole určení pohlaví evidované ulovené zvěře.
- Katica Bezuh a Jaap Reijngoud: Illegal collecting of Helleborus – případová studie nelegálního sběru vzácných druhů čemeřic (zájmový druh Natura 2000).
Zajímavé příspěvky se týkaly problematiky nepůvodních invazivních druhů a možností řešení situace:
- Joao Loureiro: Exotic (Invasive) Species Legislation – příspěvek o legislativě ve vztahu k nepůvodním invazivním druhům, a to především k území jižní Evropy.
- José Antonio Vasquez Quintela – příspěvek o problematice hybridizace domácích a divokých prasat ve Španělsku.
Další příspěvky představovaly seznámení s výkonem státní správy v jednotlivých státech, národní legislativou a nejzávažnějšími problémy v ochraně přírody:
- Gilbert Haber: Enforcement practises against wildlife crime – seznámení s činností a konkrétní případy (Malta Environment and Planning Authority).
- Sokol Bezhani: Nature Protection and sustainable development – seznámení s ochranou přírody v Albánii a hlavními problémy.
Z dalších příspěvků, týkajících se jiných aspektů ochrany přírody, se nejčastěji diskutovala tématika ochrany stanovišť:
- Lynn Schlingemann: Wildlife and Forest Crime in the Danube – Carpathian Region – seznámení s problematikou ochrany jednoho z významných hotspotů biodiverzity, především nelegální těžba dřeva, lov ptáků, jeseterů a velkých šelem.
- Gisela Holzgraefe: Nature protection in permitting and inspection of industrial installations - implementation of Article 6 (3) of the Habitats Directive – vliv větrných elektráren a velkochovů hospodářských zvířat na stanoviště Natura 2000.
Rovněž byly prezentovány příspěvky, týkající se činnosti skupiny pro přírodu, a to jednak seznámení s průběhem probíhajících projektů, tak i plány na další období:
- Jaap Reijngoud: IMPEL ESIX – aktuální informace o platformě, sloužící ke komunikaci a výměně informací v oblasti ochrany přírody.
- Andreja Slapnik: IMPEL Activities and Progress Report 2017 – informace o činnosti skupiny pro přírodu.
V rámci setkání proběhla rovněž exkurze do rezervace Oostvardersplassen pod správou State Forestry Service. Území o rozloze 56 km2 je bývalým poldrem, ponechaným přirozené sukcesi od konce 60. let. V lokalitě se nachází rozlehlé mokřady a rákosiny a v r. 1989 byly zařazeny mezi lokality Ramsarské úmluvy. V současnosti je území oploceno a jsou zde chována stáda velkých kopytníků (jeleni, koně, „pratuři“). Existuje zde tedy podobný projekt, jako projekt společnosti Česká krajina o.p.s. v Milovicích, nicméně k managementu stavů kopytníků (respektive k jeho praktické neexistenci) lze mít výhrady jak z hlediska samotné udržitelnosti lokality, tak z hlediska zajištění adekvátních veterinárních i „etických“ podmínek pro zde žijící populace.
Výsledky
Pro směřování další činnosti expertní skupiny pro přírodu byly navrženy projekty zaměřené především na posílení kooperace mezi členskými zeměmi i mezi jednotlivými dotčenými složkami – orgány ochrany přírody, policií, nevládními organizacemi. Jednou z prvních fází projektu, zaměřeného na řešení problému nelegálního zabíjení ptáků, by mělo být získání informací o druzích, které jsou nejčastěji obchodovány a loveny, včetně stanovení seznamu druhů, jejichž lov není povolen v žádné z členských zemí. Pozornost by měla být věnována nástrojům pro školení inspektorů, zahrnující výměnu informací mezi členskými zeměmi (IMPEL-ESIX), využití DNA analýz a stanovení priorit ohledně problematiky wildlife crime. Aktuálním problémem se stala implementace legislativních požadavků v souvislosti s problematikou nepůvodních invazivních druhů. Dále byla navržena příprava společné inspekce, zaměřené na nelegální obchod s volně žijícími ptáky, která by se podle prvotního návrhu mohla konat na známé ptačí burze ve Zwolle (NL). Pokračuje projekt zaměřený na implementaci článku 6.3. o stanovištích. Otázka tzv. „green IRI“ pro rok 2018 bude dále řešena, pravděpodobně se bude konat v Albánii, jak bylo původně navrženo na rok 2017.
Datum: 8.11.2017
Účastník: Mgr. Zbyněk Maryška
Datum:
Schválil: