Česká inspekce životního prostředí
Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty v Portugalsku
Účastníci: Tomáš Augustin (Ř-ČIŽP, OIA)
Datum konání cesty: 26. – 29. 9. 2017
Místo jednání: Lisabon, Portugalsko
Účel cesty:: Účast na workshopu v rámci projektů IED implementační projekt a Dělat věci správně v povolování. Účast na jednání expertního týmu Průmysl a ovzduší
Cestovní zpráva předložena dne: 14. 11. 2017.
Podpisy účastníků:
Cestovní zprávu schválil:
Anotace:
Augustin T.: Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty v Portugalsku, 26. 9. - 29. 9. 2017
Počet stran: 7
Ř – ČIŽP, OIA
Listopad 2017
Záznam ze společného workshopu sítě IMPEL v rámci projektů:
- Vzájemné společné návštěvy průmyslu inspektory a povolujícími orgány, za účelem dosažení rovných podmínek zavedení Směrnice o průmyslových emisích
a
- Dělat věci správně v povolování – DTRT - P
Workshop projektového týmu:
Projektový manažer IED implementačního projektu: Horst Buether, Německo
Projektový manažer DTRT-P: Tony Liebregts, Nízozemí
Workshop se uskutečnil v Lisabonu ve dnech 27. – 28. 9. 2017. Workshopu se zúčastnilo 45 zástupců členských států IMPEL. Za Českou republiku se zúčastnil Tomáš Augustin (IED implementační projekt) za ČIŽP a Helena Kameníčková (DTRT-P) za ČIŽP.
IED inspekce v Portugalsku
Pracovníci IGAMAOT ve své prezentaci popsali postup IED inspekcí. V Portugalsku je 166 SEVESO zařízení, 865 IED zařízení a je zde 28 inspektorů. V roce 2016 bylo celkem provedeno okolo 700 inspekcí, z nich přibližně bylo 350 IED inspekcí. Inspekční program je sestaven na základě ročního plánu aktivit IGAMAOT se zohledněním: výsledků analýzy rizik, inspekční frekvenci uvedené v SEVESO a IED směrnici, obdržených stížností, specifických nebo vládních požadavků. Jako podpora pro provádění inspekcí slouží Průvodce pro environmentální inspekce. Environmentální zprávy jsou vyhotovovány v integrované databázi.
Povolování v Portugalsku
Portugalská agentura pro životní prostředí (APA) je veřejná organizace vytvořená v roce 2012 fúzí zahrnujícího devět různých institucí. APA je národní veřejná instituce, jejímž posláním je rozvíjet a sledovat řízení politik životního prostředí a udržitelného rozvoje. Pracuje v úzké spolupráci s dalšími veřejnými, soukromými a nevládními organizacemi, aby zajistila vysokou úroveň ochrany ŽP a zlepšování environmentálních systémů. Hlavními oblastmi činnosti jsou ovzduší, voda, environmentální hodnocení, odpady, klima, chemické látky, hluk, účast veřejnosti, environmentální rizika, pobřežní ochrana, environmentální povolení a udržitelný rozvoj. APA sestává z ředitelství a pěti regionálních kanceláří a má cca 700 zaměstnanců.
Environmentálních povolení zahrnuje identifikaci zařízení, hodnoty E.L. (na základě závěrů o BAT), monitorování, ohlašovací povinnosti a dobu platnosti povolení. V rámci povolovacího řízení je k dispozici online dokumentace a veřejnost se může účastnit povolovacího procesu a připomínkovat dokumentaci online: v konečném povolení jsou zohledněny příslušné připomínky. Povolení jsou pro veřejnost dostupná online s krátkým shrnutím procesu povolování, výjimek a účasti veřejnosti.
Kombinovaná příručka
Práce na příručce jsou v pokročilém stádiu, ale ještě není finalizována. Každý krok má jednu nebo dvě stránky a bude mít odkazy na informační přehledy, které poskytnou pokyny pro správné postupy pro konkrétní technické problémy. Příručka bude přístupná na webových stránkách IMPEL. Jako problémová oblast byly identifikovány nejasnosti v povolovacím procesu, některé problémy související s definicemi a některé s překladem dokumentů BREF do povolení. Účastníkům byla představena hlavní struktura příručky:
- Legislativa, tj. obecné povinnosti vyplývající ze směrnice o průmyslových emisích, tato část je určena především pro tvůrce politik
- Průběh povolování, tj. strategické, obecné a praktické operační kroky, tato část je určena pro povolující úředníky a povolující orgány
- Kontrolní proces, tj. strategické, všeobecné a praktické kroky, tato část je určena pro inspektory a kontrolující agentury
- Hodnocení a zpětná vazba, tj. vhodné procesy pro vyhodnocování, určeno pro všechny cílové skupiny.
Jsou uvedeny odkazy na "informačními listy", které se zabývají konkrétními oblastmi implementace IED.
Příručka obsahuje mnoho užitečných informací a záměrem bylo, aby byly použity jako základ pro školení ve spolupráci s implementačním projektem k IED.
Workshop - pracovní skupiny
Workshop byl rozdělen do tematických skupin:
- Definice
- Společné inspekce
- Priority pro povolování
- Strategie pro povolování
- Jiné než běžné provozní podmínky
- Zajištění souladu
- Postup při povolování
- Hodnocení a zpětná vazba (v povolování)
- Ekologické inovace
Výsledky z diskusí budou vyhodnoceny a zapracovány do příručky. Snahou při přípravě příručky pro rok 2018 bude získání prostředků pro vytvoření elektronické verze manuálu a jeho zveřejnění na internetových stránkách IMPELu.
Společné inspekce
Před vlastním workshopem byly provedeny vybranými členy IED implementačního týmu společné inspekce na třech zařízeních:
- Pšeničný mlýn
- Chemický průmysl - Výroba akrylových vláken
- Výkrm prasat
Pracovní skupiny v rámci IED implementačního projektu
Byla podána informace o stavu pracovních skupin:
- Jít nad rámec BAT
- Nástroje
- Průmyslové odpadní vody
Ostatní:
- Měla by být vypracována krátká zpráva zahrnující oba projekty, která by shrnula výsledky práce v průběhu roku, vč. společných inspekcí. Pro informační bulletin IMPELu bude vyhotoven krátký článek.
- Předběžně bylo dohodnuto, že schůzky projektového týmu v roce 2018 se budou konat ve Španělsku, Finsku a Skotsku.
- Chrystalla hovořila o práci, která byla učiněna ohledně horizontálních aspektů povolování. V plánu je, že by měla být předložena zpráva na příští schůzce projektového týmu, a z ní by byl vyhotoven informační list.
- Ana García stručně informovala o iniciativě Evropské komise pro zajištění dodržování předpisů, která byla zahájena počátkem tohoto roku. IMPEL byl vyzváno, aby vypracoval návrh stanoviska, který přispěje k této iniciativě a poskytne vstupy pro akční plán.
Expertní skupina Průmysl a ovzduší
Záznam ze schůzky expertního týmu: Průmysl a ovzduší
Schůzka expertního týmu se uskutečnila v Lisabonu dne 29. 9. 2017. Jednání se účastnilo 25 zástupců členských států IMPEL. Za Českou republiku se zúčastnil Tomáš Augustin za ČIŽP.
Horst prezentoval 3 projekty v rámci ET Průmysl a ovzduší za rok 2017:
- Poučení z průmyslových havárií
- Nařízení k suchozemské těžbě ropy a plynu
- Podporu implementace směrnice o průmyslových emisích 2017
Poučení z průmyslových havárií
Jedná se o projekt organizovaný společně 1 x za dva roky Francouzským ministerstvem ŽP a IMPELem. V pořadí 12. Seminář se uskutečnil 31.5.-1.6.2017 v Lyonu, Francie.
Různé případové studie nedávných průmyslových havárií na semináři prezentovali inspektoři, kteří poskytli technický popis a výsledky provedené analýzy hlavní příčiny; přijatá opatření a případné organizační, materiální nebo systémové selhání. Vypracovali také poučení získané z havárii a jejich vlastní zkušenosti během nebo po havárii. Všechno toto bylo shromážděno do brožury. Tato brožura je dostupná online na adrese https://www.aria.developpement-durable.gouv.fr/wp-content/uploads/2017/06/Brochure_IMPEL2017_EN.pdf.
Tento projekt nebude pro rok 2018 navržen, protože tato akce je organizována každé dva roky.
Nařízení k suchozemské těžbě ropy a plynu
Horst informoval o vývoji tohoto projektu z důvodu, že projektový manažer se nemohl zúčastnit schůzky.
Projekt vedený Spojeným královstvím probíhá v souvislosti s přezkoumáním doporučení ES o zásadách pro regulaci plynu z břidlic, organizací TPS (Technická pracovní skupina), přezkoumání dokumentu BREF v oblasti odpadu z těžebního průmyslu a průběžné mezinárodního spolupráce.
Projekt je víceletým projektem, který byl zahájen v roce 2015. Mezi jinými v roce 2017 byl projekt zaměřen na získání úplnějšího obrazu osvědčených postupů v klíčových otázkách pro regulační orgány, lepšího porozumění proporcionální regulaci průmyslu a budování kapacit pro regulační orgány.
Projektový tým sestával ze 7 aktivních zúčastněných zemí hlavní téma pokryté v roce 2017 bylo monitorování emisí do ovzduší, vody a půdy včetně seismického sledování.
Proběhl workshop pro 21 účastníků v Bordeaux ve dnech 23. a 24. května a uskutečnila se návštěva společnosti Vermilion Onshore Oil.
Návrh na rok 2018:
- 1 klíčové téma plus návaznost na předchozí témata (navrhované téma pro rok 2018: Vyřazování z provozu, uzavření a odpovědnost - postupy pro uzavření a vyřazení vrtu z provozu)
- Organizace projektu: 2 workshopy
Podporu implementace směrnice o průmyslových emisích 2017
V rámci pokračování projektu v roce 2017 byla zorganizována 2 x projektová schůzka, 1 x workshop a proběhla 5 x společná inspekce (elektrárna v Lombardii, Slévárna hliníku ve Slovinsku a farma pro výkrm prasat, chemické zařízení a pšeničný mlýn v Portugalsku
Byly představeny 3 nové přístupy zemí k implementaci IED (Lombardie, Slovinsko, Portuglsko).
Projekt pokračoval v práci v tematických pracovních skupinách za účelem definování příkladů dobré praxe pro překonání problémů při zavádění IED: Inspekční nástroje, definice, horizontální aspekty povolování, společné inspekce, BAT pro průmyslové odpadní vody, aplikace ust. Čl 18 IED (hodnoty emisních limitů a normy kvality ovzduší) a minimální kritéria rizika inspekce.
Dále pokračovalo doplnění IED implementačního průvodce (společně s DTRT projektem).
Workshop IED implementačního projektu společně organizovaný s projektem Dělat věci správně vypořádal témata jako Definice, Společné inspekce, Jiné než normální provozní podmínky, zajištění shody (IED) a priorit, Strategie, Povolující proces, Hodnocení a zpětná vazba.
Dlouhý seznam otevřených témat týkajících se IED čeká stále na řešení projektovou skupinu, jako např.: Koncentrační versus hmotnostní emisní limity, Změna povolení – co je významná změna, Aplikace BAT závěrů během 4 let, atd.
Cíle:
- Inspekce: přejít k formálnějšímu "programu výměny inspektorů"
- Pracovní skupiny: probíhající tematické okruhy a nová témata
- Implementační příručka IED: další spolupráce s projektem DTRT
- Výcvikový materiál: vývoj z příručky pro implementaci IED
- Školení: První krok k iniciativě ECA
Organizace projektu v roce 2018: 2 schůzky projektu, 1 seminář, 3 společné inspekce, 1 školící sekce
Pozn.: převládá obecný pocit, že projekt se ubírá správným směrem a snaha o udržení otevřeného programu projektu, což je důležité pro členské země je správná cesta, jak pokračovat.
Návrhy projektů na rok 2018
Vedle výše uvedených projektů byl odprezentován návrh na projekt:
Podpora závěrů o BAT při výrobě cementu
Bylo rozhodnuto, že tento projekt bude spojen s IED implementačním projektem
Návrhy projektů na rok 2018:
- IED implementační projekt (vč. sloučení s navrhovaným projektem na podporou závěrů o BAT při výrobě cementu)
- Nařízení k suchozemské těžbě ropy a plynu
Evropská síť státních zástupců - Pracovní skupina znečištění ovzduší
Lorna Dempseyová - státní zástupkyně EPA Ireland - představila cíle a aktivity pracovní skupiny ENPE 3 - znečištění ovzduší.
ENPE - Evropská síť státních zástupců pro životní prostředí - byla založena v roce 2012 jako síť státních zástupců pro ochranu životního prostředí a byla začleněna v roce 2016 jako mezinárodní nezisková organizace. Jejím cílem je zlepšit dodržování právních předpisů v oblasti životního prostředí řešením nerovnoměrné a neúplné implementace v členských státech prostřednictvím zlepšení účinnosti a efektivity státních zástupců a soudců v boji proti trestné činnosti v oblasti životního prostředí (projekt LIFE-ENPE).
Cíle projektu jsou:
- vytvořit samostatnou síť evropských státních zástupců pro ochranu životního prostředí
- zlepšit schopnost a soudržnost státních zástupců a soudců v boji proti trestným činům v odpadovém hospodářství, na volně žijících rostlinách a živočiších, na znečišťování ovzduší
- zlepšit shromažďování a šíření informací o trestných činech v oblasti životního prostředí (zejména trestné činy týkající se odpadů, volně žijících zvířat a znečištění ovzduší).
Projekt zahrnuje 4 pracovní skupiny: trestné činy v odpadech, na volně žijících živočiších a rostlinách, znečištění ovzduší a praktiky trestního stíhání a sankcí.
Znečištění ovzduší představuje největší environmentální zdravotní riziko v Evropě a odpovídá za 436 000 předčasných úmrtí v EU v roce 2013
Závěry průzkumu:
- Trestné činy znečištění ovzduší, nebyly řádně stíhány
- Zápach nebyl v některých členských státech stíhán
- Téměř všechny trestní stíhání na soudech prvního stupně - k odvrácení závažných trestných činů je zapotřebí odrazujícího trestu
- Roztříštěná povaha prosazování v oblasti ochrany životního prostředí v některých státech - obtížné získat pro každý členský stát průkazné údaje
- Potřeba pomoci IMPEL
Iniciativě Evropské komise pro zajištění dodržování předpisů a stanovisko IMPEL
Vychází z dřívějšího projektu Implementační výzva v roce 2014 a přezkumu tohoto projektu v roce 2017. Využit dotazník, který byl srovnatelný s dotazníkem v roce 2014, ale který byl podrobnější, a proto poskytl více informací. Bylo obdrženo 66 odpovědí na dotazník (v porovnání s 38 v roce 2014).
Pro průmysl a ovzduší byly největšími výzvami identifikovány vliv průmyslových emisí na kvalitu ovzduší (68%), následované aplikací nejlepších dostupných technik v povoleních (48%) a přizpůsobení povolení BAT / BREF (46%). Hlavním průmyslovým odvětvím, které způsobilo výzvy, byl intenzivní chov hospodářských zvířat (62%). Dále výroba energie (43%) a chemikálií (39%). Klíčovou výzvou při kontrole průmyslových emisí je jasnost požadavků na povolení (73%). Výsledkem bylo plánování / provádění inspekcí na základě rizik (55%), identifikace zdrojů znečištění (49%), pravidelné monitorování půdy a podzemních vod (33%) a dostupnost údajů o kvalitě ovzduší (29%).
Z projektu je zřejmé, že implementační organizace i nadále čelí mnoha výzvám. Nedostatek zdrojů zůstává největší bariérou a mnohé z výzev jsou podobné jako v předchozím průzkumu. Zemědělství je hlavním problémovým sektorem a intenzivní chov zvířat a používání hnojiv a jiných zemědělských látek jsou hlavními problémovými oblastmi. Je třeba učinit další kroky k podpoře dřívější práce IMPELu a pokynů, například pokud jde o chov prasat a znečištění dusičnany.
Zpracoval: Tomáš Augustin
V Brně dne 14. 11. 2017