RNDr. Dominika Formanová, Ph.D. (ČIŽP – Ř, oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES)
Místo jednání: Kemphaanpad 1, 1358 AC Almere, Nizozemsko Datum: 3. – 6. 12. 2012 Účel jednání: prohlídka a oficiální návštěva AAP Rescue Centre for exotic animals – záchranného centra s celoevropskou působností specializovaného na určité druhy savců Časový průběh cesty: 3. 12. 2012 – odlet z Prahy4. a 5. 12. 2012 – jednání
6. 12. 2012 – exkurze, návrat do Prahy
Zpráva o průběhu cesty: 4. 12. 2012Jednání s vedoucími pracovníky jednotlivých oddělení AAP podle následujícího programu:
9:30 – 10:30 úvodní jednání
Účast: David van Gennep - Director AAP, Eline Lauret - Policy Manager Europe, Anja Hazekamp - Senior Policy Advisor Prevention
AAP je soukromé záchranné centrum, které je zaměřeno na primáty a exotické savce. Zvířata zde umístěná pochází z ilegálních zařízení (např. ilegálně zřízených ZOO), z lékařského výzkumu, ze zábavního průmyslu (cirkusy) a z ilegálních dovozů. V AAP probíhá fyzická i psychická rehabilitace zvířat (zvířata zde umisťovaná často trpí poruchami chování) a případně socializace zvířat.
Cílové druhy a kapacita AAP (v současné době je v AAP umístěno cca 420 savců)
Možnosti současného zařízení, výstavba nových prostor a projekty do budoucnosti (v současnosti vzniká v Almere nová budova karantény a rozsáhlý pavilon pro primáty, ve Španělsku rozšiřuje AAP pobočku Primadomus otevřenou v roce 2009)
Personální politika AAP (v AAP pracuje asi 80 zaměstnanců, z nichž polovina je zaměstnána v trvalém pracovním poměru. Další potřebný personál představuje přibližně 100 dobrovolníků)
Financování AAP
PR, práce s veřejností, zapojení do politického života
10:30 – 12:00 Dana Bezdíčková - Senior Policy Advisor Rescue and Rehabilitation a Anja Hazekamp - Senior Policy Advisor Prevention
Záchranná centra v Nizozemsku, problematika řešení nelegální činnosti a zabavování zvířat
Struktura a fungování AAP
Politika AAP (poskytnout dočasnou péči ve formě iniciální záchrany a následné rehabilitace zvířatům pocházejícím z nelegální činnosti či opuštěným a nechtěným, preventivně omezovat/zabraňovat činnosti vedoucí k výskytu dalších takových případů)
Aktivity podporované AAP (omezení chovu exotických nedomestikovaných zvířat soukromníky, zákaz využívání divokých zvířat v cirkusech aj.)
Účast na parlamentních jednáních, kontakty s příslušnými zástupci politických stran, spolupráce při vytváření zákonů a norem týkajících se držení exotických zvířat v lidské péči i volně žijících zvířat
12:00 – 14:30 Harry Schaufeli - Rescue coordinator
Proces příjmu a umisťování zvířat v AAP (určování priorit u zvířat nabízených k umístění v AAP – „waiting list“, odchyt zvířat, transport, režim karantény, veterinární a etologická vyšetření, resocializace a umístění v dočasném zařízení AAP)
14:30 – 15:00 Staci McLennan - Policy Officer Wildlife at Eurogroup for Animals, Brussels
Globální spolupráce v rámci řešení otázek týkajících se zvířat v rámci EU, spolupráce s Interpolem, mezinárodními organizacemi aj.
http://eurogroupforanimals.org
15:00 – 16:30 Joris Verbruggen - Outplacement coordinator
Proces definitivního umísťování zvířat, která jsou po péči poskytnuté v AAP připravena k trvalému přesunu do vybraného zařízení jinde v Evropě (výběr zařízení způsobilého přijmout zvířata AAP dle velmi přísných kritérií, podmínky umístění a dalšího využití těchto zvířat, nabídka poradenství, veterinárního a jiného servisu, následná kontrola) S Českou republikou AAP spolupracovala např. při umísťování mývalů do ZOO v Děčíně.
17:30 – 20:30 neformální meeting se zaměstnanci AAP
5. 12. 2012Blokové diskuse s jednotlivými pracovníky zaměřené na konkrétní otázky:
případ šimpanze Schirley na kterém AAP v minulosti spolupracovalo s ČIŽP
financování zabavených exemplářů
legislativa a praktické problémy při jejím uplatnění v praxi (výzkumný projekt iniciovaný AAP se zaměřením na druh Macaca sylvanus), nedostatek záchranných zařízení pro zabavená zvířata v EU, kvalita péče a spolehlivost záchranných zařízení.
materiální vybavení pro odchyt a transport zvířat
režim zvířat v AAP (podmínky držení, krmení, socializace, kontaktu s lidmi, enrichment, hygienická a karanténní opatření aj.)
práce s veřejností, zapojení dobrovolníků, akce pro sponzory, projekty získávání materiálních a finančních zdrojů
mezinárodní projekty (druh Macaca sylvanus, nelegální import ze severní Afriky do Evropy)
projekt Primadomus, v budoucnosti možnost umisťování velkých kočkovitých šelem
Setkání s Kay Farmer - zástupce European Alliance of Rescue Centres and Sanctuaries (EARS)
Prohlídka budovy karantény – režim v karanténě, prohlídka sekce pro šimpanzy včetně vysoce specializovaného oddělení pro infekční zvířata, prohlídka rehabilitačního zařízení pro menší primáty a další savce
6. 12. 2012
Prohlídka biotopů v okolí AAP
Celkové zhodnocení zasedáníV rámci služební cesty se pracovníci ČIŽP seznámili s podmínkami fungování záchranného centra zaměřeného na zabavená zvířata pocházející z různých forem protizákonné lidské činnosti. Záchranné centrum není určeno pouze zvířatům z Nizozemí, ale umisťuje zvířata i z ostatních evropských zemí a podílí se i na projektech in situ. Bylo získáno mnoho informací o způsobu provozu tohoto záchranného centra a nakládání se zabavenými živými exempláři v Nizozemsku, který je velmi odlišný od systému v České republice. Záchranné centrum AAP je velmi prestižní soukromé zařízení provozované na bázi nadace, s více než čtyřicetiletou tradicí a systémovým způsobem fungování – může sloužit jako inspirace pro některé potřebné změny v oblasti péče o zabavené exempláře v ČR. Byly navázány osobní kontakty a prodiskutovány možnosti spolupráce AAP s ČIŽP např. při případném umisťování exemplářů zabavených v ČR.
Zpracovaly: Ing. Iva Hlavjenková a RNDr. Dominika Formanová, Ph.D., dne 21. 12. 2012
Zprávu schválil: