Zpráva ze zahraniční služební cesty
Účastníci: Danuše Hráská, Petr Běloh, Jozef Uhrin, Michal Pasulka
Místo jednání: Drážďany
Datum: 11.6.2008
Účel jednání: Účast na odborném semináři, aktuální vývoj v odpadovém hospodářství a odpadovém právu, koncepty pro pokračování regionální přeshraniční spolupráce od roku 2009
Akce v rámci programu Interreg III A-Projekt „regEnt 2“ za účasti:
- vedoucího projektu pan Dr. Dietmar Lohman, jednatel IG KURIS e.V.
- pan Hans-Dieter Kowalski, Saské ministerstvo ŽP a zemědělství
- pan. Dr. Erik Nowak, vedoucí oddělení LAGA
- pan Dr. Peter Vollbrecht, Lfug, vedoucí oddělení odpadového hospodářství
- paní Monika Hentze, Veolia Umweltservice Ost Gmbh a Co. KG
- Česká inspekce životního prostředí – OI Liberec, oddělení odpadového hospodářství
Anotace:
Vedoucí projektu pan Dr. Dietmar Lohmann přivítal zúčastněné již na 36 semináři k této problematice odpadového hospodářství, které se koná od roku 2006 v rámci citovaného projektu. Seminář se konal ve vzdělávacím středisku COM centrum Sachsische Bildungsgesellschaft fur umwelt und Chemieberufe Dresden mbH v Německu.
1) Pan Kowalski informoval zúčastněné o skutečnosti, že od 1.1.2009 nabývá v Německu účinnosti zákon o odpovědnosti za výrobky, týkající se zejména obalů. Dále podal informaci, že cena papíru jako druhotné suroviny v roce 2008 v Německu poroste. V důsledku toho se předpokládá nárůst této sbírané komodity a zavádí se v rámci veřejných korporací(obcí) rozmístění nových sběrných nádob modré barvy pro tuto komoditu.
2) Pan Nowak vedoucí pracovní skupiny Landerabfallgemeinschaft Abfall informoval zúčastněné o fungování REACH v Německu, o problémech při sběrech využívaných složek komunálního odpadu u komodit: papír, sklo a elektrozařízení a elektroodpadů, pocházejících z domácností. V Německu je zpětně odebíráno elektrozařízení buď v rámci duálních systémů (bezplatně) obcemi, které potom sami zajišťují jejich odstranění (úhrada obcí) nebo v rámci sběrů a výkupů, provozovaných podnikatelskými subjekty )poplatek hradí občan a podnikatelský subjekt při předání jednotlivých materiálových komodit získává finance). Tyto dva systémy následně způsobují velké problémy při vlastním nakládání s komunálními odpady.
Dále byli účastníci semináře informováni o cenách za odstranění elektrozařízení:
Skupina: 1 Velké domácí spotřebiče 50-140euro
2 Malé domácí spotřebiče 105-175euro
5 Osvětlovací zařízení 0-70euro
3) Pan Vollbrecht, vedoucí oddělení odpadového hospodářství LfUG (spolkový zemský úřad Sasko) podal informace o platné legislativě EU pro odpadové právo a současně informoval o připravovaných změnách např. že v roce 2008 dle novelizované rámcové směrnice o odpadech č. 8/1997 Německo počítá s recyklací 50% komunálního a stavebního odpadu. Dále byli účastníci semináře seznámeni se stavem zařízení pro nakládání s odpady v Německu: např. v provozu je 11 spaloven komunálního odpadu a 148 zařízení na využití a odstranění odpadů z komunální sféry.
Na závěr tohoto semináře bylo poděkováno Dr. Ditmaru Lohmannovi za celý průběh těchto seminářů a paní Hentze za její účast v seminářích jako překladatelky.