Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
na Cluster I do Vídně ve dnech 10.3 – 12.3.2010
Účastník cesty: Lenka Němcová
Zprávu schválil: MUDr. Eva Rychlíková
Jednání Clusteru 1 bylo zahájeno exkurzí do spalovny komunálních odpadů Spittelau ve Vídni. Spalovna Spittelau je součástí teplárenské soustavy města Vídně. Součástí teplárenské soustavy je 10 elektráren s výkonem 2800 MW a délkou potrubí 1000 km, což ji činí jednou z největších v Evropě. Teplárenskou soustavou je vytápěno 262 000 bytů a více než 5300 průmyslových zařízení. Spalovna Spittelau je druhým největším zdrojem v teplárenské síti s výkonem 460 MW a zásobuje i Hlavní vídeňskou nemocnici. Kapacita spalovny je více než 250 000 tun komunálních odpadů ročně. Spalovna byla modernizována v letech 1986 až 1989 a v průběhu modernizace se na její architektuře podílel známý vídeňský malíř a architekt Friedensreich Hundertwasser. Poslední dva roky klesá % spáleného komunálního odpadu o 5%, přičemž v předešlých dvaceti letech byl stálý nárůst meziročně o 3%. Nynější pokles je přičítán ekonomické krizi. Inspekce kontroluje spalovnu nejméně jednou ročně a na provoz spalovny přijdou ročně 3 až 4 stížností.
Účastníky uvítal jménem rakouských organizátorů Armin Heidler. Byly schváleny závěry z Clusteru I, který se konal v září v Bruselu. Lukrecija Kireta ze sekretariátu IMPELu nás informovala o navýšení rozpočtu IMPELu oproti loňskému roku. Nový finanční systém funguje velmi dobře a při kontrole auditorem, která proběhla na začátku března, nebyl zjištěn žádný nedostatek v účetnictví IMPELu. Lukrecija také oznámila, že svou práci v sekretariátu IMPELu ukončí k 30.4.2010. První ze dvou schůzek Výboru IMPELu s EK v letošním roce se bude konat dne 25.3.2010 v Bruselu.
Hörst Büther nás informoval o problémech s industriálními parky a možným dominovým efektem v Německu a upozornil nás, že by bylo potřeba navrhnout srovnávací projekt zaměřený na to, jak se s tímto problémem vyrovnávají ostatní členské státy. Nyní také probíhá revize směrnice SEVESO v EK a měla by být dokončena do konce roku 2010. IMPEL byl požádán o připomínkování a bude zaslána prezentace EK národním koordinátorům. V diskusi bylo zdůrazněno, jak je důležité, aby byl projekt zaměřen na inspekce v rámci SEVESA .
Tatjana Bernik nás informovala, že IRI review proběhne ve Slovinsku v týdnu od 15. do 19.6. 2010. Požádala o snížení počtu členů hodnotícího týmu na šest hodnotitelů a reportéra.
Jan Teekans nás seznámil s vývojem nových webových stránek, které by měly být funkční do konce března 2010, takže by již na stránkách měly být uloženy dokumenty na Valné shromáždění ve Španělsku. Zpoždění spuštění stránek zapříčinil fakt, že je nutné na stránky uložit zprávy z 210 ukončených projektů.
Návrh dotazníku Clusteru 3 – Srovnání běžného regulačního rámce byl zaslán před jednáním Clusteru 1 a prezentoval nám ho během jednání Mikel Garcia ze Španělska. Informoval nás, že motivací tohoto dotazníku, který iniciovala EK, je snížení administrativních nákladů při vyplňování různých dotazníků v rámci podávání zpráv EK. EK chce tyto náklady snížit do roku 2012 o 25%. Připomínky k dotazníku mají být zaslány do 19. března. Při diskusi bylo zdůrazněno, že dotazník je výsledkem práce Clusteru 3 „Better regulation“ a Cluster 1 by se jím detailněji neměl zabývat.
Benjamin Hutea nám odprezentoval dva dokončené projekty. Prvním prezentovaným projektem byla konference „Poznatky získané z havárií“, která se koná každé dva roky ve Francii a dále projekt o indikátorech v ŽP.
Tony Liebregts z Nizozemí nás informoval o možném pokračování projektu „Dělání správných věcí“, kde je nutné definovat cíle a vzhledem k tomu, že v rámci projektu o indikátorech v ŽP byly nalezeny pouze kvantitativní indikátory, je potřeba pokračovat v tomto projektu a zaměřit se pouze na srovnatelné kvalitativní/operační indikátory. Bylo zdůrazněno, že například indikátor procent zařízení, které jsou v souladu s legislativou, je zavádějící, protože není možné posoudit, zda nejsou v souladu s legislativou jen díky špatnému povolení. Dobře napsané povolení je klíčové.
Christopher Planitzer prezentoval projekt „Propojení implementace rámcové směrnice o vodách a implementace směrnice IPPC“. Cíle projektu jsou:
·definovat vztah (doplňkový a protikladný) mezi IPPC směrnicí a rámcovou směrnicí o vodách, jejich implementaci se zaměřením na povolování a prosazování
·zjistit tzv. „dobré praxe“ ve členských státech
·poskytnout doporučení k zajištění lepší implementace a prosazování požadavků v rámci obou směrnic
Will Fawcett nás seznámil s novým schématem IRI, další schůzka projektového týmu proběhla formou video konference v lednu. Příští workshop v rámci projektu proběhne 14. dubna v Cordobě.
Horst Buether nás seznámil s projektem „Vývoj snadného a flexibilního nástroje pro hodnocení rizik při plánování inspekcí ŽP“. Cílem projektu je vyvinout flexibilní a přátelský program pro hodnocení rizik v rámci plánovacího cyklu inspekcí ŽP. Program by měl splňovat požadavky evropské legislativy jako je směrnice o průmyslovém znečištění a doporučení o minimálních kritériích pro inspekce ŽP. Výsledkem jednání projektového týmu je rozšíření projektu o IPPC, SEVESO, odpady, zemědělství, lesnictví a rybářství. Návrh dotazníku bude vyvěšen na webových stránkách nejpozději do 21.3.2010. Příští schůzka projektového týmu je plánována na 24. - 25.6. 2010 v Polsku.
Lenka Němcová informovala o srovnávacím projektu k implementaci směrnice o kvalitě ovzduší a průmyslových emisí. Dotazník k projektu bude zaslán národním koordinátorům. Termín pro zaslání vyplněného dotazníku je 19. duben 2010. Konzultant zanalyzuje výsledky z jednotlivých dotazníků a výsledkem bude zpráva, která bude základem pro 1. workshop, který se bude konat ve dnech 14.6. a 15.6. v Praze.
Patricia Weenink nám oznámila, že v rámci projektu IRI Rumunsko je nyní prioritou sestavit dobrý projektový tým. IRI je plánováno na říjen 2010. Oslovila členy Clusteru, zda se nechtějí účastnit IRI projektu v roce 2011. Chorvatsko, Itálie, Rakousko a Lotyšsko již vyjádřily svůj zájem se IRI účastnit během IMPEL konference v Rumunsku.
Gizela Holzgraefe nás seznámila s projektem „Energetická efektivita“ jehož cílem je:
·zjistit jak se členské státy vypořádávají v praxi s energetickou efektivitou při povolování a inspekcích
·posoudit použití BREFů
·výměna informací a zkušeností
·zjistit co je potřeba pro podporu členských států při implementaci
·navrhnout další možné projekty IMPELu zaměřené na klimatické změny a energetickou efektivitu.
V dubnu bude zaslán dotazník členským zemím a workshop se bude konat v červnu v Rize.
Dále nám Gizela Holzgraefe oznámila, že schůzka projektového týmu v rámci projektu „Řešení konfliktů v ŽP sousedským dialogem“ se bude konat dne 20.4. – 21.4.2010 v Berlíně.
Návrhy nových projektů:
srovnávací projekt „Hodnocení vlivu na ŽP (EIA)“ jehož projektovým manažerem je Markus Grabber z Rakouska a cílem projektu je:
·srovnat jaký druh informací je požadován, jestliže je zde povinnost vypracovat EIA
·výměna informací o existujících materiálech k EIA
·výměna zkušeností co se týká prověřování, rozsahu, akumulace, rizika havárie, vzájemného působení jednotlivých faktorů, dopravy atd.
·identifikování dobré praxe
Prvním krokem je provedení analýzy současné situace v členských zemích a povolovacích procesů. Bude vytvořen dotazník a projekt by měl být zahájen v lednu 2011 a ukončen v říjnu 2011. EK upozornila, že je očekávána revize směrnice EIA v roce 2011.
Dalším návrhem byl projekt zaměřený na SEVESO z ARPA Lombardia, který by se měl zabývat zprávami z inspekcí, komunikací s veřejností a rolí minimálních kritérií pro inspekce. V rámci diskuse byl vyzvednut projekt „Poznání získané z havárií“ a bylo navrženo, aby byly srovnány havárie v určitém průmyslovém sektoru a poté efektivně srovnány inspekční a prosazovací režimy. Návrh projektu bude vypracován Francií a Nizozemím a bude připraven k diskusi na příštím jednání Clusteru I v Norsku.
Příští jednání Clusteru 1 proběhne v ve dnech 30.9. a 1.10. 2010 v Norsku a Maďarsko nabídlo, že další Cluster 1 na jaře 2011 bude pořádán v Maďarsku.