Setkání pracovní skupiny sítě IMPEL v rámci projektu „Energy Efficiency in Permitting and Inspection“.
Účastník: Tomáš Zagora
Místo jednání: Riga , Lotyšsko
Datum: 16.-18.6 2010
Účel: Účast na workshopu k projektu „Energetická účinnost v povolování a inspekci“
Anotace: Záznam z jednání pracovní skupiny sítě IMPEL
Workshop se uskutečnil 16-18.6.2010 v Rize . Za Českou republiku se zúčastnili Ing.Tomáš Zagora za ČIŽP a Bc. Eva Hrabovská za Středočeský krajský úřad.
Cíle projektu Energetická účinnost v povolování a inspekci jsou:
§ Prozkoumání užití BREF v Energetické účinnosti
§ Výměna informací a zkušeností
§ Co je potřeba pro podporu Členských států v implementaci energetické účinnosti
§ Prozkoumání dalších IMPEL projektů v klimatických změnách a energetické účinnosti
§ Jak Členské státy pracují s energetickou účinností v povolování a inspekci
Projektový tým:
- Susanna Eberhartinger (Rakousko)
- Sirpa Salo-Asikainen (Finsko)
- Vilis Avotins (Lotyšsko)
- Judite Dipane (Lotyšsko)
- Gisela Holzgraefe (Německo)
Projekt manažer: Gisela Holzgraefe (Německo)
Konzultant: Dagnija Blumberga a kolektiv
Jednání se účastnilo 30 zástupců členských států IMPEL.
- První den jednání
První den jednání byl věnován v úvodu minulosti projektu, návaznost projektu, struktura projektu, představení projektového týmu a představení cílů projektu.
Další část byla věnována implementaci energetické účinnosti (směrnice IPPC) v legislativě členských států, role dobrovolných nástrojů (EMAS, ISO 14001) v povolovacím procesu, hodnocení rozdílů v požadavcích k žádostem o povolení stávajících IPPC zařízení a nových IPPC zařízení, definici účinného použití energie. Hodnocení odpovědí z dotazníků na daná témata.
Součástí prvního dne jednání byla přednáška, kterou prezentovala Dr. Dagnija Blumberga profesorka z Technivcké Univerzity v Rize. Tato přednáška se týkala indikátorů energetické účinnosti a obsahovala případové studie (Kogenerace, kondenzační jednotky, úspory při svícení, porovnání kogenerační jednotky a kondenzační jednotky, zlepšení energetické účinnosti v budovách).
2. Druhý den jednání
Druhý den byl věnován hodnocení a možné doplnění odpovědí z dotazníku na otázky týkající se kompetentních úřadů, které zahrnují povolování, inspekci a vydávání vyhlášek (týkající se energetické efektivity), aplikace energetické účinnosti v povolovacím procesu (podmínky povolení), používání BREF dokumentů v povolovacím procesu.
Případová studie:
Projekt rozšíření jednotné ocelářské výroby v Linzi (procedura EIA 2007). Zvýšení kapacity produkce na 6 mil. tun oceli za rok. (Zkušenosti s povolovacím procesem v Rakousku)
Zkušenosti EPA:
Záležitosti energie v povolovacím procesu ve Švédsku. Popis aplikované legislativy při povolování. Součástí byl výpočet ekonomické výhodnosti při snižování emisí a užití energie efektivně.
3. Třetí den jednání
Třetí den byl věnován hodnocení a možné doplnění odpovědí z dotazníku na otázky týkající systému reportingu a dozoru, závěrečných otázek (hlavní problémy v využívání energetické účinnosti v povolovacím procesu, povinnosti v využívání energetické účinnosti používané také v jiných než IPPC zařízeních, podpora potřebná pro řádné řešení záležitostí energetické účinnosti)
Monitoring a ověřování použití energie:
Přednáška Dr. Dagnija Blumberga profesorka z Technivcké Univerzity v Rize. Metoda monitorování „Bottom up“ (popis metody – 4 základní kroky výpočtu).
Závěr:
Diskuze a závěrečná možnost doplnit či změnit odpovědi z dotazníku. Odpovědi budou základem pro závěrečnou zprávu, která bude výstupem tohoto projektu. Zpráva bude hotova ke konci roku 2010.
Účastníci byli vyzváni, aby dali podněty co by se mělo v závěrečné zprávě objevit a jak si představují, jakým směrem by se měl projekt dál vyvíjet.
Zpracoval: Ing. Tomáš Zagora
Schválila: Ing. Milena Drašťáková,
Odbor Integrace