Zpráva ze zahraniční služební cesty: Global Forestry Crime Conference
Účastník: Pavel Džubera, ČIŽP, Oblastní inspektorát Ostrava, oddělení ochrany lesa
Místo jednání: Francie, Lyon, INTERPOL, generální sekretariát
Datum jednání: 04.-06.09.2018
Konference se účastnilo cca 200 účastníků z 51 členských zemí INTERPOLu, zejm. policistů, soudců, prokurátorů, zaměstnanců ministerstev, jiných státních úřadů, nevládních organizací, zástupců technologických firem, finančních institucí a organizací poskytujících finanční podporu v boji proti kriminalitě v lesích.
Cílem konference bylo vytvořit platformu pro vytváření sítí, aby mezinárodní komunita pro prosazování práva v oblasti lesnictví mohla koordinovat činnosti a sdílet osvědčené postupy, včetně přehlídky technologií a inovativních přístupů k vymáhání práva, výměna informací mezi zástupci přítomných států, poskytování informací směrem k INTERPOLu pro přípravu a vedení celosvětového programu prosazování práva v oblasti lesnictví.
Konference měla velmi široký záběr a byla rozdělena na následující panely: lesní požáry, monitorování dříví v jednotlivých článcích spotřebitelského řetězce – identifikace dřeva a další nástroje, vzdálené sledování Země, potvrzení o shodě a skryté systémy detekce kriminality v lesích, boj proti korupci, finanční kriminalita, trestní stíhání, centrální Afrika, Asie – Pacifik, Jižní Amerika.
Některé prezentace byly obecnější, přehledové, jiné se soustředily na vybrané okruhy problémů v dané oblasti (nebo zemi) a představení konkrétních případů z praxe. Opakovaně zazníval důraz na výměnu dat mezi orgány a organizacemi, provádění kontrol subjektů ze strany více agentur (včetně vytváření společných kontrolních jednotek). Vícekrát byla popisována role INTERPOLu, možnosti této organizace a výsledky její práce.
Několik prezentací se dotýkalo INTERPOLovského projektu LEAF. Tento projekt pomáhá orgánům činným v trestním řízení v členských zemích INTERPOLu koordinovat akce v oblasti vymáhání práva, neboť nadnárodní povaha nezákonné těžby dřeva způsobuje potíže orgánům činným v trestním řízení a regulátorům, kteří mají často omezenou schopnost pracovat mimo své národní hranice a vnitrostátní jurisdikce.
Během konference opakovaně zazněly informace o vytvoření speciálních útvarů anebo speciálních pracovních míst u orgánů činných v trestním řízení (policie, prokuratury anebo soudů), které jsou určeny právě pro potírání kriminality na úseku životního prostředí (někdy také s kriminality na úseku kulturního dědictví anebo těžby nerostných surovin či požárů). Jedná se např. o Slovensko, Rakousko, Švédsko, Itálii, Španělsko, USA, Mexiko, Brazílii, Peru, Chile, Čínu, Vietnam.
Opakovaně bylo přímo nebo nepřímo zmiňováno propojení kriminality v lesnictví s jinou trestnou činností. Opakovaně také zaznělo doporučení pátrat po zločincích v lesnictví a dřevařství za současného vyšetřování finanční kriminality. Byly představeny možnosti, jak odhalovat – ať už za využití bezplatných platforem, nebo za využití placených služeb – napojení firem nebo osob páchajících trestnou činnost na další firmy, přes které se perou peníze nebo dřevo, jak pátrat po skutečných vlastnících firem sídlících v daňových rájích.
Velmi inspirativní byly prezentace o možnostech využití snímků z různých družicových systémů pro detekci a vyšetřování nelegálních těžeb lesů (a odlesňování vůbec), výstavby lesních cest, kempů těžařů, lesních požárů, pohybů lodí převážejících dřevo atd. Navíc nešlo jen o pouhé možnosti, ale bylo prezentováno, že tyto technologie jsou již pro odhalování zločinu v lesích v praxi využívány, přinejmenším v některých evropských, jihoamerických, afrických zemích a zemí jihovýchodní Asie, a navíc jejich použití přináší výsledky.
Na konferenci byly představeny webové platformy, které jsou zdrojem dat pro enforcement, a také počítačové (i mobilní) aplikace pro vyhledávání rizikových míst, sběr údajů „na místě činu“, zpracování a výměnu informací.
Souběžně s konferencí běžel technologický veletrh, kde firmy prezentovaly, jaké technologie a jakým způsobem mohou být využívány pro odhalování a vyšetřování kriminality v lesnictví.
Přehled jednotlivých prezentací i s jejich obsahy jsou přílohou této zprávy. Pro podrobnější informace k většině prezentací je možno obrátit se na autora této zprávy.
Na konferenci byly navázány kontakty s některými kolegy ze zahraničí a došlo k vzájemné výměně některých poznatků z praxe. Při jednáních s kolegy Německa zaznělo, že v Německu mají takový systém předpisů a enforcementu, který zde prakticky vylučuje existenci nelegálních těžeb (otázka zvážení dvoustranného jednání mezi českou a německou stranou, které by mohlo přinést poznatky pro případnou úpravu českých předpisů anebo změn ve struktuře či fungování enforcementu v ČR).
Na konci konference byla zvolena první výkonná rada pracovní skupiny INTERPOLu pro kriminalitu v lesích (Forestry Crime Working Group, FoCWG) se zastoupením členů z Afriky, Ameriky, Asie a Evropy.
Pavel Džubera