Cestovní zpráva ze služební cesty do Lille (Francie), realizované v rámci IMPEL, semináře Lessons Learnt from Industrial Accidents ve dnech 2.-3.6.2015.
Semináře se zúčastnil za ČIŽP Ing. Daniel Grůza
Předmětem semináře, který je pořádán pod záštitou IMPEL v každém lichém roce, je prezentace významných havárií ve vztahu k SEVESO (PZH – prevence závažných havárií). Prezentace je doplněna rozborem příčin, jejich vyhodnocením, hodnocením následků, přijatých opatření a diskuzí s dotazy.
V dřívější minulosti byly prezentovány i havárie zemědělské, v současnosti byl výběr prezentovaných případů zúžen na havárie „průmyslové“, i nadále jsou však uváděny některé případy, které nespadají pod agendu PZH (SEVESO). Významně se rozrostl počet účastníků, v současnosti cca 250-300 osob, zástupci více než 10 zemí, jednací jazyk angličtina, francouzština se vzájemným simultánním překladem. Účastníci obdrželi tištěnou verzi sborníku, oproti předchozím ročníkům nebyla k dispozici verze elektronického nosiče.
Prezentované havárie byly rozděleny do tematických celků: požáry, lidský faktor – „připravenost a odpovědnost“, pyrotechnika, technologické havárie způsobené záplavou, havárie potrubí, přeshraniční havárie.
Prezentované případy byly rovněž hodnoceny pomocí „European scale of industrial accidents“ v ukazatelích: uvolněné nebezpečné látky, lidské a sociální dopady, environmentální dopady, ekonomické dopady. Grafické výstupy v podobě 6 bodové stupnice jsou postaveny na limitech daných agendou SEVESO, v případech, kdy látka není zahrnuta do příslušných limitních prahů, dochází k nežádoucímu zkreslení výsledků (např. emise při požárech, úniky surové ropy apod.).
Mezi nejčastěji se vyskytující příčiny havárií patří lidský faktor, změny ve výrobě (odstávky), nestandardní technologické postupy, únava materiálů atd., nejčastějšími původci jsou chemický průmysl, doprava a důlní činnost. Dle typologie pak 96% všech případů je únik závadné látky, dále požáry a exploze.
V rámci zdůrazňovaných opatření byl opakován požadavek na pracovní kázeň a dodržování předepsaných postupů, nutnost vícenásobného zabezpečení a eliminaci domino-efektu, systémy detekce úniků, potřebu kontrol i v nestandardních provozních podmínkách, případně v sezónních provozech. Za nový fenomén coby původce havárií byly pak označeny sklady a výrobny pyrotechniky a vzrůstající počet záplav s odkazem na holandský projekt „Dejte vodě prostor“. Provozy situované v lokalitách s předpokladem možného zaplavení musí být kontrolovány zejména na připravenost pro případ zaplavení jak z pohledu včasného informování, tak z hlediska technologického vybavení proti únikům závadných látek v případě zaplavení. Nad rámec IMPEL bylo prezentováno velké mezinárodní havarijní cvičení realizované společně Běloruskem, Litvou a Lotyšskem.
Zapsal: Ing. Daniel Grůza, 22.6.2015