Cestovní zpráva ze služební cesty na jednání pracovní skupiny DECO IMPEL Project, zabývající se řešením starých ekologických zátěží, které se konalo ve dnech 24.- 25.10.2013 v Institutu ARPA Lombardia v Miláně (It.).
Jednání pracovní skupiny se uskutečnilo jako již druhé v pořadí, přičemž navazovalo na předložené výstupy prvního jednání, které se uskutečnilo na jaře v Paříži (bez účasti zástupce ČR).
Projekt DECO je zaměřen na ochranu půdy a souvisejících složek životního prostředí, především vody před kontaminací. Výstupy projektu budou shrnuty do Závěrečné zprávy (Final Report), která bude obsahovat doporučení Evropské komisi ve věci vhodných přístupů a postupů při řešení kontaminovaných míst a k aktualizaci předpisů na ochranu půdy (v současnosti se k ochraně půdy váže 16 – 18 různých předpisů EU). Předpokládaný cílový termín předložení Final Report je březen 2014, schválení pak červen 2014.
Jednání se zúčastnili odborní pracovníci z Itálie, Německa, Rakouska, Portugalska, Španělska, Francie, České republiky a Belgie (jednací jazyk angličtina s tlumočením do italštiny), přičemž za hostitelskou zemi se účastnila početná skupina specialistů zaměřených na jednotlivé procesy směřující k sanaci kontaminovaných míst. Pracovní jednání probíhala formou diskuze nad předloženými tematickými okruhy, ke kterým účastníci před jednáním vypracovali podklady za svou členskou zemi, vlastní diskuzi pak předcházela prezentace italských zástupců k danému tematickému okruhu. Tematické okruhy byly zaměřeny především na procesní přípravu sanačních prací, předběžná opatření, přípravu analýzy rizik a cílových limitů, sanační a postsanační monitoring.
V úvodu účastníci krátce seznámili ostatní s přístupem k sanacím v jednotlivých zemích, přičemž za českou stranu byli upozorněni na specifickou situaci, danou především důsledkem masivní privatizace, která na jednu stranu zajistila četným nabyvatelům prostřednictvím ekologických smluv přístup k financování sanací státem, na stranu druhou však znamenala pro početnou skupinu privatizovaných objektů ztrátu odpovědnosti za kontaminaci. Naproti tomu v západní Evropě převládá systém odpovědnosti znečišťovatele („polluter pays“) a pouze v ojedinělých případech neexistujícího původce znečištění nastupuje jako odpovědná osoba za sanaci stát (zpravidla prostřednictvím různých k tomuto účelu zřízených fondů). Lze konstatovat, že důsledkem početných realizovaných sanací v ČR (především na základě uzavřených ekologických smluv) jsou praktické zkušenosti ČR v evropském měřítku na nadstandardní úrovni.
Z průběhu dalšího jednání vyplynuly některé zajímavé závěry, např. ačkoliv v zadání projektu DECO je „harmonizace přístupů“ členských zemí k sanacím kontaminace, je jejich sjednocování doporučováno pouze menšinou zúčastněných zástupců a v omezeném rozsahu – důvodem jsou značně rozdílné podmínky v jednotlivých zemích (hydrogeologické, ale i ekonomické, právní, institucionální atd.).
Pro českou stranu vyplývá ze závěrů jednání nedostatečnost české legislativy pro ochranu půdy, absence dostatečných zákonných omezení pro užívání pozemků, na kterých není vyřešena ekologická zátěž, nedostatečná zákonná podpora využití brownfields před stavbami na „zelené louce“ (devastace zemědělské půdy výstavbou byla označena za aplikaci čínských přístupů v evropských podmínkách), nejednoznačnost přechodu odpovědnosti na kupujícího v případě koupě prokazatelně kontaminovaného pozemku.
Ztráta odpovědnosti za kontaminaci půdy je v západních zemích poměrně vzácným jevem, např. v případě zániku společnosti, ale i v případě, kdy provozovatel dodržoval povolené normy a limity a přesto následkem povolené činnosti došlo ke kontaminaci (Rakousko).
Zapsal: Ing. Daniel Grůza, 12.11.2013