Zpráva ze služební cesty
Dublin, Irsko
meeting 26.6.-27.6.2019
Martin Zemek, Ř-ČIŽP, OOH
Další účastníci za ČR: Pavel Kramařík, GŘC ČR
LIFE SWEAP Best Practice Meeting 2019:
- výměna informací o přístupech k vynucování Nařízení 1013/2006,
- informace k průběhu a trendům v oblasti přeshraniční přepravy odpadů,
- výměna informací o správné praxi,
- posilování spolupráce s ohledem na vynucování nařízení 1013/2006
Seminář byl zahájen informacemi o TFS teamu (National TFS Office) v Dublinu. Na inspekcích se podílí 10 inspektorů, kteří se výlučně věnují této problematice. Byly představeny kontrolní přístupy a zmíněna specifika a data týkající se kontrol PPO v Irsku (např. 240 hraničních přechodů, přístavy). Zásadní z pohledu Irska je export RDF (upravených komunálních odpadů) do spaloven v Nizozemí a Norsku. Odpady zeleného seznamu (plasty, papír, pneumatiky) jsou exportovány zejm. do Velké Británie, Indie a Severního Irska.
Dále proběhl update výsledků kontrol z předchozích období, které reportovali jednotlivé země v rámci projektu Enforcement Actions. Na tento projekt právě navazuje projekt SWEAP, který rozšiřuje portfolio akcí (školení, elektronické nástroje, výměny inspektorů apod.). V rámci bloku o elektronických „online tools“ byly představeny možnosti školení – Toolkit na stránkách projektu Sweap (www.sweap.eu), mobilní aplikace Watch-It a dále práce na aplikaci pro reporting inspekcí.
Zajímavým zpestřením semináře byl workshop rozdělený do jednotlivých pracovních skupin, které měly za úkol se seznámit s některými druhy odpadů a zařadit je pro účely přeshraniční přepravy. Na konci workshopu proběhlo vyhodnocení a porovnání a obhajoba jednotlivých návrhů zařazení režimu přepravy. Ačkoliv ve většině případů panovala shoda, přesto v ojedinělých hraničních případech existovaly různé názory na zařazení odpadu, který je rozhodný pro účely režimu přepravy. Např. byly zmíněny exporty elektromotorů do Malajsie (kam se přesunul export po omezení vývozu do Číny). Většina zemí zařazuje elektromotory jako GC10, Nizozemí toleruje i export jako B3010.
V rámci výměny zkušeností jednotlivých zemí s prováděním kontrol prezentovaly své zkušenosti zástupci Finska, Belgie, Rumunska a SRN. K dispozici jsou jednotlivé prezentace.
Jako jedna z nejzajímavějších prezentací byla přednáška advokáta, kterého si najímá irský TFS Office pro účely zastupování v rámci trestních řízení v případech nedovolené přepravy odpadů. V Irsku je trestný čin definován tak, že „Každá osoba, která poruší jakékoli ustanovení nařízení TFS (1013/2006), se dopustí přestupku“. Prezentoval na konkrétní kauze praktická úskalí právní normy, problémy s definicí směsí a kontaminace odpadů zeleného seznamu a způsoby jejich obhajitelnosti před soudem. Poukázal na absenci limitů (míry) pro kontaminaci a z toho pramenící nejistoty pro posouzení odpadů jako odpadů zeleného seznamu/nezařazeného/žlutého seznamu. Tato nejista v konečném důsledku může nahrávat spíše osobám, které se na přepravě odpadu podílejí.