Zpráva ze služební cesty
Odjezd: 23.6.2010 z Prahy Hl. nádraží – 24.6.11.30.Varšava Hl.nádraží
Příjezd: 25.6.2010 z Varšavy Hl. nádraží – 26.6.2010 Praha Hl. nádraží
1. den
Jednání proběhlo na polském ředitelství Agentury pro ochranu životního prostředí. Účastníci byli přivítáni Horstem Buetherem (vedoucím projektu) a Joannou Piekutowskou ( ředitelkou Inspekce), přítomno bylo 15 osob.
Přítomní diskutovali, jakým způsobem jsou v jednotlivých zemích plánovány inspekce z dlouhodobého hlediska. Některé státy již riziko jako kriterium pro plán využívají (PL, GER, SL, FRA, NET), některé tento přístup uvítají, Turecko nemá databázi instalací.Byl zpracován dotazník pro inspekce a rozeslán. Odpovědi byly vyhodnoceny, dostupné na webu IMPELu (www.impel.eu). Podle výstupů projektu na webu bude i webová aplikace a budou další nástroje pro vstup dat.
Presentace hodnocení dotazníku - Závěr: Čím dál víc autoorit používá riziková kriteria, skóre-systém chce ještě další vývoj. Používány různé mat. algoritmy, přednost je dávána běžnému software. Malá zkušenost je s vyhodnocením systému.Chce to porovnat systémy. Malá skupna diskutovala nad webovou aplikací, která bude vyžadovat náklady 25 000 Euro.
Prezentace jiných přístupů – multikriteriální analýzu předvedl Wieslaw STEINKE, z Regionálního Inspectorátu SZCZECIN. Je používán všude v Polsku, zpracován v Norsku , data jsou ve velké databázi a umožňuje to všechny druhy envir.inspekcí. InSys_7.0, používaný v Kolíně je na basi MKA a Excellu
a byl vyvinut na základě naší poslední schůze projektu a prvního hodnocení doatzníku.
Pro MKA byla využita kriteria používaná v Rumunsku(31 kriterií), systém nepokrývá plně francouzská kriteria rizika, která jsou důležitá pro inspekční frekvenci. Holandský systém INES užívá kriteria (10) impaktu a velikosti.Skóre je 9 bodů jako maximum.
2.den
Souhrn z 1. dne – závěry a poznámky k dotazníkům musí být lépe zpracovány. Je otázkou, jaký identický nástroj lze použít na inspekcích, které se kompetencemi liší., jak využít dat, vstupních i výstupních, jsou řízená a tedy velmi cenná. Velkou otázkou je integrovaná inspekce(SEVESO, IPPC, odpadní vody, …). Nabízí se všechna možná řešení webový Access, Excel, ale ukládání dat z inspekcí na centrálním IMPEL serveru nebudou tolerována členskými státy.Ukládání dat bude muset být decentralisováno a ukládaná data zůstanou ve čl. zemi.
Presentace polské databáze – je obecně přijatelná, má široký základ, nelze tisknout protokol o inspekci.
Guideline nebo guidancebook: :
Výsledek diskuse je, že je zapotřebí jak krátká gudeline, tak handbook, který nebude pracovat s Toolem. Algoritmu s a software by měly být nezávislé na sobě ze stejného důvodu.
Definice je důležitá pro obecné pochopení, frekvence je závislá na definici instalace, zařízeních a místech. Inspekční povinnosti by neměly být součástí guidance , ale v příloze.
Algoritmus výpočtu rizika:
Dvě metody jsou diskutovány – MKA, kde se multiplikuje původní skóre, Použití maximální hodnoty jednoho kriteria. Preferuje se Excell.
Environmental Liability Directive vyžaduje hodnocení rizika instalací. Horst Buether sestavil pracovní skupinu 4 osob na výše uvedená témata, spolu s IT – experty , sejdou se v Bruselu 16.7. Další schůzka bude v říjnu v Praze, uvolní-li na ni IMPEL peníze.