Cestovní zpráva
ze zahraniční pracovní cesty do Rakouska – Vídeň, Raichenau
za účelem odborné exurze na ČOV Vídeň, zásobování města Vídně a ochranných opatřeních v pramenných oblastech (Raxalpen).
Termín cesty: 2.7. – 4.7.2008
Účastníci cesty: Ing. Jiří Vítek – vedoucí oddělení ochrany vod OI Havl. Brod
Ing. Pavel Fait – vedoucí referátu integrace OI Havl. Brod
Ing. Pavel Zvěřina – inspektor OOV OI Havl. Brod
Ing. Karel Strašík – inspektor OOV OI Havl. Brod
Název a adresa navštívených organizací:
Entsorgungsbetriebe Simmering, Ges. M. b.H., 11. Haidequerstrasse 7, Wien
Magistratabteilung 31 – Wasserwerke, Grabnergasse 4-6, Wien
M31 - Betriebsleitung Hirschwang
Osoby a nimiž bylo jednáno:
Ing. Peter Hora – technolog Entsorgungsbetriebe Simmering
Frau Tauchner
Zprava o pracovní cestě:
Hlavním cílem pracovní cesty bylo získání zkušeností z provozu a způsobu technologického řešení jedné z nejmodernějších evropských ČOV ve Vídni, dále pak z unikátního řešení zásobování města Vídně pitnou vodou a zejména způsobech ochrany pramenných oblastí.
1. Vídeňská ČOV
První část ve školicím centru ČOV byla věnována filmu doplněnému odbornou přednáškou technologa. Ve druhé části byla provedena prohlídka vlastní ČOV
Areál hlavní vídeňské čistírny je umístěn v Simmeringer Haide a má cca 45 hektarů. Zpracovává kolem 98 % veškerých odpadních vod z Vídně, 50 % jsou městské vody, 50 % průmyslové odpadní vody.
Odpadní vody přitékají pěti přívodními kanály. Ještě v sedmdesátých letech minulého století byly pro Vídeň plánovány dvě stejně velké čistírny odpadních vod, každá na jednom břehu Dunaje. Teprve v roce 1978 bylo rozhodnuto o tom, že čistírna bude jenom jedna, ale velká.
V roce 2000 se začala čistírna rozšiřovat, aby vyhověla rostoucím nárokům na ochranu životního prostředí. Intenzifikace byla dokončena v roce 2005. Kapacita byla navržena na
4 000 000 obyvatel, přičemž bezdeštný průtok na tuto ČOV je 7-8 m3/s, dešťový přítok vzhledem k odkanalizované ploše pouze 16-17 m3/s. Vyžití odpovídá 3 250 000 EO. Jedná se o jednu z nejmodernějších ČOV v Evropě.
Učinnost na základě BSK5 překračuje 95 %, lze odstranit až 70 % dusíku. Doba průtoku je 20 hodin.
Vlastní ČOV se skládá z mechanického předčištění, které je tvořeno lapákem štěrku, česlemi, lapákem písku a primárními usazovacími nádržemi a dále z biologické linky, která je dvoustupňová. První stupeň tvoří 4 vysoko zatěžované aktivační nádrže provzdušňované 32 povrchovými aerátory, kde stáří kalu je pouze 1,5 dne a následné podélné dosazovací nádrže. Druhý stupeň tvoří oběhové aktivační nádrže (tři objekty po 5 AN) (jemnobublinná aerace) s předřazenými denitrifikačními nádržemi a následnou odplyňovací zónou a následné kruhové dosazovací nádrže (15 o průměru 64 m). Jsou vybaveny dvojramenným zařízením pro odstraňování plovoucích nečistot a ponornými čerpadly pro odsávání kalů Většina kalů se vrací do aktivace, přebytečný kal je odsáván do zahušťovacích nádrží.
Na čistírně je prováděno srážení fosforu (chlorid železitý), kde srážedlo je dávkováno do první aktivační nádrže. Vzduch pro aktivační nádrže 2. stupně je dodáván 5 ks turbodmychadel, každá jednotka o 12 MW.
Velmi zajímavý je i způsob hospodaření s vratným kalem. Kdy pro různá období nátoku (dešť/bezdeští) i pro různá roční období jsou aplikovány různé postupy vracení kalu ať už do prvního či druhého stupně aktivačních nádrží.
Primární a přebytečný kal se gravitačně zahušťuje na 4 %, pak je čerpán na úpravnu kalu, kde se po odvodnění na odstředivce spálí v peci s fluidním ložem při teplotě 850 st. C. Získaná energie je využívána pro provoz ČOV a vytápění města.
Vyčištěná voda teče do Dunaje odtokovým kanálem. V době sucha se část odtoku vrátí na začátek ČOV, aby byl podpořen proces denitrifikace.
2) Zásobování vodou města Vídeň a ochrana pramenišť
První část byla věnována souhrnným informacím spojeným s prohlídkou muzea Wasserleitungsmuseum Kaiserbrunn v Hirschwangu, ve druhé části byly shlédnuty praktické příklady způsobů ochrany vod přímo v terénu.
Město Vídeň k pokrytí svých potřeb využívá téměř výhradně pramenitou vodu ze dvou historicky vybudovaných zdrojů (Raxalpen, Wildalpen), z geologického hlediska vápencově dolomitického pohoří Alp. Jedná se o tzv. krasovou vodu se stářím od jednoho roku do 20 let. Doba dotoku I. vodovodu do Vídně je 20 hodin, II. vodovodu 36 hodin. Vodovody jsou v celé délce gravitační s doprovodnou výrobou elektrické energie (13 elektráren). Touto energií je zásobováno přibližně 20.000 domácností.
Vydatnost I. vodovodu je přibližně 63 mil. m3 , 220.000 m3/den (43 % potřeby Vídně), II. vodovodu 75 mil. m3 (217 000 m3/den) (více než 50 % potřeby).
Síť obsahuje celkem 30 vodojemů s celkovým objemem 1,56 mil. m3, síť je 3200 km dlouhá se zhruba 100.000 přípojkami osazenými vodoměry. Průměrný věk sítě je 39 let. Materiál převážně PE a litina, která je postupně od roku 1970 vyměňována. Původní olověné potrubí bylo kompletně vyměněno do konce roku 2007.
Systém je elektronicky monitorován a řízen, na citlivých bodech jsou místěny videokamery.
V pramenních oblastech je spravováno cca 330 km cest. V pramenních oblastech je realizována ochrana , která zajišťuje vysokou kvalitu vody. Po celé trase jsou monitorovány klíčové ukazatele jakosti. Celkem je 15 monitorovacích stanic s analýzou na principu spektroskopie, on-line přenášené na centrální dispečink. Voda je hygienicky zabezpečována chlorací chlordioxidem. Dávkování je minimální v množství které nemá vliv na chuť. Nejdůležitější parametry jsou zveřejňovány prostřednictvím internetu.
V oblastech zdrojů jsou vyhlášena ochranná pásma s omezeným využíváním (zemědělství, osídlení, cestovní ruch lov atp.) a to za přísných podmínek. Ochranné území je majetkem města Vídně
Udržení vysokého standartu kvality vody a získání přesnějších znalostí a krasových podzemních vodách bylo předmětem mezinárodního výzkumného programu spolufinancovaného EU.
V případě neobvykle vysoké spotřeby vody mohou dále síť posilovat vodárna Lobau 80.000 m3/den, vodárna Moosbrunn (62.000 m3/den) a několik malých zdrojů (10.000 m3/den).
Vodárna Lobau byla vybudována v 60.tých letech a zahrnuje 3 horizontální infiltrační studny. Součástí řešení je od roku 2002 ochrana před znečištěním oleji z centrálních skladů v Lobau v důsledku pumových útoků za druhé sv. války.
Vodárna Moosbrunn leží jihovýchodně od Vídně jedná se o infiltrovanou vodu přes dvě horizontální filtrační studny. Vzhledem k tomu, že území bylo znečištěno chlorovanými uhlovodíky jsou používány technologie k odstranění kontaminace původně sorbce na aktivním uhlí, v současnosti oxidace peroxidem vodíku.
Organizačně spadá zásobování vodou pod oddělení č. 31 Vídeňského magistrátu.
Získané odborné materiály:
- Informační materiál EbS spolu s DVD o vídeňské ČOV
- Informační brožura o vídeňském vodovodu
- Prospekt magistrátní oddělení č. 31
Předané materiály:
- Informace o ČIŽP
- Výroční zpráva ČIŽP za rok 2007
- Propagační materiály o kraji Vysočina
Cestovní zpráva předložena dne 7.7.2008
Podpisy účastníků cesty:
Cestovní zprávu schválil: