Zpráva ze zahraniční pracovní cesty
do Slovenské republiky – Košice, Prešov
Jména účastníků:
Ing. Josef Pospíchal, vedoucí odd.odpadového hospodářství OI ČIŽP Havlíčkův Brod
Ing. Lenka Vávrová, inspektorka odd. odpadového hospodářství OI ČIŽP Havl.Brod
Ing. Pavel Starý, inspektor odd. odpadového hospodářství OI ČIŽP Havlíčkův Brod
Bc. Tomáš Dobřanský, inspektor odd. odpadového hospodářství OI ČIŽP Havlíčkův Brod
Datum odjezdu z České republiky a příjezdu do místa určení 24.9.2008
Datum návratu do České republiky a odjezdu ze SR 26.9.2008
Název a adresa navštívených organizací:
1. V.O.D.S., a.s., Podnikatelská 2, 040 17 Košice.
2. FECUPRAL spol. s r.o., Jilemnického 2, 080 01 Prešov.
Účel cesty
Účelem cesty bylo seznámit se se zpracováním odpadních pneumatik a provozem spalovny nebezpečných odpadů a dále výměna zkušeností mezi ČIŽP a SIŽP.
Seznam získaných odborných materiálů
V průběhu cesty byla se svolením navštívených organizací pořizována fotodokumentace a písemné poznámky z výkladu vedoucích pracovníků jednotlivých provozů. Informace získané z výkladů jsou obsaženy dále v této zprávě. Od obou navštívených společností byly získány prospekty a produktové listy.
Popis výsledků cesty
Firma V.O.D.S., a.s., Podnikatelská 2, 040 17 Košice je členem skupiny AVE, která je jedním z poskytovatelů služeb v odpadovém hospodářství ve střední a východní Evropě. Firma se kromě sběru a zpracování elektrických a elektronických zařízení zabývá zhodnocováním opotřebovaných pneumatik a pryže, v této oblasti patří v SR k nejdůležitějším. Ve svých provozech v Kechneci (tento provoz byl navštíven pracovníky SIŽP a ČIŽP) a v Beluši u Púchova zpracovává pneumatiky z osobních a nákladních vozidel. Výstupním produktem je kvalitní granulát, který se nadále používá např. při výrobě gumových povrchů multifunkčních sportovišť, dále se z něj vyrábí gumové rohože pro bezpečná dětská hřiště, jemná frakce granulátů se používá pro zásypy např. do trávníků na fotbalových hřištích, jako mulč k okrasným dřevinám, zkouší se i zapracování gumového granulátu do asfaltových směsí. Ročně společnost zhodnotí 20 000 tun opotřebovaných pneumatik z celé SR, ze kterých získá cca 12 000 tun gumového granulátu v různých frakcích.
Provoz v Kechneci zpracovává staré pneumatiky z nákladních a osobních vozidel na gumový granulát a zároveň z tohoto granulátu vyrábí gumovou dlažbu. Z pneumatik je na trhacím zařízení vyjmut ocelový kord, poté jsou pneumatiky dávkovány do několika drtičů, výstupem z drtičů je po odseparování zbytků kovů popřípadě textilu a dále po prosátí přes příslušná síta gumový granulát. Tento granulát je z části prodáván smluvním partnerům a část je zpracovávána v provozovně Kechneca na gumovou dlažbu. Dlažba je vyráběna v různé tloušťce a v různých rozměrech z granulátu příslušné zrnitosti, který je zhomogenizován s polyuretanových pojivem, které je zabarveno dle přání odběratele. Směs se nasype do formy, která se tlakem uzavře a při stanovené teplotě a času probíhá spojení granulátu s pojivem, poté se forma otevře a hotový výrobek se vyjme. Gumová dlažba slouží k různým účelům, používá se na podlahy např. do koňských stájí, zhotovují se z ní povrchy dětských hřišť, slouží jako náhrada betonové a keramické dlažby okolo bazénů, používá se při rekonstrukci podlah balkónů a lodžií. Pomocí speciálních finišerů lze vyrobit i jednolité povrchy sportovních hřišť. Gumová dlažba má dobré tepelně izolační a antivibrační vlastnosti a je protiskluzová. Z gumového granulátu lze vyrobit také zámkovou dlažbu a gumové ukončovací díly k ohrazení dětských hřišť. Ocelové kordy a zbytky kovů z drtiče jsou po odseparování drobných kousků pryže předávány k dalšímu zpracování v hutích, textil z kordů je ukládán na skládce.
FECUPRAL spol. s r.o., Jilemnického 2, 080 01 Prešov.
Společnost FECUPRAL spol. s r.o. se zabývá sběrem a výkupem odpadů, zejména skla, papíru a kovů a zároveň provozuje třídičku plastů a papíru a dále je provozovatelem spalovny nebezpečných odpadů. Spalovna byla postavena v letech 1999 – 2001 (původně uhelná kotelna). Spalovnu tvoří kotelna se zabudovaným ekologickým kotlem, který se skládá z rotační pece RSP 1000 a do ohřívací komory, která je osazena plynovými hořáky. Součástí zařízení jsou – homogenizační míchačka odpadů, vynášecí dopravník, technologický zásobních s váhou, plošinový výtah kontejneru s popelem, tkaninové filtry a havarijní komín. Spalování probíhá ve dvou stupních, první v rotační peci při teplotách nad 600 až 900 stupňů C, druhý v dopalovací komoře - reaktoru při teplotách nad 900 stupňů až 1300 stupňů C. V roce 2002 byla spalovna doplněna o dioxinový filtr, což umožňuje spalovat odpady s obsahem PCB. Součástí čištění spalin je i kvalitní suchá pračka, její náplň byly vyvíjena pracovníky spalovna a různých výzkumných ústavů, v současné době je složení náplně patentováno a spalovna ji nabízí zároveň jako výrobek. Kapacita spalovny je malá – 150 kg odpadů za hodinu při nepřetržitém provozu, obsluha spalovny – 2 pracovníci.
Ve spalovně lze spalovat : tekuté odpady – vstřikováním, tuhé odpady přes kusový dávkovač nebo přes míchačku odpadů – tekuté odpady společně s dřevěnými pilinami. Vlastní spalování probíhá v rotačním kotli, kde dochází k téměř dokonalému spálení odpadů – minimalizace popelovin.
Nebezpečné odpady se spalují při teplotách okolo 900 st. Celsia, odpady s obsahem PCB látek při teplotách 1200 st. Celsia. Ve spalovně se spaluje zhruba 190 druhů nebezpečných odpadů mezi jinými i odpady ze zdravotnictví, tyto odpady se sváží v jednom dnu v týdnu a jsou hned spalovány. Ve spalovně se odstraňují i odpady, které společnost FECUPRAL vytřídila na své třídičce papíru a plastu a které již dále nelze využít. Do spalovny jsou sváženy odpady z širokého okolí (např. i ze Slovnaftu Bratislava).
Monitorování spalin unikajících do ovzduší (tuhé emisní látky, Noxy, apod.) je prováděno analyzátorem Xendos 2700, spalovna splňuje všechny emisní limity požadované legislativou.
V současné době je zpracována studie na novou spalovnu nebezpečných odpadů, která by měla být vybudována ve stejném areálu, ve kterém se nachází dosavadní spalovna, její kapacita by měla dosahovat 30 000 tun odpadů za rok.
Cestovní zpráva předložena dne 2.10.2008
Cestovní zprávu schválil: Vítězslav Novák, ředitel OI ČIŽP v Havlíčkově Brodě