Česká inspekce životního prostředí
Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty ve Španělsku
Účastníci: Tomáš Augustin (Ř-ČIŽP, OIA)
Datum konání cesty: 13. – 16. 3. 2018
Místo jednání: Logroňo, Španělsko
Účel cesty: Účast na schůzce projektového týmu v rámci IED implementačního projektu a účast na jednání expertního týmu Průmysl a ovzduší
Cestovní zpráva předložena dne: 16. 4. 2018.
Podpisy účastníků:
Cestovní zprávu schválil:
Anotace:
Augustin T.: Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty ve Španělsku, 13. - 16. 3. 2018
Počet stran: 6
Ř – ČIŽP, OIA
duben 2018
Záznam ze schůzky projektového týmu sítě IMPEL v rámci projektu Vzájemné společné návštěvy průmyslu inspektory a povolujícími orgány, za účelem dosažení rovných podmínek zavedení Směrnice o průmyslových emisích - Mutual joint visits of industry inspectors and regulators to achieve a level playing field implementation of the IED.
Schůzka projektového týmu:
Projektový manažer IED implementačního projektu: Horst Buether, Německo
Schůzka projektového týmu se uskutečnila v Logroňu ve dnech 14. – 15. 3. 2018. Schůzky projektového týmu se zúčastnilo 30 zástupců členských organizací IMPEL. Za Českou republiku se zúčastnil Tomáš Augustin za ČIŽP.
Cílem projektu je dosáhnout rovných podmínek pro provádění implementace IED. Mělo by toho být dosaženo prostřednictvím identifikování mezer v implementaci IED, vzájemným učením se od druhých zemí a zmírněním nesouladů s IED. Snahou je zajistit, aby závěry o BAT byly použity a byly identifikovány příklady dobré praxe. Mělo by existovat společné chápání inspekcí a měly by být vyvinuty inspekční nástroje a měla by být přiměřená úroveň spolupráce s veřejností.
V roce 2015 a 2016 byly provedeny detailní prezentace přístupů k IED implementaci v Bremách, Valonsku, Rumunsku, Nízozemí a Vlámsku. Byly identifikovány implementační výzvy a ustanoveny tématické pracovní skupiny. Pět pracovních skupin bylo ukončeno a formovaly se nové pracovní skupiny. Byly provedeny inspekce v Bremách, Rotterdamu a Ghentu.
Byla vypracována příručka k implementaci IED, která obsahuje výsledky souvisejících projektů IMPEL. Byl vytvořen přehled projektu v různých jazykových verzích a došlo k výměně zkušeností mezi inspektory z různých zemí.
V roce 2017 byly provedeny prezentace přístupů k IED implementaci v Lombardii, Slovinsku a Portugalsku. Byly provedeny společné inspekce na zařízení k výrobě el. Energie v Lombardii, Slévárny hliníku ve Slovinsku a v Portugalsku na zařízení pro velkochov prasat, pšeničný mlýn a chemického průmyslu (výroba akrylových vláken). Pokračování práce tematických pracovních skupin a IED příručka byla změněna následující spoluprací s projektem Dělat věci správně pro povolování. V roce 2017 byl veden společný workshop s projektem Dělat věci správně pro povolování.
V roce 2018 budou práce na formálním programu „výměny inspektorů“. Pracovní skupiny budou pokračovat na probíhajících a nových tématech a bude pokračovat spolupráce na příručce s projektem Dělat věci správně. Budou vypracovány tréninkové materiály z příručky a uskuteční se trénink, jako první krok k plnění požadavků ECA iniciativy (Opatření ke zlepšení dodržování předpisů v oblasti ŽP).
Společná inspekce
Před vlastní schůzkou byla provedena vybranými členy IED implementačního týmu společná inspekce na zařízení na regeneraci odpadních olejů, které je v provozu od roku 2010. Dle zjištění je zařízení v dobrém technickém stavu, má vlastní dobře vybavenou laboratoř, systém vlastního monitorování a systém ISO 14 000. Je instalován systém na záchyt emisí zápachu (2x pračka, aktivní uhlí, termický reaktor 850 C + setrvání 2s) a následně ustaly podněty na zápach. Tento systém byl provozovatelem realizován dobrovolně, na základě předchozích podnětů. V rámci kontroly byly zkontrolovány záznamy měření emisí. Je prováděn Odběr vzorků a vedena evidence vstupních odpadních olejů i záznamy o výstupním odpadu. Kontaminované olejové dešťové vody a odpadní vody z procesu jsou dodávány k čištění, dešťová voda z čistých oblastí prochází přes odlučovač ropných látek. Před expedicí je prováděn odběr vzorků a analýza výrobku. Roční zprávy jsou předávány úřadu, stejně jako do PRTR systému. Pro řešení mimořádných situací má systém alarmy. Hasicí systém sestává z hydrantů a pěny. Vybavení pro případ havárie bylo rozmístěno v zařízení. Kontrolou nebylo zjištěno porušení podmínek provozu
Zavedení IED v La Rioja
Ve španělsku je cca 6 000 IED zařízení a tři úrovně kompetentních úřadů.
Ministerstvo je zodpovědné za transpozici směrnic, vypouštění odpadních vod do vod povrchových, autorizaci a kontrolu přeshraniční přepravy odpadů (vč. zemí mimo EÚ). Autonomní společenství – plánování, programování a inspekce IED zařízení a emise do ovzduší, znečištění půdy, odpady a vypouštění odpadních vod do vnitrostátních vod. Obce zodpovídají za vypouštění odpadních vod do kanalizací zakončených ČOV a za hluk.
REDIA Španělská síť inspekcí životního prostředí. První schůzka byla v roce 2008, pravidla byla schválena v roce 2010. Je to nástroj pro spolupráci a sdílení zkušeností, zajišťování setkání a trvalé fórum pro dialog a výměnu znalostí ve vztahu k inspekcím ŽP (emailové skupiny, intranet, webové stránky) a kooperaci a institucionální koordinaci mezi úřady zodpovědnými za inspekce ŽP.
V inspekčním programu La Rioja je 55 IED zařízení. Obyvatel je 300,000 a rozloha La Rioja je 5,050 km2 (Španělsko má 46 milionů obyvatel a rozlohu 505,000 km2 a 6 274 IED zařízení).
Inspekční frekvence v La Rioja: 1 x ročně 8 zařízení, 1 x za 2 roky 15 zařízení a 1 x za 3 roky 32 zařízení. Počty zařízení v La Rioja: Velkochovy prasat a drůbeže – 25, Výroba potravin - 3, Skládky - 4, Nakládání s odpady - 3, cihelny - 4, průmysl - 13 a výroba energií - 3. Autonomní společenství - inspekční úřady pro emise do ovzduší, znečištění půdy a odpady. Ministerstvo, autonomní společenství a obce jsou inspekčními úřady pro odpadní vody.
Současný inspekční program v La Rioja běží od 2013 do 2018. V roce 2018 je v plánu v La Rioja 28 inspekcí. Zápisy jsou sepsány z každé inspekce, opatřené podpisem inspektora a obvykle i provozovatelem. Kopie se dává provozovateli po ukončení inspekce. Zpráva o kontrole je zaslána provozovateli a je přístupná veřejnosti prostřednictvím internetu.
Inspekční čas je téměř stejný pro všechny činnosti (většinou jsou zde provozována malá zařízení). Inspekční frekvence závisí více na způsobu provozování provozovatelem než na hodnotách emisí. Podle obecných inspekčních pravidel, se stejným počtem inspektorů je lepší zvýšit inspekční frekvenci na chemických zařízeních a zařízeních k nakládání s odpady a skládkách a snížit frekvenci pro velkochovy (1 x za 6 let).
Po 5-ti letech je možno říct, že došlo ke zlepšení u činnosti pravidelně kontrolovaných. Každé zařízení má ve Španělsku identifikační číslo.
Dobrá praxe je, že první kontrola na zařízení je prováděna v následujícím roce po udělení povolení. Této kontroly se účastní i povolující úřad, čímž se zároveň zkontroluje vydané povolení a provedou se jeho případná „vylepšení“. Inspekční frekvence je stanovena podle typu zařízení a provozovatelova chování.
Sloučení s projektem BAT v cementářském průmyslu
Bylo dohodnuto, že projekt BAT v cementářském průmyslu se stane součástí IED implementačního projektu. Společný workshop ve Vídni bude 4. - 5. 10. 2018 a témata workshopu budou zvážena na příští projektové schůzce.
Zajištění dodržování předpisů v oblasti ŽP
Záměrem Evropské Komise bylo shromáždit skupinu odborníků na dodržování a řízení v oblasti životního prostředí. Celkovým cílem bylo dosáhnout lepšího souladu s právními předpisy EU v oblasti životního prostředí v členských státech. Zejména chtěli pracovat se sítěmi, včetně IMPEL:
Celkově bylo devět činností, z nichž mnoho mělo pro IMPEL přímý význam.
Prvním z nich bylo zajistit zlepšení odborných znalosti v oblasti životního prostředí v rámci EU prostřednictvím vzájemných hodnocení, společných prosazovacích opatření, návštěv zajišťujících dodržování předpisů. Komise chce posílit IRI, vč. příležitosti pro zapojení se státních zástupců. Komise chce také posílit společné prováděcí akce, například pokud jde o odpady. Společné inspekce by rovněž měly mít významnou úlohu a IMPEL by měl požádat o větší podporu od Komise. Nástroj TAIEX-EIR Peer2Peer by mohl být pro tento účel užitečný a jako metoda financování školitelů.
Druhá se týkala určení odborných dovedností a vzdělávacích potřeb inspektorů ochrany životního prostředí. Projekt IED by mohl v této věci přispět, v současné době není jasné, zda pod vedením Komise nebo IMPELu. Před zhruba patnácti lety připravil IMPEL zprávu o odborných dovednostech a vzdělávacích potřebách inspektorů a mohlo by být užitečné stavět na práci, která se tehdy uskutečnila.
Komise chce, aby IMPEL provedl mapování kvalifikací, které inspektoři potřebují, což úzce souviselo s výcvikem. Zde je též otázka přenosu zkušeností starších inspektorů mladším.
ISPRA v Itálii připravila školící nástroj, který Giuseppe nabídl IMPELu k testování (v angličtině). To by mohlo být použito jako nástroj pro tvorbu výukových materiálů.
Třetí se týkala usnadnění sdílení osvědčených postupů. Bude zapotřebí databáze, kterou by EK vyvíjela s přispěním IMPELu.
Další spolupráce s projektem Dělat věci správně v povolování a kombinovaný workshop
V letošním roce budou 3 IED Implementační schůzky, ze kterých 2 budou společně s DTRT. Společná schůzka v červnu bude ve Skotsku a další schůzka bude v rámci workshopu v Rakousku.
Výsledky z pracovních skupin:
- Společné inspekce
Skupina zvážila možnosti jak pokračovat dále. Skupina chce identifikovat potřeby různích odvětví (IED činností) prostřednictvím dotazníku a identifikovat, kdo má odborné znalosti v těchto činnostech. Bude rozeslán dotazník. Program společných inspekcí by byl oddělený od schůzek týmu a bylo by tak snadnější tyto inspekce organizovat. Mělo by být možné provést až 5 inspekcí za rok.
- BAT (vč. Obecně závazných pravidel, aplikace BAT v průběhu 4 let a výpravných BAT)
Skupina se zaměří na vytvoření počátečních zjištění před projektovou schůzkou v červnu a následně rozešle dotazník v této věci.
- Nástroje
Skupina diskutovala o tom, jak pokračovat v této práci. Zpráva by měla být vypracována a rozeslána uvnitř skupiny. To by zahrnovalo doporučení, která by měla být začleněna do kombinovaných pokynů. Zpráva bude předložena na schůzi v červnu.
Organizace IED projektu
V diskuzi byl obecný názor, že projekt by měl pokračovat jako doposud, kdy bylo v rámci projektu dosaženo cenného pokroku. Proti rozdělení do více malých projektů hovoří především skutečnost, že by nebyl přehled napříč projekty. Velká skupina je obtížná na organizaci, ale flexibilita, kterou nabízí je důležitá a mělo by se takto pokračovat.
Projekt bude nadále vytvářet příručku a soustřeďovat se na témata, u nichž byla zjištěna konkrétní potřeba, jako např. provozovatelovo vlastní monitorování.
Bude vyhotoven článek pro newsleter Impelu, který bude obsahovat informace o projektové schůzce v Logroňu.
Bude aktualizováno „Shrnutí projektu“ a členové projektu přeloží tento souhrn do vlastních jazykových verzí.
Návrh schůzek projektového týmu: červen 2018 Skotsko a říjen 2018 workshop Vídeň.
Expertní skupina Průmysl a ovzduší
Záznam ze schůzky expertního týmu: Průmysl a ovzduší
Schůzka expertního týmu se uskutečnila v Logroňu 15. 3. 2018. Jednání se účastnilo 30 zástupců členských organizací IMPEL. Za Českou republiku se zúčastnil Tomáš Augustin za ČIŽP.
V roce 2018 dva projekty pod tímto ET:
- IED Implementační projekt 2018 – viz výše
- Nařízení k suchozemské těžbě ropy a plynu – fáze II.
- Horst prezentoval několik detailů o projektu k nařízení suchozemské těžbě ropy a plynu – fáze II.
- Od 5. 5. 2018 je novým projektovým manažerem Marion Maloney z Anglické agentury ochrany životního prostředí, stejně jako předchozí projektový manažer Jane Durling.
- V letošním roce v rámci projektu se předpokládají dva workshopy zabývající se jedním klíčovým tématem a pokračování v předchozích tématech. Navrhované téma pro rok 2018: Vyřazování z provozu, uzavření a odpovědnost - postupy pro uzavírání a vyřazování vrtů z provozu.
- První workshop bude organizován v červnu v Rumunsku.
Horst v krátkosti informoval o hlavních závěrech z posledního Valného shromáždění IMPEL a podtrhnul otázku, jak se vyrovnat s iniciativou ECA. V případě příliš úzké spolupráce IMPELu s EK, je obava, z rizika ztráty „IMPELovského duchu“, který pracuje úzce s „praktiky“ ke zlepšení jejich vědomostí a umožňuje výměnu osvědčených postupů atd.
Valné shromáždění rozhodlo pokračovat v normálním pracovním programu a pokud požaduje EK spolupráci v rámci ECA iniciativy musí pro IMPEL být k dispozici více finančních prostředků
Pro zvýšení financování IMPEL byla hledány možnosti rozšíření členství IMPEL. Došlo k diskusi o pozvání evropských států jako San Marino, Lichtenštejnska, Monaka, stejně jako států, které mají společné hranice s EU jako Ukrajina a Moldavská republika. Rovněž byla diskuze o přizvání asociací kompetentních úřadů (jako např. ISPRA v Itálii) aby se staly členy IMPELu.
Horst informoval o realizaci pracovního programu E.T. na roky 2016 – 2020 a tématech, která jsou stále otevřená.
Nová témata byla identifikována projektem Implentační výzva 2017. Hlavními tématy jsou:
- Intenzivní chov dobytka
- Vliv průmyslových emisí na kvalitu ovzduší
- Jasnost požadavků na povolení
- Používání BAT v povoleních
- Provozovatelův vlastní monitoring
Horst podtrhnul, že IED implementační projekt udělal EK velmi ceněnou práci na téma provozovatelův vlastní monitoring,
Zaměření se na zajištění dodržování předpisů (např. tréning a vzájemná hodnocení)
Horst uvedl, že COM je velmi ochotna podporovat vzájemná hodnocení a školení praktiků. To je pro IMPEL dobrou příležitost prokázat svou hodnotu tím, že připraví dobré vzdělávací materiály pro provádění školení.
Zástupci IMPELu již byli zapojeni do výcviku aplikace IRAM, která by mohla být základem pro školení v rámci ECA.
Kombinované IED průvodce se použije jako základ pro vývoj školicích materiálů o implementaci IED. Další produkty IMPELu lze použít stejným způsobem.
Horst pozval účastníky, aby se co nejvíce zapojili do podskupiny pro výcvik založené v rámci implementačního projektu IED.
Projekt v 2019
Horst představil záměr navrhnout následný IED implementační projekt pro rok 2019 a vyzval k předložení novým projektovým návrhům k již diskutovaným otevřeným tématům.
Zpracoval: Tomáš Augustin
V Brně dne 16. 4. 2018