Cestovní zpráva ze zahraniční pracovní cesty – „Skládky, staré zátěže – průsakové vody – černé skládky“
Účastníci:Ing. Danuše Hráská, Martina Němcová, Ing. Michal Pasulka a Ing. Iveta Pejchová
Místo: Vysoká škola v ŽItavě, Peter-Dierich-Haus, Theodor-Körner-Allee8, Zittau, SRN
Datum: 14.-15.11.2019
Pořadatel:
Vysoká škola v Žitavě a ve Zhořelci a Technická univerzita v Liberci
Akce je součástí projektu Odborná konference „Skládky a Odpadové hospodářství“ v Žitavě podpořeného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj z Programu spolupráce Česká republika - Svobodný stát Sasko 2014-2020 v rámci Fondu malých projektů Euroregionu Nisa.
Popis pracovního jednání:
Program dvoudenní zahraniční pracovní cesty byl rozdělen do 6-ti bloků, každý blok obsahoval 3 – 4 přednášky.
Blok 1 Zákony o životním prostředí a postupy schvalování
Přednášející:
Pavlína Dvořáková (ČIŽP) - Kontrolní činnost ČIŽP při skládkování odpadů
V přednášce paní Dvořáková seznámila přítomné s působnostmi ČIŽP v oblastech ochrany lesa, ochrany krajiny a přírody, CITES, ochrany ovzduší, ochrany vod, integrované prevence. Detailně se zabývala činností inspektorů v odpadovém hospodářství, např. kontrolou původců, zařízení ke sběru a výkupu odpadů, zařízení k využívání či odstraňování odpadů, dále ukládání pokut či nápravných opatření.
Přednášející:
R. Drews (Okres Spréva –Nisa) - Posouzení oprávněnosti záměru na vybudování nové části skládky minerálních odpadů
Spolková země Braniborsko na základě posudku z roku 2015 „Podklady pro rozhodnutí pro ověření oprávněnosti projektu v rámci řízení povolení záměru pro skládky I. třídy“ zjistila, že na jihu Braniborska neexistují žádné kapacity pro likvidaci minerálních odpadů v kategorii třídy skládky I. Přednášející proto na konkrétním příkladu poukázal, co vše se musí v rámci povolovacího procesu zohlednit.
Přednášející:
V.Pilnáček (MŽP) – Nový zákon o odpadech a výhled skládkování odpadů v ČR
V této přednášce se hovořilo, že v roce 2018 byly schváleny změny 6 důležitých směrnic pro odpadový a obalový sektor – směrnici o odpadech, směrnici o skládkách odpadů, směrnici o obalech a směrnice k výrobkům s ukončenou životností.
V letošním roce předložilo MŽP do legislativního procesu nový zákon o odpadech, nový zákon o vybraných výrobcích s ukončenou životností a novelizaci zákona o obalech.
Prioritou nového zákona o odpadech bude významně podpořit vyšší úrovně hierarchie nakládání s odpady a změnit stávající nevhodnou situaci v České republice co se týče komunálních odpadů, kde stále převládá ukládání na skládky. (ČR v roce 2017 skládkovalo 45 % KO).
Přednášející:
V. Pilnáček (MŽP) – Technické normy pro skládkovánı́ odpadu - rok od aktualizace
V této části se pan Pilnáček zmínil o provedení aktualizace technických norem v oblasti skládkování odpadu. Poslední aktualizovaná technická norma byla vydaná v září 2018. Provedl se monitoring implementace nových opatření do provozních podmínek. Bylo přezkoumáno 152 integrovaných povolení skládek, např. u 5 nově budovaných skládek proběhl elektronický monitoring celistvosti těsnicí folie, u 6 skládek došlo k vymezení aktivní plochy skládky apod. Závěrem bylo konstatováno, že změny ve vazbě na úpravy norem probíhají, i když relativně pomalu.
Blok 2 Průsakové a podzemní vody
Přednášející:
Volkmar Dunger (TU Bergakademie Freiberg) - Účinky změn klimatu na povrchové utěsnění skládek ve vybraných přírodních lokalitách Severních Čech
Příspěvek se zabýval dopady izolací povrchu na vodní režim ve skládce I. třídy pro celkem 6 fiktivních skládek, které byly zpracovány za pomoci modelů vodního režimu ve skládkách. Fiktivní skládky byly umístěny v klimatických regionech severních Čech. Sleduje se hydrologická bilance a četnost vysychání rekultivačních, popř. hydrologických vrstev. Výsledky modelů ukazují na rozsáhlé drastické zhoršení hydrologické situace především v budoucnu.
Přednášející:
Said Al-Akel (Hochschule für Technik, Wirtschaft und Kultur Leipzig, Lipsko) - Vliv porozity a vodního režimu na propustnost půd
Příspěvek představil na základě laboratorně technických a teoretických průzkumů vliv obsahu vody při zpracování materiálu a porozity půdy na prodyšnost a propustnost. Současně byly představeny první metody pro popis vztahu mezi propustností a prodyšností.
Přednášející:
Thomas A. Peters (Dr. Peters Consulting) – Čištění skládkových výluhů pomocí reverzní osmózy jako příspěvek k bezpečnosti skládek v průběhu provozu a následné péče
Přednáška představila techniku otevřeného kanálu pro membránové prvky a membránové moduly, jejíž využití se pro stabilní dlouhodobý provoz jeví být nejsmysluplnější.
Blok 3 Monitorovací systémy, stabilita svahů
Přednášející:
V. Norsko (SENSOR, spol. s r. o., Slovensko) – Elektrické monitorovací systémy na detekciu a lokalizáciu netesností v izolačních fóliách skládok odpadov
Tato přednáška byla zaměřena na používání elektrických monitorovacích systémů k určení místa netěsnosti v izolačních fólií. Systémy byly popsány z hlediska principu, citlivosti a celkového přínosu.
Přednášející:
S. Schwöbken (SENSOR DKS GmbH) – Dlouhodobé kontroly izolace skládek, systémy pro testování těsnosti
V tomto příspěvku byly na dvou skládkách v Německu - Wetro a skládka Leipzig-Seehausen zhodnoceny systémy průběžných monitorovacích kontrol těsnosti fólií.
Přednášející:
L. Zedek (TU v Liberci) – Technická realizace a úskalí vyhodnocování stability svahů v závislosti na typu zeminy, sklonu svahu, délce svahu a hloubce hladiny podzemní vody
Příspěvek představil postupy, technická řešení a výsledky modelových výpočtů stupně stability svahů různého sklonu, délky, horninového prostředí a s rozdílnou hloubkou hladiny podzemní vody. Implementovaná metoda výpočtu je posouzena z hlediska využitelnosti v závislosti na charakteru vstupních dat.
Blok 4 Decentralizované obecní skládky
Přednášející:
T. Egloffstein (ICP BmbH, Karlsruhe) – „Burgermeisterkippen“ – od prvního německého zákona o odpadech po řešení reliktních zátěží
V krátkém přehledu byla v této přednášce popsána cesta odpadové legislativy, přes jednotlivá opatření a technické normy. Jasně patrné deficity a rizika pro životní prostředí ve východním Německu byla po sjednocení Německa z větší části odstraněna. V dnešní době je odpadová legislativa aplikována relativně jednotně.
Přednášející:
U. Bartholomāus (HSZG) – O vývoji decentralizovaných obecních skládek ve východním Sasku
Přednáška „řešila“ otázku, zda zajištěné a nezajištěné skládky mohou z dnešního pohledu ještě představovat zdroj ohrožení a zda jsou nějaké zkušenosti s nakládáním s uzavřenými skládkami v zahraničí.
Přednášející:
D. Hráská (ČIŽP) – problematika „černých“ skládek v českém pohraničí
V této přednášce byly uvedeny trendy a možnosti řešení nelegálního ukládání odpadů, kompetence obecních úřadů a možnost financování likvidace těchto „černých“ skládek.
Přednášející:
T. Arnstadt (HSZG) – K dlouhodobým zkouškám lysimetrů na lokalitě Budyšín-Nadelwitz a na testovacích polích usazovací nádrže Hammerberg u Freibergu
Poslední přednáškou prvního dne uzavřel pan Arnstadt, který porovnával přechodové stavy dvou lokalit – Budyšín-Nadelwitz a Freibergu v oblasti průzkumu infiltrace v zakrývacích vrstvách.
Blok 5 Skládkový plyn a požáry skládek
Přednášející:
A.Seyfert (SEF-Energiretechnik GmbH Zwickau) – Zhodnocování zbytkového skládkového plynu pomocí plynojemu a blokové elektrárny
V přednášce byl představen projekt podpořený v lokalitě Lüben s plynojemem a blokovou tepelnou elektrárnou.
Přednášející:
R. Michna (HZS Libereckého kraje) – Požáry skládek komunálního odpadu
Kapitán Michna v tomto příspěvku poukázal na příčiny vzniku (vysoká teplota, sucho, vítr), typy požárů skládek a jejich likvidaci hasebním zásahem. Dále metody hašení požárů skládek v České republice a v zahraničí, včetně rizik a dopadů na životní prostředí. Součástí prezentace byla poskytnuta statistika požárů skládek v Libereckém kraji.
Přednášející:
M. Hrabčák (GEOSOFTING spol. s r. o., Slovensko) – Verifikácia výpočtu produkcie LPG pre malé skládky
Pan Hrabčák v přednášce hovořil o ověřování výpočtu produkce skládkových plynů na základě skutečných měření na skládce. Každá skládka NNO musí na Slovensku podávat roční hlášení do Národního registru znečišťování.
Blok 6 Obtíže oběhového hospodářství
Přednášející:
Casals, E.(CDM Smith Consult GmbH, Berlín) – Likvidace nelegálních skládek odpadů v Braniborsku
Tato přednáška se zabývala inventarizací nelegálních úložišť, jejich posouzením vlivu na ŽP a obyvatelstvo a následně stanovení priorit pro jejich likvidaci.
Přednášející:
M. Pasulka (ČIŽP) – Výkopové zeminy, podmínky a možnosti využití přebytků
V tomto příspěvku byla věnována pozornost legálnímu nakládání (využívání) přebytků výkopových zemin, které v České republice vzniknou ze stavební činnosti. Současně byl i uveden způsob využívání zemin mimo režim zákona o odpadech, vč. několika příkladů z činnosti ČIŽP.
Přednášející:
M. Labbert (HSZG) – Třídění umělých hmot při recyklaci
Závěrečná přednáška se týkala třídění platů pomocí senzorických a termických třídících procesů.
V Liberci dne 19. 11. 2017
Zapsala : Iveta Pejchová